Partnerzy serwisu:
Biznes

PGE Energetyka Kolejowa przewodzi inicjatywie bezpieczeństwa pracy na kolei

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
Harting
METRANS

Data publikacji:
10-07-2025
Ostatnia modyfikacja:
10-07-2025
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. PGE Energetyka Kolejowa

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
PGE Energetyka Kolejowa przewodzi inicjatywie bezpieczeństwa pracy na kolei
fot. PGE Energetyka Kolejowa
Związek Pracodawców Kolejowych zainaugurował Prezydencję Bezpieczeństwa – inicjatywę, której celem jest wspólne działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy na kolei. Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, dra inż. Ignacego Góry, oraz Głównego Inspektora Pracy, Marcina Staneckiego. Pierwszą Prezydencję objęła PGE Energetyka Kolejowa, koncentrując się na pracy w torach czynnych.

Prezydencja Bezpieczeństwa ma charakter rotacyjny i powierzana jest członkom Związku Pracodawców Kolejowych (ZPK) – spółkom z branży kolejowej – którzy przez dziewięć miesięcy mają kierować pracami praktyków i ekspertów, analizując wybrany obszar ryzyka i opracowując konkretne rozwiązania. PGE Energetyka Kolejowa, w trakcie pierwszego rotacyjnego przywództwa, skupi się na temacie „Praca i przebywanie w torach czynnych” – jednym z najbardziej wymagających i niebezpiecznych obszarów działalności kolejowej.

Za koordynację całego projektu odpowiada ZPK – organizacja zrzeszająca kluczowych pracodawców branży kolejowej. – Zadaniem Związku Pracodawców Kolejowych jest nie tylko reprezentowanie interesów branży, ale także inicjowanie działań, które realnie wpływają na poprawę warunków pracy. Prezydencja Bezpieczeństwa to narzędzie, które pozwala nam systemowo podejść do kwestii ryzyka zawodowego i wdrażać rozwiązania oparte na wiedzy i doświadczeniu całego sektora. To przykład, jak cała branża kolejowa może działać wspólnie i odpowiedzialnie – zaznacza Piotr Wyborski, Przewodniczący Rady Głównej Związku Pracodawców Kolejowych.

Wspólne wyzwania, wspólne działania

W spotkaniu inauguracyjnym, które zapoczątkowało działania w ramach Prezydencji Bezpieczeństwa, wzięli udział Prezes Urzędu Transportu Kolejowego – dr inż. Ignacy Góra oraz Główny Inspektor Pracy – Marcin Stanecki. Obecni byli również członkowie Rady Głównej ZPK oraz liderzy branży kolejowej.

Wygłoszone prezentacje oraz dyskusja podczas spotkania pokazały, że mimo obowiązujących i wdrażanych przepisów, instrukcji oraz regulaminów, liczba incydentów i wypadków podczas prac przy torach jest nadal zbyt wysoka. Wskazuje to na potrzebę dalszego doskonalenia praktyk operacyjnych, skuteczniejszej koordynacji działań oraz lepszej komunikacji – zwłaszcza w kontekście pracy podwykonawców, którzy często nie są związani z branżą kolejową i nie zawsze są odpowiednio przygotowani do pracy w specyficznych warunkach infrastruktury kolejowej.

– Bezpieczeństwo prac na torach czynnych to obszar wymagający nieustannej uwagi i doskonalenia. Tylko dzięki wspólnym wysiłkom wszystkich uczestników rynku kolejowego - zarządców infrastruktury, przewoźników, wykonawców i podwykonawców robót, a także instytucji nadzorujących – możemy skutecznie ograniczać ryzyko wypadków i chronić zdrowie i życie pracowników oraz pasażerów. Dla Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego bezpieczeństwo jest najwyższą wartością. Każda inicjatywa, która prowadzi do podniesienia standardów w tym zakresie, jest niezwykle cenna i zasługuje na pełne wsparcie – mówi dr Góra.

Podczas spotkania zwrócono uwagę na potrzebę eliminacji obecności ludzi w torach czynnych poprzez zasadę „jeden pociąg, jeden rozkaz”, wzmocnienia roli koordynatora BHP oraz formułowania jasnych i zrozumiałych zasad bezpieczeństwa – szczególnie z myślą o nowych pracownikach. Uzgodniono także konieczność opracowania mapy ryzyk dla prac w otwartych torach.

– Wiele prac remontowych i modernizacyjnych prowadzonych jest na czynnych liniach kolejowych, gdzie ryzyko potrącenia, kontaktu z elementami pod napięciem czy upadku z wysokości jest bardzo wysokie. Nowoczesne technologie pomagają w pracy, ale nigdy nie zastąpią ludzkiej uwagi, zdrowego rozsądku i przestrzegania procedur – podkreśla Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki.

Zwiększenie bezpieczeństwa podczas „Pracy w torach czynnych”

Zaangażowanie PGE Energetyka Kolejowa w tematykę bezpieczeństwa pracy w torach wynika bezpośrednio z działalności Oddziału Usługi spółki, który realizuje prace eksploatacyjne i modernizacyjne sieci trakcyjnej – w bezpośrednim sąsiedztwie czynnych torów. To właśnie tam ryzyko wypadków jest największe, a odpowiedzialność za bezpieczeństwo – kluczowa.

– Inauguracja Prezydencji Bezpieczeństwa to dla nas zaszczyt i zobowiązanie. Branża kolejowa stoi przed wyzwaniami związanymi z bezpieczeństwem pracy, szczególnie w kontekście dużej rotacji kadr i obecności nowych pracowników. Musimy wyposażać ich nie tylko w instrukcje, ale przede wszystkim w dobre praktyki. Wiarygodność i bezpieczeństwo to fundamenty nowoczesnego i odpowiedzialnego pracodawcy. Wierzę, że wspólna praca w ramach Prezydencji przyniesie realne zmiany – mówi Mateusz Sławiński, prezes zarządu PGE Energetyka Kolejowa.

Podczas pierwszej Prezydencji zaplanowano cykl warsztatów, spotkań i analiz, których rezultatem będzie zestaw rekomendacji i dobrych praktyk. Przewodnictwo PGE Energetyka Kolejowa zakończy się w marcu 2026 roku, a wypracowane rekomendacje i rozwiązania zostaną przekazane do stosowania przez spółki uczestniczące w projekcie.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
Harting
METRANS

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

UTK przedstawia Raport w sprawie bezpieczeństwa za 2023 rok

Biznes

UTK przedstawia Raport w sprawie bezpieczeństwa za 2023 rok

Urząd Transportu Kolejowego 08 października 2024

Monitorują wjazd na tory przy czerwonym świetle. Ile naruszeń?

Infrastruktura

Znów pociągi na niewłaściwym torze. Dwa razy jednego dnia

Infrastruktura

Groźne zdarzenie w Krakowie, dyżurny ruchu użył RadioStopu

Tabor i technika

Zobacz również:

UTK przedstawia Raport w sprawie bezpieczeństwa za 2023 rok

Biznes

UTK przedstawia Raport w sprawie bezpieczeństwa za 2023 rok

Urząd Transportu Kolejowego 08 października 2024

Monitorują wjazd na tory przy czerwonym świetle. Ile naruszeń?

Infrastruktura

Znów pociągi na niewłaściwym torze. Dwa razy jednego dnia

Infrastruktura

Groźne zdarzenie w Krakowie, dyżurny ruchu użył RadioStopu

Tabor i technika

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5