Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Łódzkie: Nowa infrastruktura w czterech lokalizacjach

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
18-04-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Łódzkie: Nowa infrastruktura w czterech lokalizacjach
fot. Kasper Fiszer
Rozpoczęła się budowa nowego przystanku kolejowego Pabianice Północ – informuje PKP PLK. Inwestycja jest warta ok. 14 mln zł. Prace – wraz z budową dodatkowej infrastruktury na stacjach Głowno i Stryków oraz przebudową dworca w Zduńskiej Woli – jest współfinansowane w 85% przez Unię Europejską.

Obok przejazdu kolejowego na ul. Lutomierskiej w Pabianicach zaczęły powstawać dwa perony jednokrawędziowe o długości 150 m. Zostaną one wyposażone w pochylnie dla osób o ograniczonej mobilności, oświetlenie, wiaty, ławki oraz gabloty informacji pasażerskiej. W sąsiedztwie powstanie parking „Parkuj i Jedź” oraz wiata rowerowa.

Budowa przystanku ma kosztować ok. 16 mln zł. Zadanie wykona firma Sarinż SA. Inwestycja – planowana od kilku lat, ale odkładana z powodu niepowodzenia kilku kolejnych przetargów – ma zakończyć się w ostatnim kwartale bieżącego roku. Nowy przystanek – jako położony bliżej centrum miasta i dużych osiedli, niż stacja Pabianice – powinien cieszyć się dużym zainteresowaniem pasażerów.

Budowa przystanku Pabianice Północ jest częścią większego, wartego ok. 50 mln zł pakietu inwestycji. W jego skład wchodzi też budowa nowych kładek nad torami na stacjach Stryków i Głowno (linia nr 15 Łódź Kaliska – Łowicz Przedmieście). Obiekty będą wyposażone w windy. Prace przy ich budowie są już dość zaawansowane – ich zakończenie jest planowane na koniec czerwca. Dodatkowo przed obydwoma dworcami pojawią się parkingi, wiaty rowerowe i podjazdy dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, a w Głownie – także nowy chodnik wzdłuż torów od przejścia w poziomie szyn do przejazdu ul. Zabrzeźniańskiej.

Ostatni element wspomnianego pakietu to modernizacja budynku dworca Zduńska Wola. Współfinansowana przez miasto inwestycja obejmuje też przebudowę placu przydworcowego. Przearanżowane wnętrze z nowym układem kas biletowych i nowymi toaletami oraz połączenie poczekalni z częścią komercyjną ma zapewnić pasażerom większą wygodę. Dworzec zostanie też podłączony do miejskiej sieci cieplnej. Na położonym przed dworcem Placu Żelaznym zostaną natomiast wybudowane nowe jezdnie i chodniki, zadaszone dojście do przejścia podziemnego, nowe stanowiska dla autobusów, miejsca parkingowe i stojaki dla rowerów.

Trwa remont elewacji oraz wnętrza budynku, a także montaż instalacji elektrycznej, wodnej i ciepłowniczej. PKP PLK zapewnia, że prace nie wpływają na dostęp podróżnych do pociągów.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Czy efektywnie wydatkujemy środki na inwestycje kolejowe?

Infrastruktura

Czechy: Środki z uprawnień emisyjnych wspomogą rozwój transportu kolejowego

Prawo i polityka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Czy efektywnie wydatkujemy środki na inwestycje kolejowe?

Infrastruktura

Czechy: Środki z uprawnień emisyjnych wspomogą rozwój transportu kolejowego

Prawo i polityka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5