Partnerzy serwisu:
Pasażer

Łódzkie: Korekta listopadowa bogata w zamknięcia

Dalej Wstecz
Data publikacji:
04-11-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Łódzkie: Korekta listopadowa bogata w zamknięcia
fot. ŁKA
Mniej kursów na łódzkiej Kolei Obwodowej i na odcinku Łódź – Koluszki, autobusy zastępcze do Radomia i na trasie Łowicz – Skierniewice – to najważniejsze zmiany, jakie od niedzieli wejdą w życie w rozkładzie jazdy pociągów ŁKA. Powodem są trwające modernizacje i remonty linii oraz stacji kolejowych. Niedogodności dla pasażerów będzie łagodziło honorowanie biletów spółki w pociągach PKP IC oraz łódzkich tramwajach na Trasie W-Z.

Najważniejszą przyczyną czasowych zmian w węźle łódzkim będą prace na początkowym odcinku linii kolejowej 25. Od 6 listopada do 10 grudnia (czyli przez cały czas obowiązywania korekty) na odcinku Łódź Kaliska – Łódź Olechów będzie wymieniana sieć trakcyjna, a na stacji Łódź Chojny – dodatkowo także rozjazdy. Na to nałożą się jeszcze roboty związane z przebudową stacji Łódź Kaliska: od 2 do 4 grudnia nie będzie możliwy ruch pociągów po torze nr 81, zapewniającym (do czasu oddania do użytku wiaduktu wschodniego) jedyne połączenie stacji Łódź Kaliska i Łódź Kaliska Towarowa oraz dalej w stronę dworca Chojny.

Rzadziej przez Kolej Obwodową...

Ruch ze stacji Łódź Kaliska na Widzew i Olechów będzie wobec tego musiał być prowadzono jednotorowo. ŁKA skróci więc trasę niektórych pociągów z Kutna i Zgierza, które – zamiast na Widzew czy przez Olechów na dworzec Łódź Fabryczna – będą kursować tylko do stacji Łódź Kaliska. Do stacji Łódź Widzew nadal będą natomiast dojeżdżały pociągi z Łowicza, do których pasażerowie będą mogli się przesiadać. Inną możliwość dojazdu do wschodniej części miasta zapewni umowa z MPK Łódź: od najbliższej niedzieli do 10 grudnia tramwajami linii 8 i 10 z wariantami będzie można podróżować na podstawie relacyjnych jednorazowych i okresowych biletów ŁKA.

Po godzinie 15 z Widzewa odjadą połączone jednostki ŁKA do Łowicza i Torunia (rozłączenie nastąpi na stacji Łódź Kaliska). Inną konsekwencją zmniejszonej przepustowości łódzkiej Kolei Obwodowej będzie skierowanie części pociągów Polregio i PKP IC przez początkowy odcinek linii 16 (Łódź Widzew – Zgierz przez Stoki). Dotyczy to także wybranych kursów ŁKA z Sieradza (część z nich zakończy jednak trasę już w Zgierzu). Tym samym zostanie chwilowo zwiększona częstotliwość pociągów na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz przez Żabieniec.

...i z Łodzi do Koluszek

Na głównej wylotowej trasie w stronę Skierniewic i Warszawy – linii 17 – trwająca budowa wiaduktów w Bedoniu i Gałkówku poważnie utrudnia ruch. Na odcinku Łódź Andrzejów – Gałkówek pociągi kursują wahadłowo po jednym torze, a część omija place budowy poprzez linię 541 i 25 ze zmianą czoła na Olechowie, przez co czas przejazdu w poszczególnych relacjach wydłuża się nawet trzykrotnie. Niektóre pociągi do i z Drzewicy i Radomska skrócono do Koluszek. Niedogodności dla pasażerów nieco zmniejsza wzajemne honorowanie biletów w pociągach ŁKA i PKP IC.

Dalej od stolicy regionu pasażerów czekają na niektórych trasach jeszcze większe utrudnienia. Na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Drzewica – Radom na czas korekty wszystkie pociągi ŁKA będą zastąpione autobusami, które w dodatku miedzy Drzewicą a Radomiem pojadą z pominięciem wybranych stacji (będzie można dojechać do nich tylko pociągami Kolei Mazowieckich). Tylko autobusem zastępczym będzie też można pokonać trasę Skierniewice – Łowicz – Kutno (powodem są prace modernizacyjne stacji Kutno i odcinka Kutno – Łowicz). – Aby zrekompensować uciążliwości związane z dłuższym czasem przejazdu autobusami, zostaną wyznaczone dodatkowe miejsca postojów autobusów na odcinku Skierniewice – Łowicz – zastrzega przewoźnik.

Warszawa, Kutno – wciąż z zakłóceniami

O wiele mniejszą skalę będą miały utrudnienia na linii z Kutna do Łodzi. Autobusy pojadą tu tylko w zamian za dwa pociągi: jeden na odcinku Witonia – Kutno i jeden (ostatni kurs wieczorny) Zgierz – Kutno. Ciekawym rozwiązaniem będą krótkie, poranne pociągi wahadłowe Zgierz Północ – Zgierz, skomunikowane na tej drugiej stacji z kursami z Łowicza do Łodzi. Dwie pary pociągów z Łodzi do Zgierza Północ zostaną za to wydłużone do Ozorkowa. Dalsze prace przy budowie kładek dla podróżnych w Strykowie i Głownie wymuszą natomiast zmiany godzin kursowania niektórych pociągów na linii łowickiej.

Wpływ na ruch pociągów ŁKA będą miały też inwestycje w węźle warszawskim. Przebudowa stacji Warszawa Zachodnia oraz ruch jednotorowy między stacjami Warszawa Włochy i Warszawa Zachodnia spowodują ograniczenie przepustowości, zmiany godzin kursowania i wydłużenie czasu przejazdu pociągów. Dotyczy to szczególnie kursów w kierunku Łodzi – jak wyjaśnia przewoźnik, są one kierowane wolniejszą trasą objazdową. Wszystkie pociągi ŁKA Sprinter (9 par) z Łodzi do Warszawy będą jednak nadal kursowały. 3, 4 i 10 grudnia część z nich będzie tylko kursować do i z Warszawy Gdańskiej lub do Warszawy Wschodniej przez Warszawę Gdańską.

Szczegóły na temat listopadowej korekty rozkładu jazdy można znaleźć na stronie ŁKA.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Czerwcowa korekta rozkładu jazdy w ŁKA

Pasażer

Czerwcowa korekta rozkładu jazdy w ŁKA

inf. prasowa ŁKA 10 czerwca 2023

Korekta rozkładu jazdy pociągów od 15 marca

Pasażer

Korekta rozkładu jazdy pociągów od 15 marca

inf. pras. PKP PLK 03 marca 2020

UTK sprawdził, czy PLK i przewoźnicy dobrze informują o zmianach w rozkładzie

Pasażer

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Czerwcowa korekta rozkładu jazdy w ŁKA

Pasażer

Czerwcowa korekta rozkładu jazdy w ŁKA

inf. prasowa ŁKA 10 czerwca 2023

Korekta rozkładu jazdy pociągów od 15 marca

Pasażer

Korekta rozkładu jazdy pociągów od 15 marca

inf. pras. PKP PLK 03 marca 2020

UTK sprawdził, czy PLK i przewoźnicy dobrze informują o zmianach w rozkładzie

Pasażer

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5