NUMER 12/2022
NUMER 12/2022
Temat numeru:
Polska-Ukraina
szukaj
Śledź nas:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!

Łódź Fabryczna z pozwoleniem na użytkowanie

| rc, Rynek Kolejowy/inf. prasowa 10.12.2016 654

Łódź Fabryczna z pozwoleniem na użytkowanie
Dart na Łodzi Fabrycznejfot. Roman Czubiński
W dniu wczorajszym uzyskane zostało pozwolenie na użytkowanie obiektu, a od niedzieli 11 grudnia nowy dworzec zostanie otwarty dla pasażerów.
Odbiory techniczne zostały zakończone przed kilkoma dniami. – Mamy wszystkie dopuszczenia Urzędu Transportu Kolejowego dotyczące układu torowego. Świadectwa dopuszczenia zostały wydane – informuje prezes PKP PLK Ireneusz Merchel. Od kilku dni trwa końcowa procedura uzyskiwania w Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego pozwolenia na użytkowanie. – Prace inspektorów na budowie zakończyły się wczoraj, dziś odbywa się podsumowanie i zostanie wydana stosowna decyzja. W sobotę natomiast dworzec zostanie oficjalnie przekazany nam przez wykonawcę – dodał. Jutro też zostanie zakończone usuwanie barier niezbędnych na etapie budowy.

Nowo wybudowana linia odznacza się parametrami o wiele lepszymi od torów istniejących do 2011 roku. – Na odcinku Łódź Widzew – Łódź Fabryczna prędkość maksymalna uległa podniesieniu z 60 na 120 km/h. Znacząco poprawiła się też przepustowość stacji i linii. Ważniejszy dla mieszkańców aglomeracji będzie jednak drugi etap inwestycji, w którym powstanie tunel do stacji Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec – podkreślił prezes PKP PLK.

Obsługiwany przez ED161-019 pociąg specjalny pokonał dziś trasę Warszawa Wschodnia – Łódź Fabryczna (z jednym, kilkuminutowym przystankiem na Widzewie) w ciągu 70 minut. Według zapowiedzi PKP PLK będzie to już ostatni tego typu pociąg techniczny. Natomiast jazd mających na celu zapoznanie maszynistów ze szlakiem wszyscy przewoźnicy, którzy od niedzieli będą obsługiwać dworzec (PKP IC, ŁKA i Przewozy Regionalne) wykonali już ponad 200.

Prezes Torpolu Grzegorz Grabowski podkreślił, że przeprowadzone kontrole były bardzo wnikliwe. - Zamontowane instalacje gwarantują użytkownikom pełne bezpieczeństwo. Uwagi zgłaszane podczas odbiorów przez Straż Pożarną dotyczyły drobnych szczegółów i zostały usunięte przez naszych pracowników – zapewnił prezes.

Więcej informacji o dworcu Łódź Fabryczna:
Zakres inwestycji
Historia budowy
Rozkład jazdy

Jest pozwolenie na użytkowanie (aktualizacja z 10 grudnia)

Jak poinformowało konsorcjum firm – Torpol (lider konsorcjum), Astaldi, PBDiM oraz Intercor, w dniu wczorajszym uzyskane zostało pozwolenie na użytkowanie obiektu, a od niedzieli 11 grudnia nowy dworzec zostanie otwarty dla pasażerów.

