Partnerzy serwisu:
Pasażer

Łódzkie: Dodatkowe postoje „Chemika”. Na wniosek UMWŁ

Dalej Wstecz
Data publikacji:
29-03-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Łódzkie: Dodatkowe postoje „Chemika”. Na wniosek UMWŁ
fot. Kasper Fiszer
UMWŁ wraz z ŁKA zawnioskował o wyznaczenie postojów TLK „Chemik” z Płocka do Katowic na kilku przystankach, na których w pociągach regionalnych notowana jest duża wymiana podróżnych. Ma to związek z pewnym ograniczeniem oferty Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na czas robót w węźle Kutno. Dostęp do kolei dalekobieżnej, przynajmniej na pewien okres, uzyskały m.in. Grotniki.

Marcowa korekta rozkładu jazdy pociągów przyniosła duże zmiany na nowej trasie ŁKA z Łodzi do Włocławka i Torunia. Przewoźnik nie wykonuje już porannego kursu w kierunku Łodzi, co tłumaczy ograniczoną przepustowością infrastruktury w Kutnie. W związku z tym spółka zawarła porozumienie z PKP Intercity, na mocy którego bilety Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej honorowane są w pociągach IC „Kochanowski” pomiędzy Włocławkiem a Kutnem i TLK „Chemik” pomiędzy Kutnem a Łodzią.

Pociągiem dalekobieżnym do popularnego letniska


Niejako ubocznym efektem tego rozwiązania jest uzyskanie dostępu do sieci połączeń dalekobieżnych przez mieszkańców miejscowości, w których od lat nie zatrzymywały się pociągi pospieszne. – Do czasu zakończenia przez krajowego zarządcę infrastruktury, PKP PLK, prac modernizacyjnych w węźle Kutno oraz na liniach przyległych wyznaczono dodatkowe postoje na stacjach, na których do pociągów ŁKA wsiadało najwięcej podróżnych. Na łódzkim odcinku są to przystanki Grotniki, Zgierz-Północ, Łódź-Warszawska i łódź-Marysin – poinformował nas Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Przynajmniej czasowo pojawiła się więc możliwość dojazdu pociągiem dalekobieżnym m.in. do Katowic z leżących na obrzeżach aglomeracji łódzkiej Grotnik. To popularna miejscowość o charakterze wypoczynkowym. Znajduje suę w terenie leśnym, który został częściowo podzielony na działki rekreacyjne. Zamieszkana całorocznie jest tylko część domostw. Znajduje się tam także infrastruktura turystyczna.

Nowy przystanek spełnia swoje zadanie

Ciekawą informacją jest także wskazanie dużej popularności kilku przystanków w ścisłej aglomeracji łódzkiej, zwłaszcza w samej Łodzi. Przystanek Łódź-Warszawska został bowiem otwarty przed zaledwie rokiem, a jego położenie pozornie nie sprzyja dużej wymianie podróżnych. Peron zlokalizowany jest bowiem w otoczeniu zabudowy jednorodzinnej, niedaleko kompleksu leśnego Arturówek. Co więcej, w związku ze złym stanem infrastruktury tramwajowej zawieszone zostało kursowanie linii nr 3 dowożącej niegdyś z bezpośredniego otoczenia przystanku kolejowego do ścisłego centrum, a teraz podróż jest możliwa jedynie z przesiadką.

Przystanek znacznie zwiększa jednak dostępność kolei dla mieszkańców okolicznych blokowisk, głównie os. Jagiełły i części Marysina na Bałutach. Na wniosek ŁKA na tym samym przystanku zatrzymuje się też zresztą kilka innych kursów PKP IC, m.in. IC „Hutnik” z Bielska-Białej do Gdyni. Na mocy porozumień miasta z ŁKA i ŁKA z PKP IC na obszarze Łodzi pociągami dalekobieżnymi można podróżować na podstawie biletów komunikacji miejskiej.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5