Partnerzy serwisu:
Pasażer

Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego w PKP Intercity i Kolejach Mazowieckich

Dalej Wstecz
Data publikacji:
04-09-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

W sobotę 5 września 2020 r. odbędzie się kolejna już dziewiąta edycja Narodowego Czytania. Przewoźnicy kolejowi włączają się w tę inicjatywę.

Akcja Narodowe Czytanie odbywa się cyklicznie od 2012 roku. PKP Intercity wspiera inicjatywę pod patronatem Prezydenta RP już po raz piąty. W tym roku lekturą Narodowego Czytania została „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Na tę okazję PKP Intercity stworzyło animację poświęconą dramatowi wieszcza, którą pasażerowie przewoźnika mogą oglądać na ekranach informacyjnych w pociągach Flirt, Dart, a także na monitorach przy kasach biletowych.

Narodowe Czytanie to inicjatywa, która pozwala przypomnieć o najwybitniejszych dziełach rodzimej literatury, które kształtowały całe pokolenia Polaków. Cieszymy się, że możemy mieć swój wkład w promowanie polskiej kultury, jednocześnie uatrakcyjniając podróż naszym pasażerom – mówi Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity cytowany w komunikacie.

W akcję włączają się też Koleje Mazowieckie. O tym, że czytanie wzbogaca nasze życie i rozwija umysł, nikogo nie trzeba przekonywać. Organizowana rokrocznie akcja prezydencka ma na celu zachęcenie do czytania przede wszystkim literatury polskiej – napisał przewoźnik.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Akcja Narodowego Czytania odbywa się już po raz dziewiąty. Inicjatywa została zainaugurowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Podczas kolejnych edycji akcji na pokładach pociągów PKP Intercity można było usłyszeć fragmenty m.in. „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, czy „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które zostało wybrane na lekturę w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5