To największa tego typu inwestycja w historii polskiej kolei. Wart niemal 1,8 mld zł multimodalny dworzec Łódź Fabryczna łączy kolej dalekobieżną i aglomeracyjną z komunikacją autobusową - regionalną i miejską, tramwajową oraz ruchem samochodowym. - Pragnę pogratulować i podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu, w szczególności projektantom, kadrze inżynierskiej i pracownikom, dzięki których wytężonej pracy powstał jeden z najnowocześniejszych oraz najładniejszych obiektów dworcowych w Europie. Dziękuję Zamawiającym – PKP PLK S.A., Urzędowi Miasta Łódź oraz PKP S.A. którzy zaufali naszemu doświadczeniu i zdecydowali się powierzyć nam realizację tego arcytrudnego przedsięwzięcia, a także mieszkańcom Łodzi za okazaną cierpliwość i życzliwość - powiedział Grzegorz Grabowski, prezes Torpolu. Szczególne wyrazy uznania za profesjonalizm i zaangażowanie kieruję również na ręce funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Łodzi, którzy poświęcili wiele czasu na rzetelne przeprowadzenie testów i kontroli wszystkich systemów bezpieczeństwa dworca – dodał Grabowski. Niewątpliwie jest to wielki sukces całego Konsorcjum oraz wszystkich firm podwykonawczych wykonujących prace na tym zadaniu. Dziękuję partnerom z Astaldi, PBDiM oraz Intercorowi za zaangażowanie i efektywną współpracę przy projekcie. Jestem pewien, że wysiłek włożony w tę inwestycję, zostanie doceniony przez łodzian, jak również wszystkich pasażerów, którzy odwiedzą Łódź Fabryczną – podsumował.

Obiekt ma trzy poziomy. Na najniższym poziomie, ulokowanym 16,5 m pod ziemią, znajduje się stacja kolejowa z czterema peronami i ośmioma torami. Unikalna konstrukcja dachu ze stalowych ram wypełnionych dziesięcioma tysiącami trójkątnych, częściowo przeziernych, paneli sprawia, że naturalne światło dociera do hali peronowej i oryginalnie ją doświetla.

Na każdym peronie znajdują się dwie windy, a także schody ruchome i ułatwiające transport bagażu ruchome chodniki (travelatory). Na wyższym poziomie, 8 m pod ziemią, zlokalizowanych jest 18 kas, a także poczekalnie, obiekty komercyjne i pasaże. Po północnej stronie na tym poziomie znajduje się wielostanowiskowy przystanek autobusowy, z którego korzystać będą przewoźnicy z całego kraju.

Obiekt dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych: osoby o ograniczonej mobilności kupią bilety w trzech specjalnie dla nich przygotowanych kasach z większą przestrzenią i niższymi ladami, przyciski w windach opisane są alfabetem Braille’a, wszędzie w posadzce są ścieżki naprowadzające i płytki wskaźnikowe dla osób niewidomych i słabo widzących. Również na krańcach peronów znajdują się takie oznaczenia.

Na poziomach: -11, -14, -17 ulokowano parking dla samochodów i motocykli. Miejsca postojowe dla rowerów przewidziano na poziomie ulicy (0). Na tym poziomie znajdują się również główne reprezentacyjne wejścia do budynku. Od strony zachodniej do wejścia prowadzi łagodnie opadająca rampa dla pieszych ze schodami trybunowymi po obu stronach. W pobliżu jest również przesiadkowy przystanek tramwajowy.

Wschodnia strona przewidziana jest dla podróżnych, którzy dotrą do obiektu samochodem lub innym pojazdem. Przed wejściem wybudowano system ramp dojazdowych do obiektu, a także parking krótkoterminowego postoju „kiss&ride”. Przeszklone wejście prowadzi do wschodniej hali, w której w naturalnej skali i z zachowaniem najbardziej wartościowych pod względem architektonicznym detali odtworzono fasady starego dworca. Dzięki przeszkleniom w dachu również tu w spektakularny sposób dociera naturalne światło. Do obiektu można dotrzeć również od strony północnej i południowej, gdzie znalazł się zielony pasaż dla pieszych i uspokojonego ruchu pojazdów.

Nowa Łódź Fabryczna to pierwsza w Polsce oraz trzecia pod względem skali i specyfiki prac inwestycja kolejowa zrealizowana w Europie. Można ją porównać z takimi projektami jak dworce głównie w Berlinie czy Wiedniu, które uznawane są za perły architektury. Nad projektem pracowało 300 projektantów, którzy wykonali prawie 13 tys. rysunków, a realizacja wymagała zaangażowania blisko 15 tys. pracowników, zarządzanych przez ok. 300 inżynierów z różnych branż. Inwestycja wpisuje się we współczesny model tworzenia w centrach miast zintegrowanych systemów transportowych, których zaletą jest m.in. optymalizacja kosztów i czasu transportu. Po wybudowaniu w Łodzi zaplanowanego już przez PKP PLK tunelu średnicowego, dworzec Łódź Fabryczna stanie się stacją przelotową i pozwoli na połączenia kolejowe w kierunku zachodnim.

