NUMER 11/2022
NUMER 11/2022
Temat numeru:
Przewozy intermodalne
szukaj
Śledź nas:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!

Koleje wąskotorowe pojadą w długą „majówkę”

| jar, Rynek Kolejowy 24.04.2018 2,5k

Koleje wąskotorowe pojadą w długą „majówkę”
fot. jar
Podobnie jak w latach ubiegłych, większość wąskotorowych kolei turystycznych rozpocznie sezon na przełomie kwietnia i maja. Jak wynika z opublikowanych rozkładów jazdy, większość operatorów będzie realizowała przewozy w dni świąteczne, ale w wielu przypadkach ogólnodostępne składy pojadą częściej.
Polska Północna

Ełcka Kolej Wąskotorowa będzie kursowała 1 i 3 maja. W tych dniach skład będzie kursował raz dziennie na trasie Ełk – Sypitki. Odjazd ze stacji początkowej zaplanowano na 10:00. Bilet na przejazd (normalny 20 zł, ulgowy o połowę tańszy) uprawnia również do zwiedzania Muzeum Historycznego w Ełku, zabytkowego taboru EKW oraz skorzystania z ogniska w Sypitkach. Pociągi ogólnodostępne będą kursowały w wybrane dni do początku września. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

Również od 1 maja rozpoczną kursowanie pociągi Żuławskiej Kolei Wąskotorowej. W okresie długiego weekendu majowego pojadą codziennie do 6 maja włącznie. Ogólnodostępnymi składami będzie można dojechać z Nowego Dworu Gdańskiego do m.in. Stegny Gdańskiej, Sztutowa, Jantaru i stacji Prawy Brzeg Gdański. W ciągu dnia pojedzie od 2 (odcinki z Nowego Dworu Gdańskiego i Sztutowa do Stegny Gdańskiej) do 3 par (Stegna Gdańska – Prawy Brzeg Wisły). Ceny biletów są różne w zależności od długości przejazdu. Przewoźnik honoruje ulgi ustawowe. Opłatę za przejazd można uiścić u obsługi pociągu, a także przez Internet oraz telefon komórkowy. Zgodnie z rozkładem jazdy „Wiosna 2018” pociągi będą obsługiwały połączenia również w okresie Bożego Ciała oraz przedwakacyjne weekendy czerwcowe. Plakat z rozkładem jazdy można znaleźć tutaj. Następnie wejdzie w życie letni plan kursowania pociągów.

Polska Wschodnia

Już od soboty 28 kwietnia do 6 maja codziennie będzie kursowała Wąskotorowa Kolejka Leśna w Hajnówce. Założono uruchomienie dwóch par pociągów dziennie, przemierzających odcinek do Topiła. Ze stacji początkowej odjazdy mają odbywać się o 10:00 i 14:00. Cena biletu normalnego za przejazd wyniesie 30 zł, ulgowego – 20 zł. Czas wycieczki potrwa około 3 godzin. Pociągi ogólnodostępne będą uruchamiane z różnym natężeniem do końca września. W maju i czerwcu będą uruchamiane dwie pary w każdą sobotę oraz dodatkowo 1 czerwca. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Pojedzie również pociąg Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej. Będzie on kursował w każdą niedzielę od 29 kwietnia oraz dodatkowo 3 maja. Ogólnodostępny skład pokona trasę Karczmiska – Opole Lubelskie – Karczmiska – Polanówka – Karczmiska. Ze stacji początkowej wyruszy o 11:00, a wycieczka zakończy się o 15:00. Ceny biletów uzależnione są od przejechanego odcinka. Pociągi ogólnodostępne będą uruchamiane do końca września. Dodatkowe informacje zamieścił przewoźnik na stronie kolejki.

Polska Południowa


Na przełomie kwietnia i maja pojedzie również Bieszczadzka Kolejka Leśna. Składy będą kursowały codziennie od soboty 28 kwietnia do niedzieli 6 maja na trasach z Majdanu do Przysłupa (odjazd godzina 09:30) i do Balnicy (odj. 13:00). Ceny biletów uzależnione są od przejechanej odległości, dodatkowo wykupić należy bilet peronowy za wstęp na teren stacji Majdan. Po okresie długiego weekendu majowego przewoźnik uruchamia pociągi ogólnodostępne w soboty i w niedziele. Więcej połączeń, w tym pociągi prowadzone parowozem, zaplanowano na okres wakacyjny. Roczny rozkład jazdy można zobaczyć tutaj.

