Partnerzy serwisu:
Pasażer

Od 3 miesięcy do 5 lat więzienia za spowodowanie katastrofy w Kołbaskowie

Dalej Wstecz
Data publikacji:
07-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Od 3 miesięcy do 5 lat więzienia za spowodowanie katastrofy w Kołbaskowie
Fot. KOŁBASKOWO TV, youtube
Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko kierowcy ciężarówki, który doprowadził do kolizji z pociągiem osobowym Szczecin - Berlin w lipcu 2021 roku. Grozi mu nawet 5 lat więzienia. 

W lipcu 2021 roku doszło do bardzo groźnego wypadku w Kołbaskowie pod Szczecinem. Na przejazd kolejowo-drogowy z sygnalizacją świetlną, tuż pod pociąg uruchamiany przez Deutsche Bahn i Polregio, wjechała ciężarówka z naczepą wypełnioną gruzem.

W pociągu przebywało około 50 osób. 8 z nich zostało lekko rannych (w tym maszynista pociągu). Linia kolejowa była zamknięta przez jeden dzień, poważnym uszkodzeniom uległ jeden z członów pociągu.

Zalecenia Państwowej Komisji

- Podczas wjazdu na drogę powiatową, jak wyjaśnił kierujący, świeciło mu w oczy słońce, przez co nie potrafił zidentyfikować czy świecą światła na sygnalizatorze drogowym, jak również czy jedzie pociąg. Po wjechaniu przednimi kołami na tory kierujący pojazdem drogowym usłyszał sygnał dźwiękowy nadawany przez maszynistę pociągu i zobaczył pociąg zbliżający się z lewej strony, następnie przyspieszył usiłując zjechać z przejazdu. Tylna część pojazdu drogowego pozostała na torze i nadjeżdżający pociąg uderzył w tył naczepy załadowanej żwirem - czytamy w raporcie Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych. 

PKBWK przyznała w raporcie, że choć wszystkie urządzenia były sprawne, to połączenie drogi do żwirowni z drogą powiatowej bezpośrednio przed przejazdem (13 metrów od skrajnej szyny toru) i różnica poziomów drogi do żwirowni i drogi powiatowej przyczyniły się do wypadku. Stromy podjazd w rejonie przejazdu z jednoczesnym wykonaniem manewru skrętu i włączeniem się do ruchu stanowi duże utrudnienie dla pojazdów drogowych (samochodów ciężarowych). Ale dodaje, że czynnikiem, który przyczynił się do zdarzenia było również niezachowanie szczególnej ostrożności przez kierującego ciężarówką. 

Komisja wydała zalecenie wprowadzenia stałego ograniczenia prędkości przed przejazdem kolejowo-drogowym dla pociągów poruszających się w obu kierunkach do 60 km/h na całym odcinku. Zalecono zmianę organizacji ruchu, podniesienie kategorii przejazdu a docelowo - likwidację obecnego połączenia drogi powiatowej nr 3492Z z dojazdem do żwirowni.

Jest akt oskarżenia

Teraz Prokurator Rejonowy Szczecin - Zachód w Szczecinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu, któremu zarzucono nieumyślne sprowadzenie w dniu 29 lipca 2021r. w m. Kołbaskowo katastrofy w ruchu lądowym. - Podejrzany kierując pojazdem ciężarowym wraz z naczepa nie zachował należytej ostrożności podczas przejazdu przez niestrzeżony przejazd kolejowy. Pomimo wyświetlonego na sygnalizatorze świetlnym koloru czerwonego wjechał na przejazd nie ustępując pierwszeństwa nadjeżdżającemu pociągowi osobowemu relacji Szczecin - Berlin. W wyniku powyższego doszło do zderzenia obu pojazdów, które spowodowało zagrożenie życia 10 podróżnych oraz mienia w wielkich rozmiarach w łącznej kwocie przekraczającej 3,3 mln złotych - podała prokuratura.

Jak dodaje prokurator, w następstwie tego zdarzenia trzy pasażerki pociągu doznały obrażeń ciała naruszających czynność narządów ich ciała na okres do dni 7. Podejrzany w wieku 68 lat nie był w przeszłości karany sądownie. Za zarzucany mu czyn z art. 173 § 2 kk grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat .


Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5