Partnerzy serwisu:
Pasażer

PKP Intercity: 13 marca wchodzi korekta rozkładu jazdy pociągów

Dalej Wstecz
Data publikacji:
05-03-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
rynek kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
PKP Intercity: 13 marca wchodzi korekta rozkładu jazdy pociągów
Fot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
13 marca 2022 roku wejdą w życie zmiany w rocznym rozkładzie jazdy i będą one obowiązywać do 11 czerwca br. Na torach pojawią się m.in. nowe pociągi ekspresowe, łączące Warszawę i Wrocław oraz Katowice i Trójmiasto. Korekta rozkładu zapewni optymalne kursowanie pociągów PKP Intercity na liniach kolejowych, na których będą prowadzone prace inwestycyjne.

W okresie obowiązywania rocznego rozkładu jazdy 2021/2022 zarządca infrastruktury kolejowej przewidział pięć korekt, których zadaniem jest dostosowanie kursowania pociągów do prac modernizacyjnych prowadzonych na liniach kolejowych. 13 marca wejdzie w życie druga z nich.

Nowe połączenia ekspresowe

PKP Intercity uruchamia nowe połączenie ekspresowe kategorii Express InterCity (EIC) pomiędzy Warszawą i Wrocławiem. Od 13 marca br. pociąg zwiększy możliwości porannego wyjazdu z Warszawy i popołudniowej podróży z Wrocławia do stolicy.

• EIC 1600/1 relacji Warszawa Wschodnia (wyjazd o 6:08) – Wrocław Główny (przyjazd o 10:18) będzie jeździć od poniedziałku do piątku (oprócz 18 kwietnia i 3 maja);
• EIC 1650/1 relacji Warszawa Wschodnia (wyjazd o 9:39) – Wrocław Główny (przyjazd o 13:44) będzie jeździć w soboty i niedziele (oraz 18 kwietnia i 3 maja);
• EIC 6100/1 relacji Wrocław Główny (wyjazd o 16:43) – Warszawa Wschodnia (przyjazd o 20:49) będzie jeździć codziennie (19 i 20 marca oraz 2 i 3 kwietnia pociąg pojedzie przez Warszawę Gdańską, z pominięciem stacji Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia).

Nowe wagony z FPS i powrót EIP Trójmiasto - Gliwice

Nowością na torach będzie także pociąg EIC Klimczok, zapewniający dojazd w soboty z Katowic do Gdyni, a w niedziele z Gdyni do Katowic przez Warszawę. Dodatkowo zwiększy możliwości podróży z Trójmiasta do stolicy w niedzielne popołudnia. Według zapowiedzi PKP Intercity, w składzie tego pociągu znajdą się już nowe wagony wyprodukowane przez FPS H. Cegielski.

• EIC Klimczok 4550/1 relacji Katowice (wyjazd o 5:31) – Gdynia Główna (przyjazd o 11:42) będzie jeździć w soboty od 19 marca;
• EIC Klimczok 5450/1 relacji Gdynia Główna (wyjazd o 17:04) – Katowice (przyjazd o 23:39) będzie jeździć w niedziele od 20 marca (oraz 18 kwietnia i 3 maja zamiast 17 kwietnia i 1 maja).

14 marca br. na tory wróci codzienny pociąg Express InterCity Premium (EIP) łączący Trójmiasto z Gliwicami. Zapewni on jednocześnie dodatkowe połączenie z Warszawy do Trójmiasta w popołudniowym szczycie (po godzinie 15).

• EIP 5402/3 relacji Gdynia Główna (wyjazd o 9:31) – Gliwice (przyjazd o 15:39);
• EIP 4502/3 relacji Gliwice (wyjazd o 12:32) – Gdynia Główna (przyjazd o 18:39).

Zmiany w obrębie Łodzi

Prace inwestycyjne prowadzone na Warszawskim Węźle Kolejowym oraz budowa tuneli w Gałkówku i Andrespolu pod linią kolejową pomiędzy Łodzią a stolicą oraz przekierowanie na tę trasę pociągów z odcinka Łowicz – Warszawa, wymagają zmniejszenia liczby pociągów łączących Łódź i Warszawę. Z tego względu od 13 marca br. przestaną kursować pociągi IC Łęcka (z Warszawy Wschodniej do Łodzi Fabrycznej), IC Telimena (z Łodzi Fabrycznej do Warszawy Gdańskiej) oraz IC Jagna w obydwu kierunkach.

