Partnerzy serwisu:
Pasażer

Łódzkie: Mniej interRegio, ale więcej postojów

Dalej Wstecz
Data publikacji:
25-06-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Łódzkie: Mniej interRegio, ale więcej postojów
fot. Kasper Fiszer.Pociągi interRegio Łódź – Warszawa i Warszawa – Łódź.
Przywrócony został postój pociągów interRegio w Skierniewicach-Rawce. Podróżni przyzwyczaili się do korzystania z niego w okresie prac remontowych – tłumaczy województwo łódzkie. IR nie zatrzymają się natomiast w Grodzisku Mazowieckim, choć podczas modernizacji linii samorządowe kursy zabierały podróżnych także stamtąd.

Podczas gdy PKP Intercity zmniejszyło liczbę postojów na trasie Łódź – Warszawa, rezygnując z zatrzymywania pociągów przelotowych w Łodzi Pabianickiej, łączące dwa największe miasta centralnej Polski kursy Przewozów Regionalnych mają od niedawna nowy przystanek. Po czerwcowej zmianie rozkładu jazdy podróżni mogą wsiadać do pociągów interRegio także w Skierniewicach-Rawce. Dotychczas przystawały tam tylko połączenia osobowe Kolei Mazowieckich.

Pół roku przerwy w postojach

Co ciekawe, dla pociągów iR już raz wyznaczono tam postoje handlowe. Wprowadzono je w ramach poprzedniego rocznego rozkładu jazdy, ale następnie zlikwidowano zaledwie pół roku temu, w grudniu 2016 r. Jak tłumaczy zamawiający kursy Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, poprzednio przyspieszone kursy zatrzymywały się na skierniewickim przystanku w związku z utrudnieniami wynikającymi z modernizacji linii prowadzonej przez PKP PLK.

– Po zakończeniu prac postój nie został utrzymany. Jednak z uwagi na to, że pasażerowie przyzwyczaili się do korzystania z tego przystanku, po przeprowadzonej analizie przywrócono postój pociągów w pierwszym możliwym terminie, tj. w ramach przeprowadzonej przez PKP PLK aktualizacji rocznego rozkładu jazdy pociągów 2016/2017 – tłumaczy Grzegorz Sławiński z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej UMWŁ. – Zgodnie z wnioskami podróżnych zatrzymujemy tam pociągi kursujące w dni robocze, a więc zapewniające dojazd do szkół i pracy – dodaje. W weekendy większość samorządowych połączeń na tej linii obsługuje Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Siatka przystanków tego przewoźnika nie uległa zmianie.

PKP IC ma priorytet w rezerwacji tras

Korzystający z pociągów iR muszą się jednak liczyć nie tylko z udogodnieniami, ale też z utrudnieniami w podróży. Obecnie rozkład jazdy Przewozów Regionalnych (Polregio) przewiduje bowiem pięć, a nie – jak do połowy czerwca – sześć par kursów do Warszawy. Finansujący połączenia samorząd zapewnia przy tym, że ograniczenie oferty jest jedynie przejściowe.

– Od 11 czerwca do 2 września 2017 r. ze względu na prowadzone remonty na liniach kolejowych nr 1, 447 i Centralnej Magistrali Kolejowej duża liczba pociągów PKP IC, w tym pociągów ekspresowych, kursuje na zmienionych trasach. Z uwagi na to, że zgodnie z regulaminem przydzielania tras pociągów PKP Polskie Line Kolejowe pociągi PKP IC mają wyższy priorytet w trasowaniu, odwołany został jeden pociąg relacji Warszawa Wschodnia – Łódź Fabryczna, a relacja jednego z kursów w kierunku Warszawy została skrócona do Skierniewic – powiedział nam Grzegorz Sławiński.

Nie ma bezpośrednich pociągów z Rogowa, Płyćwi czy Gałkówka

Do Warszawy nie dojedziemy więc jedynym iR, który pomiędzy Łodzią a Skierniewicami zatrzymywał się na wszystkich przystankach. Zapewniał zatem bezpośrednie połączenie do stolicy mieszańcom mniejszych miejscowości. Jak zaznacza przedstawiciel UMWŁ, możliwe jest, że podobna sytuacja wystąpi w ramach kolejnej tzw. korekty rozkładu, która wejdzie w życie 3 września.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5