Do budowy dworca wykorzystano ponad 750 tys. m3 betonu, czyli trzy razy więcej niż przy budowie Stadionu Narodowego oraz 70 tys. ton stali. Z placu budowy trzeba było wywieźć blisko 2 mln m3 ziemi. Płyta denna nowego dworca ma powierzchnię niemal 65 tys. m2 – równą sześciu pełnowymiarowym boiskom piłkarskim. Aby doprowadzić ruch kolejowy do czterech peronów wybudowano również dwunawowy tunel o długości 1,7 km, który rozpoczyna się w okolicy ul. Niciarnianej w Łodzi i stopniowo zagłębia się do poziomu hali peronowej. W tunelu i na dworcu ułożono 12,5 km zelektryfikowanych torów. Sieć trakcyjna w obiekcie to sieć sztywna o napięciu 3 kV – jest to również unikalne rozwiązanie w naszym kraju, gdzie zwykle montuje się standardową sieć podwieszaną.
Majstersztykiem inżynieryjnym w trakcie budowy była operacja wzmocnienia wiaduktu samochodowo-tramwajowego w ul. Kopcińskiego, tak by móc pod nim wybudować tunel przy jednoczesnym utrzymaniu ciągłości ruchu na tymże wiadukcie.

- Pomimo wielu trudności, jak chociażby odkrycie soczewki wodnej, a także zmian w przepisach w trakcie trwania projektu, udało się nam sprawnie dokończyć budowę węzła multimodalnego. Wierzę, że Dworzec Łódź Fabryczna już jest wspaniałą wizytówką miasta i będzie służył jego mieszkańcom oraz następnym pokoleniom łodzian i podróżnym z kraju i świata - stwierdził Grzegorz Grabowski.

Multimodalny dworzec jest kluczowym elementem Nowego Centrum Łodzi, projektu którego celem jest rewitalizacja i pobudzenie inwestycyjne prawie 100 ha w centrum miasta. Już teraz daje się zauważyć ten efekt: w pobliżu dworca powstają trzy nowoczesne budynki biurowe, a niedawno władze miasta dokonały z sukcesem transakcji sprzedaży istotnej działki w tym rejonie.

Pierwszy rozkładowy pociąg na stację Łódź Fabryczna wjedzie w niedzielę, 11 grudnia, o godz. 5.30.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej z regionu:

Łódź (2135)
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Infrastruktura
PARTNERZY DZIAŁU


Wiecej z regionu:

Łódź (2135)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
BĄDŹ NA BIEŻĄCO:
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
RYNEK KOLEJOWY 12/2022
NUMER 12/2022
Tematem grudniowego numeru są polsko-ukraińskie relacje kolejowe. Analizujemy to, co dzieje się obecnie na granicy, a także perspektywy rozwoju transportu kolejowego dla dwóch krajów. Gratką numeru jest rozmowa z byłym prezesem Kolei Ukraińskich - Wojciechem Balczunem. Sporo miejsca w numerze poświęcamy trudnej sytuacji na rynku wykonawców, wobec ciągłego braku unijnych środków na modernizację infrastrukturę i taboru.

Wiele miejsca poświęcamy efektom debat na kolejnym listopadowym Kongresie Kolejowym. Rozmawiamy też z prezydentem Poznania o przyszłości transportu w tym mieście. Niezwykle ciekawy jest tekst Michała Szymajdy, który opisał eksperyment jaki miał miejsce na jednej z polskich uczelni, gdzie studenci próbowali kupować bilety kolejowe na rozmaite relacje z Polski za granicę. Jak im poszło?

 

Śledź nasze wiadomości:

Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5