Partnerzy serwisu:
Pasażer

PKP PLK ostrzega! Zatrzymaj się przed pulsującym światłem

Dalej Wstecz
Autor:

PKP PLK

Data publikacji:
01-05-2025
Ostatnia modyfikacja:
30-04-2025
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. PKP PLK

Podziel się ze znajomymi:

To nie rogatka zabrania kierowcom wjazdu na przejazd. To czerwone, pulsujące światło, dopóki jest włączone, zakazuje kierującym przejeżdżania przez tory. O tych i innych zasadach bezpieczeństwa przypominają Ambasadorzy Bezpieczeństwa podczas akcji przed długim majowym weekendem.

W Tomaszowie Mazowieckim, Szczecinie, Lublinie, Dębicy i Łajsach Ambasadorzy Bezpieczeństwa przypominają kierowcom o zasadach bezpiecznego przejeżdżania przez tory.

Szczególnie teraz, przed wyjazdami na długi majowy weekend, kiedy ruch na drogach będzie większy, kolejarze i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei zwracają uwagę między innymi na to, że to zawsze czerwone, pulsujące światło zabrania przejeżdżania na drugą stronę torów. Do momentu, gdy sygnalizator jest włączony, każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek stanąć przed przejazdem. Dopiero gdy światło zgaśnie, można kontynuować jazdę i przejść na drugą stronę. Niestety, jak pokazują statystyki i kolejowe kamery, ta zasada nie zawsze jest stosowana przez pieszych, rowerzystów i kierowców. Dzisiaj Ambasadorzy Bezpieczeństwa mówią głośno: „Nie zatrzymaj swojego pulsu – zatrzymaj się przed pulsującym światłem”.
Wykryte i zarejestrowane przez kamery monitoringu wykroczenia na przejazdach przekazywane są do służb i mogą skończyć się dla lekkomyślnego kierowcy mandatem. Obecnie na sieci kolejowej w Polsce jest 2300 przejazdów wyposażonych w monitoring. Od początku roku Polskie Linie Kolejowe S.A., w związku z wykroczeniami kierujących przekazały do służb ponad 150 zgłoszeń.

Jak bezpiecznie pokonać przejazd – 5 żelaznych zasad
1. Kiedy zbliżasz się do przejazdu, zwolnij i zachowaj szczególną ostrożność;
2. Zawsze zatrzymuj się przed znakiem STOP lub pulsującym czerwonym światłem;
3. Gdy rogatki zamknęły się lub nawet dopiero opadają – nigdy nie próbuj ich omijać. Poczekaj, aż znowu będą podniesione, a sygnalizator się wyłączy – dopiero wtedy kontynuuj jazdę;
4. Nie wjeżdżaj na tory, jeśli nie masz możliwości zjazdu z drugiej strony;
5. Jeśli jesteś zagrożony na przejeździe lub jesteś świadkiem niebezpiecznej sytuacji – skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK;

Rozejrzyj się za Żółtą Naklejką PLK – może uratować Twoje życie

W trakcie pokonywania przejazdów kolejowo-drogowych, warto zwrócić uwagę na jaskrawe żółte naklejki. Umiejscowione są od wewnętrznej strony krzyża świętego Andrzeja albo na napędach rogatek od strony torów. To dlatego, że jeśli samochód utknie na torach lub między rogatkami, wówczas kierowca szybko ją zobaczy i będzie mógł z niej skorzystać. Sprawdź to podczas podróży – w sytuacji awaryjnej będą nieocenioną pomocą.

Na żółtych naklejkach widnieją trzy numery:
1. indywidualny identyfikacyjny danego przejazdu (numer skrzyżowania);
2. alarmowy 112;
3. do służb technicznych PLK.

W razie zagrożenia, jeśli zadzwonicie na 112 i podacie numer przejazdu, operator natychmiast określi dokładnie, gdzie się znajdujecie. Następnie dyżurny ruchu PLK SA będzie miał możliwość zatrzymać pociąg lub nakazać maszyniście, by zwolnił. Tym samym możecie uratować swoje albo czyjeś życie!

Jeśli jesteście świadkami awarii – dzwońcie na numer do służb PLK SA. Te będą mogły szybko zareagować, gdy np. rogatka jest połamana lub uszkodzona, roślinność zasłania widoczność lub oznakowanie przejazdu, albo jeśli na przejeździe są zdewastowane czy odwrócone znaki drogowe.

Pamiętajcie, w razie potrzeby zawsze możecie wyłamać rogatkę. Jeśli jesteście na przejeździe, a szlabany się zamknęły, to nie czekajcie, wyłamcie rogatkę, zjedźcie z toru i skontaktujcie się ze służbami korzystając z Żółtej Naklejki PLK.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Nie ryzykuj, w sytuacji kryzysowej wyłam rogatkę

Pasażer

Nie ryzykuj, w sytuacji kryzysowej wyłam rogatkę

inf. pras PKP PLK 23 grudnia 2023

Prawie 15 mln zł na realizację kampanii Bezpieczny Przejazd

Infrastruktura

Rembertów: Pociąg zza ekranu

Tabor i technika

Rembertów: Pociąg zza ekranu

Jakub Madrjas 23 lipca 2016

Zobacz również:

Nie ryzykuj, w sytuacji kryzysowej wyłam rogatkę

Pasażer

Nie ryzykuj, w sytuacji kryzysowej wyłam rogatkę

inf. pras PKP PLK 23 grudnia 2023

Prawie 15 mln zł na realizację kampanii Bezpieczny Przejazd

Infrastruktura

Rembertów: Pociąg zza ekranu

Tabor i technika

Rembertów: Pociąg zza ekranu

Jakub Madrjas 23 lipca 2016

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5