Zmiana tras

Składy TLK Pułaski relacji Kraków – Poznań – Kraków, IC Mehoffer relacji Przemyśl – Zielona Góra/Jelenia Góra oraz IC Reymont relacji Łódź – Kraków – Łódź na odcinku Kraków – Częstochowa będą jeździć alternatywną trasą przez Trzebinię, Jaworzno Szczakową, Dąbrowę Górniczą Ząbkowice, Zawiercie. Pociągi te pomiędzy Częstochową a Krakowem nie będą miały dodatkowych postojów handlowych.

Mieszkańcy Stargardu, Choszczna, Dobiegniewa, Krzyża, Wronek i Szamotuł zyskają dodatkową możliwość dojazdu m.in. do Warszawy, Poznania, Szczecina i Świnoujścia dzięki skierowaniu przez te miasta pociągu IC Mewa, łączącego stolicę i Świnoujście. Inną trasą kursować będzie także skład IC Przemyślanin, który na odcinku Wrocław – Rzepin pojedzie przez Legnicę, Głogów, Zieloną Górę. Grupa wagonów do Ustki będzie przełączana we Wrocławiu, a nie w Poznaniu, jak do tej pory.

Od 14 kwietnia na odcinku Malbork – Olsztyn trasą alternatywną przez Prabuty, Iławę i Ostródę pojadą pociągi:

• IC Żuławy relacji Szczecin – Olsztyn – Szczecin;
• IC Gryf relacji Szczecin – Olsztyn – Szczecin;
• IC Stańczyk relacji Szczecin – Olsztyn – Szczecin;
• TLK Biebrza relacji Gdynia – Warszawa – Gdynia;
• IC Rybak relacji Szczecin – Białystok – Szczecin;
• IC Niegocin relacji Gdynia – Giżycko – Gdynia.

Do pomijanych stacji: Elbląg, Pasłęk i Morąg dowiozą podróżnych autobusy komunikacji zastępczej.

Połączone pociągi

Pociąg IC Skarbek z Bielska-Białej do Olsztyna będzie na odcinku Bielsko-Biała – Koluszki kursował w połączeniu ze składem IC Hutnik relacji Bielsko-Biała – Gdynia.

Od 12 marca br. jeżdżące z Krakowa do Olsztyna pociągi IC Sienkiewicz oraz IC Orłowicz będą kursować na odcinku Kraków – Miechów w połączeniu z pociągami odpowiednio IC Witkacy relacji Zakopane – Gdynia oraz IC Cegielski relacji Kraków – Poznań.

Wsparcie zastępczej komunikacji autobusowej

W związku z wymianą rozjazdu w stacji Lubartów od 20 do 26 kwietnia (lub 21-26, 20-25, w zależności od konkretnego pociągu) uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa za pociągi TLK Inka i TLK Czechowicz relacji Lublin – Łuków – Lublin. W Łukowie będą one skomunikowane z pociągami łączącymi Terespol i Warszawę: IC Skaryna, IC Starzyński, IC Batory oraz IC Mickiewicz.

Pociąg TLK Zamoyski od 4 kwietnia do 8 maja (z Lublina do Hrubieszowa) i od 5 kwietnia do 9 maja (z Hrubieszowa do Lublina) będzie mieć skróconą relację do trasy Lublin – Zamość. Do pomijanych stacji dowiozą pasażerów autobusy komunikacji zastępczej. Z kolei od 9 maja do 10 czerwca (w stronę Hrubieszowa) i od 10 maja do 11 czerwca (w stronę Lublina) skład ten nie będzie kursować, a zamiast niego uruchomiona zostanie ZKA.

Pociąg IC Hetman od 4 kwietnia do 11 maja (z Wrocławia do Hrubieszowa) i od 5 kwietnia do 12 maja (z Hrubieszowa do Wrocławia), na odcinku Zamość – Hrubieszów będzie zastąpiony autobusem komunikacji zastępczej.

Autobusy zamiast pociągów ponownie do Zakopanego

ZKA wróciła od 1 marca na trasę Kraków – Zakopane – Kraków za pociągi:

• TLK Karpaty relacji Gdynia – Zakopane – Gdynia;
• TLK Małopolska relacji Gdynia – Zakopane – Gdynia;
• IC Karłowicz relacji Warszawa – Zakopane – Warszawa;
• IC Witkacy relacji Gdynia – Zakopane – Gdynia.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5