Partnerzy serwisu:
Pasażer

Pociągi Łódź – Warszawa. Tylko pojedyncze kursy dotrą na Dworzec Centralny

Dalej Wstecz
Data publikacji:
30-12-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Pociągi Łódź – Warszawa. Tylko pojedyncze kursy dotrą na Dworzec Centralny
fot. MS, Rynek Kolejowy
W 2023 r. pasażerowie korzystający z połączeń dalekobieżnych z Łodzi do Warszawy muszą przygotować się na jeszcze więcej utrudnień niż w kończącym się roku 2022. Nowy roczny rozkład jazdy przyniósł bowiem dalsze zmiany na obszarze stołecznego węzła kolejowego. Dodatkowo na grafik połączeń wpływają też roboty toczące się w aglomeracji łódzkiej.

Pierwszy etap modernizacji trasy z Łodzi do Warszawy rozpoczął się w 2006 r. i oznaczał bardzo duże utrudnienia w ruchu pociągów łączących dwa największe miasta centralnej Polski. Pasażerowie odczuwali przede wszystkim radykalne w wydłużenie czasu przejazdu: najwolniejsze pociągi pokonywały dystans nieco ponad 130 km w nawet ok. 3,5 godz. Od tamtego czasu roboty wpływające na ruch na linii łódzkiej toczą się w zasadzie bezustannie. Aktualnie pasażerowie muszą liczyć się przede wszystkim ze zmianą przebiegu tras pociągów na terenie Warszawy wynikającą z modernizacji Warszawy Zachodniej.

– Inwestycja jest kontynuowana , a zmiany w rozkładzie jazdy są uzgadniane z przewoźnikami regionalnymi i dalekobieżnymi – mówi Rafał Wilgusiak z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych pytany o wpływ modernizacji Warszawy Zachodniej na ruch pociągów do Łodzi. Podkreśla, że spółka z wyprzedzeniem informuje pasażerów o korektach rozkładu, publikując wszelkie szczegóły na łamach prowadzonego przez siebie Portalu Pasażera. Zwraca też uwagę, że grafik połączeń musi uwzględniać wszystkie roboty prowadzone na całej sieci kolejowej, w tym te realizowane poza Warszawą.

W praktyce oznacza to że niemal wszystkie pociągi spółek regionalnych, a więc ŁKA Sprinter i interRegio, kierowane są do Warszawy Głównej przez Warszawę Zachodnią. Pasażerowie PKP Intercity muszą natomiast wziąć pod uwagę, że organizacja poszczególnych połączeń znacznie się od siebie różni i aktualnie nie ma ani jednego warszawskiego dworca, z którego odjeżdżałyby wszystkie pociągi przewoźnika. Z Łodzi do Warszawy odjeżdża obecnie 21 kursów pociągów TLK i IC, a z Warszawy do Łodzi realizowane są 23 połączenia, w tym kursujące raz w tygodniu TLK „Parsęta” i „Słupia”.

Tylko siedem pociągów w kierunku Warszawy kursuje obecnie przez Warszawę Centralną. Jedynie dwa kończą zaś bieg na Dworcu Głównym, który stanowi podstawowy punkt obsługi podróżnych ŁKA i Polregio. – Dwanaście pociągów jedzie do Warszawy Gdańskiej, z czego siedem kursuje dalej do Warszawy Wschodniej – uzupełnia Biuro Prasowe PKP Intercity.

Podział w kierunku Łodzi jest zaś zupełnie inny. Aż dziewiętnaście razy dziennie do pociągu PKP Intercity można wsiąść na Dworcu Wschodnim. Siedem z tych kursów jest realizowanych trasą przez Warszawę Gdańską, dwanaście – podstawowym ciągiem przez Warszawę Centralną. Trzy razy dziennie pociąg zaczyna bieg w Warszawie Gdańskiej. – Jeden kurs rozpoczyna się natomiast w Warszawie Głównej – wskazuje przewoźnik.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5