| Roman Czubiński ⚫ 22.05.2013 ⚫
117
- Hatrans od czasu pojawienia się w Łodzi firmy Dell i kooperantów współpracuje z chińskimi kontrahentami. Chengdu to miasto w prowincji Syczuan, które bardzo prężnie rozwija się, stawiając na przemysł elektroniczny i elektrotechniczny - mówi Izabela Wolaniuk, project manager w firmie Hatrans Logistics. Jak twierdzi, z połączenia korzysta wiele firm polskich, zachodnioeuropejskich, azjatyckich (nie tylko z samych Chin) oraz rosyjskich (trasa pociągu, licząca prawie 10 tys. km, prowadzi przez Białoruś, Rosję i Kazachstan). Działają przeważnie w branży elektronicznej.
Na razie import z Chin do Polski przeważa nad ruchem towarów w przeciwnym kierunku. - Mamy jednak nadzieję, że uda nam się uzyskać równowagę importu i eksportu. Na razie do Chin trafiają polskie maszyny, ceramika i materiały budowlane - deklaruje Wolaniuk. Prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Tomasz Sadzyński dodaje, że zainteresowanie polskimi towarami w Chinach powoli rośnie. - Chińczycy interesują się polską żywnością, nowe kontakty nawiązują też polskie firmy farmaceutyczne - twierdzi.
Według T. Sadzyńskiego, można też liczyć na inwestycje chińskiego kapitału w regionie. - Wprawdzie siła robocza w Chinach jest tańsza, niż w Polsce, ale nie tylko jej koszt liczy się w rachunku ekonomicznym. Polacy są bardzo wydajni i dobrze wykształceni. A Polska jako członek Wspólnego Rynku UE będzie atrakcyjną lokalizacją, także dlatego, że koszty transportu od lat rosną - ocenia prezes. Dodaje, że Łódź jest obecnie jedynym polskim ośrodkiem mającym stałe połączenie cargo z terminalem chińskim.
- Łódź staje się "suchym portem" dla towarów chińskich. Było jasne, że prędzej czy później któreś z miast w Polsce lub innym kraju europejskim przejmie tę rolę. Wspieraliśmy Hatrans w organizacji przedsięwzięcia - deklaruje Marek Cieślak, wiceprezydent Łodzi. Zdaniem urzędnika, uruchomienie połączenia to potwierdzenie pozycji Łodzi jako centrum logistycznego i zarazem bodziec do dalszego rozwoju. Jak ujawnia Cieślak, trwają rozmowy z Ministerstwem Gospodarki na temat wspierania polskiego eksportu do Kazachstanu , któremu także miałby służyć pociąg do Chengdu.
Rozmówcy "Rynku Kolejowego" zgodnie podkreślają przewagę transportu kolejowego nad morskim. Sprowadzenie konteneru statkiem i transportem samochodowym zajmuje ok. 40 dni, podczas gdy pociągiem - od 12 do 14. Z kolei konkurencyjne pod względem szybkości przesyłki lotnicze są wielokrotnie droższe. Cena transportu jest ustalana indywidualnie z każdym klientem w zależności od wolumenu kontenerów. Także wydłużenie relacji na życzenie jest możliwe.
Odprawy celne odbywają się w systemie elektronicznym. Dzięki temu pociąg nie zatrzymuje się na granicach z wyjątkiem chińsko-kazachskiej i białorusko-polskiej, gdzie z uwagi na różnicę rozstawu szyn w wagonach jest zmieniane podwozie.
Każdy pociąg Chengdu-Łódź składa się z 41 wagonów, załadowanych kontenerami 20- bądź 40-stopowymi. Aby obsłużyć przewidywany znaczny ruch, Hatrans jeszcze w tym roku chce zacząć budowę terminala kontenerowego w Łodzi. Ma on uniezależnić rozładunek towarów (także palet i drobnicy) od warunków atmosferycznych.
Więcej na temat:
Chengdu Hatrans YHF Intermodal Logistics (4)Więcej z regionu:
Łódź (2135)Poznań. Jest przetarg na modernizację tramwajowej Trasy Kórnickiej
470
Zintegrowany transport Poznańskie Inwestycje Miejskie właśnie ogłosiły przetarg dotyczący modernizacji torowiska tramwajowego od przystanku Kórnicka, aż do Osiedla Lecha. Zadanie obejmuje także budowę i modernizację kilku ulic. Zadanie jest dofinansowane z funduszy unijnych.
