Partnerzy serwisu:
Pasażer

Co słychać na kolejach wąskotorowych?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
01-07-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Co słychać na kolejach wąskotorowych?
fot. Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu
Lipiec i sierpień to czas najintensywniejszych przewozów kolejami wąskotorowymi, które głównie obsługują turystów. Przynajmniej niektórzy z zarządców przygotowali zmiany na lepsze. Do takich należy przywrócenie połączeń do Rosnowa na Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, umieszczenie rozkładów jazdy w popularnych wyszukiwarkach oraz nowe kanały dystrybucyjne.

W kraju funkcjonuje kilkadziesiąt kolei wąskotorowych, które realizują przewozy osób. Najwięcej takich połączeń rozkładowych uruchamianych jest w miesiącach letnich, choć niektórzy zarządcy wykonują takie przewozy przez cały rok. Przed okresem najintensywniejszych przewozów, wielu z operatorów poinformowało o nowościach, jakie mogą spotkać podróżni.

Pociągi wróciły do Rosnowa

Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, zarządca kolei wąskotorowej, po wykonaniu niezbędnych prac infrastrukturalnych, przywróciło połączenia turystyczne do Rosnowa. Pozwoli to na wydłużenie jazdy składów turystycznych o ok. 8 km do niespełna 20 km. Prace niezbędne do przywrócenia połączeń na odcinku trwały kilka lat. Dwie pary pociągów mają kursować w każdą niedzielę wakacji.

Na Górnym Śląsku

Michał Pańczyk, specjalista ds. techniczno-eksploatacyjnych w Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych poinformował „Rynek Kolejowy”, że podobnie jak w latach ubiegłych pociągi na Górnośląskich KW będą kursowały między stacjami Bytom Wąsk i Miasteczko Śląskie. Na podstawie rozkładu jazdy będą one kursowały w soboty, niedziele i święta do 28 sierpnia włącznie. W tych dniach pojadą 2 pary pociągów.

Zarządca kolei przygotował kilka nowości. W soboty w godzinach 12:00-15:00 będzie możliwość zwiedzania izby tradycji kolejowej w budynku na Stacji Bytom Karb Wąskotorowy, gdzie udostępniono dla zwiedzających przedmioty związane z koleją. Działać będzie wtedy również sklepik z pamiątkami. Podróżujący pociągiem Górnośląskich KW otrzymają pamiątkowy bilet kartonikowy. Od tego roku do składu dołączany jest odrestaurowany wagon bagażowy Fxh-501 z 1907 r. Będzie nim można przewozić rowery, wózki i większy bagaż. Operator chwali się również współpracą z firmami, które pomagają w funkcjonowaniu kolei. Do grona takich podmiotów w tym roku dołączył Bremse Serwis, który dba o bezpieczeństwo układów hamulcowych pojazdów szynowych.

Żuławska KD z cyklicznym rozkładem jazdy

Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych, operator Żuławskiej Kolei Dojazdowej, uruchamia w tym roku pociągi na odcinku Nowy Dwór Gdański/ Sztutowo – Stegna – Jantar – Prawy Brzeg Wisły. Pociągi kursują codziennie w okresie wakacji, czyli od 25 czerwca do 3 września. Jeżdżą one według cyklicznego rozkładu jazdy – np. ze Stegny Gdańskiej do przystanku Jantar będą kursowały co 3 godziny między 9:17 a 18:17.

Nowością jest pojawienie się połączeń przewoźnika w wyszukiwarce "rozklad-pkp.pl". Rozkładowe pociągi znajdują się również w wyszukiwarce „e-podroznik”. Istnieje możliwość zakupu biletu przez Internet oraz telefon komórkowy. Przewoźnik honoruje Kartę Dużej Rodziny – posiadacze takich kart mogą nabyć bilety ulgowe – jednorazowe i okresowe.

Pierwsza wąskotorówka w Koleo

O ułatwienia dla podróżnych zadbała również Grupa SKPL, która jest operatorem Pleszewskiej Kolei Lokalnej. Informacje o uruchamianych kilkunastu parach obsługujących odcinek Pleszew Miasto – Pleszew Wąsk można znaleźć na wyszukiwarkach połączeń e-podroznik oraz Koleo. Istnieje również możliwość zakupu biletów przez Internet oraz telefon komórkowy. Jak zapowiada przewoźnik, w przyszłości możliwe będzie nabycie biletu za pośrednictwem wspomnianej platformy Koleo.

Parowóz w rozkładzie jazdy

Ciesząca się największą popularnością Bieszczadzka Kolej Leśna nadal uruchamia pociągi rozkładowe na odcinku Balnica – Majdan – Przysłup. W sezonie letnim pociągi uruchamiane są codziennie – założono kursowanie po jednej parze pociągów na trasach Majdan – Przysłup i Majdan – Balnica. W rozkładzie jazdy ujawniono, że w piątki lipca i sierpnia będą uruchamiane kursy dodatkowe prowadzone lokomotywą parową. Skład ten pojedzie z Majdanu do Balnicy i z powrotem. Nowością jest możliwość zakupu biletu przez Internet.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5