Pociągi ogólnodostępne na przełomie kwietnia i maja ma w swojej ofercie również Kolej Wąskotorowa w Rudach na Śląsku. Połączenia są uruchamiane w soboty, niedziele i święta na trasach do stacji Paproć i Stanica. Odjazdy odbywają się w godzinach od 11:00 do 18:00. Ceny biletów są uzależnione od przejechanej trasy. Operator poinformował o dodatkowej atrakcji – 3 maja będzie możliwość obejrzenia obozu rycerskiego, gdzie odbędą się pokazy walk. Więcej informacji można przeczytać tutaj.

Uruchomienie przewozów nastąpi także na Krośnickiej Kolei Wąskotorowej. Pierwszy kurs parowozu w 2018 r. po zespole pałacowo-parkowym Krośnice-Wierzchowice zaplanowano na sobotę 28 kwietnia na godzinę 13:00. Do 6 maja włącznie w godzinach od 11:00 do 18:00 będzie kursował skład prowadzony lokomotywą parową. Odjazdy będą odbywały się o pełnej godzinie. Cena biletu normalnego wynosi 16 zł, ulgowego 11 zł. W ofercie są również inne bilety, pozwalające obniżyć cenę za przejazd. Po majówce przejazdy będą odbywały się w soboty i niedziele (po 8 pociągów prowadzonych parowozem) oraz w poniedziałki, czwartki i piątki – w te dni zaplanowano jeden kurs ogólnodostępny, odjazd o godzinie 13:00. Na kolejce parkowej będą jeździły pociągi do końca września. Szczegóły kursowania pociągów znajdują się na stronie gminy.

Polska Zachodnia

Na przełom kwietnia i maja zaplanowano również uruchomienie pociągów ogólnodostępnych na Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Od soboty 28 kwietnia codziennie pojadą pociągi na trasie Gryfice – Trzęsacz (jedna para) i Trzęsacz – Pogorzelica (5 par). Pociągi będą kursowały codziennie do końca września. Ceny biletów dla turystów indywidualnych są odcinkowe, przewoźnik oferuje bilety dobowe i rodzinne. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Od pierwszego maja ogólnodostępne przewozy rozpoczynają się również na Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Codziennie do 6 maja włącznie będzie kursowała para pociągów na odcinku Koszalin – Rosnowo Ośrodek. Wyjazd ze stacji początkowej zaplanowano na 11:00. W ramach kilkugodzinnej wycieczki zaplanowano różne atrakcje, takie jak zwiedzanie elektrowni wodnej czy wycieczka z przewodnikiem. Istnieje możliwość rezerwacji biletów oraz ich zakupu za pośrednictwem portalu e-podroznik. Kolejne regularne, ogólnodostępne kursy zaplanowano na czerwcowe weekendy. Pociągi te będą kursowały do końca września. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.

Polska Centralna

W ostatni weekend kwietnia rozpocznie regularne kursowanie Żnińska Kolej Powiatowa. Każdego dnia (z wyjątkiem kilkudniowej przerwy technicznej pod koniec czerwca) aż do 2 września będą kursowały 4 pary pociągów na odcinku Żnin – Gąsawa. Pierwszy skład ze stacji początkowej odjedzie o 9:00. Dodatkowa para pociągów będzie kursowała w okresie 1-3 maja oraz w inne określone dni po długim weekendzie majowym. Cena biletu uzależniona jest od odcinka, wybrane grupy mogą korzystać z ulg. Więcej informacji o kursowaniu pociągów można znaleźć na stronie żnińskiego muzeum.

Nieco wcześniej niż inni przewoźnicy (22 kwietnia) sezon przewozowy rozpoczęła Kolej Wąskotorowa Rogów – Rawa – Biała. W każdą niedzielę do 2 września włącznie uruchamiane są 4 pary pociągów na odcinku Rogów Osobowy Wąskotorowy – Jeżów. Dodatkowo zaplanowano przejazdy m.in. w dniach 1-3 maja. Bilet normalny na przejazd tam kosztuje 15 zł, tam i powrót – 20 zł. Operator honoruje ulgi ustawowe. Dodatkową atrakcją przejazdu jest możliwość obejrzenia kolekcji taboru na stacji Rogów oraz punkt gastronomiczny w Jeżowie, oferujący m.in. potrawy regionalne. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.