Po proteście pracowników KŚ. Utrudnień nie było, rozmów też
579
Pasażer Zgodnie z zapowiedziami odbył się w piątek protest grupy pracowników Kolei Śląskich. Według lokalnych mediów wzięło w nim udział kilkanaście osób. Zarząd spółki zapewnił, że jest gotowy do rozmów.
Przekop Mierzei Wiślanej. „Koszt inwestycji wyniesie tyle, co budowa 40 km ekspresówki”
1,7k
Infrastruktura Koszt budowy drogi wodnej z kanałem żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną odpowiada kosztowi budowy ok. 40 km dróg szybkiego ruchu – w taki sposób Marek Gróbarczyk z Ministerstwa Infrastruktury odniósł się do interpelacji jednego z posłów, który pytał o rentowność inwestycji.
Poznań: Brakuje środków na tramwaj na Ratajczaka
1k
Zintegrowany transport Jak przyznaje wiceprezydent Poznania, Mariusz Wiśniewski, Poznań nie ma obecnie środków by zrealizować budowę linii tramwajowej w ulicy Ratajczaka. Czy oznacza to, że miasto straci unijne dofinansowanie, a realizacja samej inwestycji znacznie przesunie się w czasie?
Szczecin: Nowe autobusy i tramwaje dla metropolii. Pomogą środki UE
656
Zintegrowany transport Do Szczecina, Świnoujścia i Polic trafi dodatkowe 25 mln zł z unijnego Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Fundusze zostaną przeznaczone na inwestycje w zrównoważony transport miejski w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym – informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Jednym z zadań będzie zakup nowych tramwajów dwukierunkowych.
Zielona Góra: Rekordowy kwiecień i plany połączeń do Gdańska
1,6k
Biznes Kolejny dobry miesiąc w porcie lotniczym Zielona Góra-Babimost. W kwietniu z usług lotniska skorzystało 1938 pasażerów. To najlepszy taki wynik od kilku lat. Kwietniowa frekwencja w Babimoście cieszy tym bardziej, że jest o ponad 25 procent wyższa niż w tym samym okresie „przedpandemicznego” roku 2019.
Kijów naprawia uszkodzoną linię tramwajową do Puszczy Wodyci
4,2k
Zintegrowany transport Rozpoczęły się naprawy uszkodzonej, w wyniku rosyjskiego ostrzału, legendarnej linii tramwajowej 12 do Puszczy Wodyci. Jej trasa w dużej mierze wiedzie przez tereny zielone.
Zrobotyzowani zapraszają na wycieczkę „Z sercem do Nałęczowa”
702
Pasażer Pasjonaci kolei i ludzie wielkich pomysłów, czyli Zrobotyzowani, zapraszają na wycieczkę "Z sercem do Nałęczowa". 4 czerwca 2022 roku odbędzie się podróż malowniczą trasą Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej.
Volta ze swoim tramwajem w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
1,7k
Zintegrowany transport Każdy z nas wie, że wartość napięcia elektrycznego podje się w voltach (np. 230V). Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że nazwa jednostki napięcia prądu pochodzi od nazwiska wybitnego włoskiego fizyka – Alessandro Volty. Od środy 11 maja 2022 r. jego sylwetkę przybliża jeden z wagonów spółki Tramwaje Śląskie.
10 tys. bezpłatnych lotów Wizz Air do Wielkiej Brytanii dla uciekających z Ukrainy
521
Pasażer Linie lotnicze Wizz Air ogłosiły, że w efekcie współpracy z organizacjami non-profit: Choose Love, Fundacją Shapiro, Fundacją Steve’a Morgana oraz USPUK, udostępnią 10 tys. bezpłatnych biletów dla uchodźców z Ukrainy, decydujących się na podróż do Wielkiej Brytanii w terminie od 14 maja do 15 czerwca. Promocja obejmuje loty z Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii oraz Słowacji.
Roman Czubiński
Wiecej na temat:
Chengdu Hatrans YHF Intermodal Logistics (4)Wiecej z regionu:
Łódź (2135)
Oferty pracy w branżach infrastrukturalnych >