Partnerzy serwisu:
Pasażer

ŁKA pojedzie do Częstochowy niezależnie od gotowości przystanków

Dalej Wstecz
Data publikacji:
25-06-2024
Ostatnia modyfikacja:
24-06-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RK

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
ŁKA pojedzie do Częstochowy niezależnie od gotowości przystanków
fot. UMWŁ
Łódzki przewoźnik zapowiedział, że uruchomi w grudniu tego roku połączenia na nowej trasie do Częstochowy przez Chorzew-Siemkowice. Tymczasem PLK wskazały na możliwość opóźnienia budowy przystanków położonych wzdłuż linii nr 146. Nie będzie mieć to wpływu na termin inauguracji przewozów.

Wiosną tego roku Łódzka Kolej Aglomeracyjna ogłosiła plan rozbudowy swojej siatki połączeń o dwie nowe relacje międzywojewódzkie. Od grudnia tego roku pociągi operatora mają docierać do Kielc (w weekendy) oraz do Częstochowy (we wszystkie dni tygodnia). Istotna wydaje się zwłaszcza druga z zakładanych inicjatyw, bo oznacza wznowienie przewozów pasażerskich na nieczynnym od kilku lat ciągu Zduńska Wola – Chorzew-Siemkowice – Częstochowa (linie nr 131 i 146).

Prace infrastrukturalne mogą nie zakończyć się na czas

Podczas niedawnej modernizacji odcinka Chorzew-Siemkowice – Wyczerpy (częstochowski węzeł kolejowy) zlikwidowana została jednak infrastruktura przystankowa. Teraz jest ona odtwarzana w ramach tzw. rządowego programu przystankowego na lata 2021 – 2025. Według pierwotnego harmonogramu roboty miały zostać zakończone w grudniu tego roku. – Na etapie projektowania są przystanki Izabelów, Nowa Brzeźnica, Ważne Młyny, Pieńki Dubidzkie, Strzelce Wielkie, Wistka oraz Biała, na których zakończenie prac zaplanowano w 2025 r. – stwierdził jednak w maju tego roku Rafał Wilgusiak z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych, komentując postępy w realizacji inwestycji przystankowych w Łódzkiem.

Wszystkie z wymienionych obiektów, nie licząc przystanku Izabelów, mają znaleźć się właśnie przy linii nr 146. Oznacza to, że w połowie grudnia, gdy uruchomione mają zostać połączenia ŁKA, infrastruktura w szeregu miejscowości pomiędzy Chorzewem-Siemkowicami a Częstochową może nie być gotowa na przyjęcie podróżnych. Mimo to przewoźnik zapewnia, że termin reaktywacji nie jest zagrożony. – Na podstawie danych w SKRJ (Systemie Konstrukcji Rozkładów Jazdy) PKP PLK pociągi relacji Łódź – Częstochowa przez Zduńską Wolę i Chorzew-Siemkowice są trasowane z terminem kursowania od wejścia w życie rocznego rozkładu jazdy, tj. od 15 grudnia – mówi Iwona Borowińska, p.o. dyrektor Biura Marketingu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Lista postojów może zostać skrócona

Pomiędzy Zduńską Wolą a Częstochową pociągi ŁKA mają zatrzymywać się na stacjach i przystankach Zduńska Wola-Karsznice, Zduńska Wola Płd., Kozuby, Chociw Łaski, Rusiec Łódzki, Huta, Chorzew-Siemkowice, Biała Szlachecka, Wistka, Dubidze-Kolonia, Dubidze, Nowa Brzeźnica, Ważne Młyny, Stary Broniszew, Cykarzew Płn., Stary Cykarzew, Mykanów, Rząsawa i Częstochowa-Aniołów. – W przypadku rzeczywistego opóźnienia w oddaniu do użytku któregoś z peronów przewoźnik w ramach korekty rozkładu jazdy taki postój zlikwiduje. Nie wpłynie to jednak na rozkład jazdy pociągów lub zmianę terminu uruchomienia połączeń – stwierdza nasza rozmówczyni.

Zanim dojdzie do wznowienia regularnych połączeń codziennych, linie nr 131 i 146 będą wykorzystywane w przewozach sezonowych. PKP Intercity zaplanowało bowiem na tegoroczne wakacje kursowanie pociągu TLK „Wydmy” relacji Bohumin (Bogumin, Republika Czeska) – Łeba z wagonami do Helu przez m.in. Częstochowę i Zduńską Wolę-Karsznice. Poza Karsznicami skład nie zatrzyma się jednak na żadnym przystanku na opisywanym odcinku.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Łódź: Weekend bez pociągów do Zgierza

Pasażer

Łódź: Weekend bez pociągów do Zgierza

Kasper Fiszer 14 czerwca 2024

ŁKA uruchamia dwie linie autobusowe w rejonie Bedonia

Zintegrowany transport

Łódzkie: Duża popularność autobusów ŁKA w Leźnicy Wielkiej

Zintegrowany transport

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Łódź: Weekend bez pociągów do Zgierza

Pasażer

Łódź: Weekend bez pociągów do Zgierza

Kasper Fiszer 14 czerwca 2024

ŁKA uruchamia dwie linie autobusowe w rejonie Bedonia

Zintegrowany transport

Łódzkie: Duża popularność autobusów ŁKA w Leźnicy Wielkiej

Zintegrowany transport

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5