Na Mazowszu pojadą obie czynne koleje wąskotorowe. Pociąg Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej, której skład turystyczny regularnie kursuje od marca, częściej niż zwykle pojedzie w weekend majowy. Jeszcze 29 kwietnia (odjazd o godzinie 11:00) pojedzie jedna para pociągów. Od maja zaplanowano 2 pary, które ze stacji początkowej odjadą o 10:00 i 11:45. Pojadą one w dniach 1, 3, 5 i 6 maja. Bilet normalny kosztuje 30 zł, ulgowy jest o połowę tańszy. Więcej informacji na stronie kolei.

Uroczyste otwarcie sezonu turystycznego zaplanowano również na sochaczewskiej „wąskotorówce”. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie rozpocznie go w sobotę, 28 kwietnia. Uruchomiony zostanie pociąg Retro do Wilcza Tułowickiego, który zgodnie z planem odjechać ma o 10:30. Kolejny kurs zaplanowano na 29 kwietnia 2018 r., potem skład pojedzie codziennie od 1 do 6 maja. Bilet normalny na przejazd tam i z powrotem kosztuje 29 zł, ulgowy 23 zł. Po długim weekendzie składy pojadą w majowe i czerwcowe soboty, więcej kursów zaplanowano na miesiące wakacyjne. W 2018 r. ostatni pociąg rozkładowy pojedzie w niedzielę 30 września. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Na 6 maja zaplanowano pierwszy kurs "Ekspresu Ponidzie". Odjazd pierwszego rozkładowego pociągu łączącego Jędrzejów z Pińczowem zaplanowano na 10:00. Skład turystyczny Świętokrzyskiej Kolei Dojazdowej będzie kursował w każdą niedzielę do końca września. Ceny biletów uzależnione są od odległości. Szczegółowe informacje o kursowaniu ekspresu można znaleźć na stronie kolei.

Od 1 maja sezon rozpocznie Średzka Kolej Powiatowa. Podczas długiego weekendu majowego pociągi będą uruchomione jeszcze 3, 5 i 6 maja. W pierwszy i ostatni z wymienionych dni skład będzie prowadził parowóz. Każdego dnia będą uruchomione 3 pary pociągów kursujących na odcinku Środa Wielkopolska – Zaniemyśl. Przewoźnik planuje uruchamiać pociągi rozkładowe do końca sierpnia w soboty, niedziele i święta, a potem do połowy listopada w wybrane niedziele. Ceny biletów są uzależnione od długości pokonywanej trasy. Więcej na temat tegorocznej oferty przewoźnika można przeczytać tutaj.

Dwa dni wcześniej pierwszy przejazd ogólnodostępnego pociągu zaplanowano na Wyrzyskiej Kolei Powiatowej. Pierwszy dzień kursowania nastąpi 29 kwietnia, kolejne 1, 3 i 6 maja. Każdego dnia uruchomione zostaną 3 pary pociągów – odjazdy ze stacji Białośliwie o godzinach 13:00, 15:00 i 17:00. Kolejne pociągi będą uruchamiane w każdą niedzielę do końca czerwca. Dodatkowe informacje na stronie operatora.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej z regionu:

Polska (46250)
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Pasażer

Wiecej z regionu:

Polska (46250)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
BĄDŹ NA BIEŻĄCO:
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
RYNEK KOLEJOWY 11/2022
NUMER 11/2022
Najnowszy numer miesięcznika „Rynek Kolejowy” dedykowany jest wyzwaniom, które stawia przed branżą zmiana otaczającej nas rzeczywistości… wcale zresztą nie pierwsza w ostatnich latach. Oprócz tego jak zwykle zapraszamy do lektury ciekawych wywiadów z samą czołówką producentów taboru i wykonawców infrastruktury. Nie brakuje również aktualności, takich jak rozbudowa portów, powrót pociągów na Litwę czy sytuacji transportu miejskiego.

 

Śledź nasze wiadomości:

Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5