Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Koleje Ukraińskie chcą ratować eksport żywności. Porty są zamknięte

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
07-03-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
rynek kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Koleje Ukraińskie chcą ratować eksport żywności. Porty są zamknięte
Fot. ms, archiwum
Obecnie wszystkie ukraińskie porty na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim są zamknięte. Nie mogą z nich wychodzi transporty zboża oraz innych produktów. A Ukraina to przecież spichlerz Europy. Koleje Ukraińskie, w czasie konfliktu, chcą ratować ukraiński eksport.

Za chwilę większość z państw europejskich może mieć problem z cenami żywności, która i tak mocno w ostatnich miesiącach podrożała w większości krajów Unii Europejskiej. Przyczyną jest wojna na Ukrainie, przez którą użycie statków morskich do eksportu jest obecnie niemożliwe. Jak podają służby prasowe Kolei Ukraińskich – udział ukraińskiego zboża na rynku światowym to aż 11%, a oleju słonecznikowego – 55%! - Co dziesiąty bochenek chleba na świecie wypiekany jest z ukraińskiego ziarna – pisze Ukrzaliznycia.

– Aby zapobiec światowemu kryzysowi żywnościowemu i uratować ukraiński eksport Ukrzaliznycia jest gotowa w trybie pilnym przenieść eksport produktów rolnych koleją. Obecnie opracowywana jest już logistyka dostaw zboża do granicy z Rumunią, Węgrami, Słowacją i Polską, skąd zboże będzie dostarczane do portów i hubów logistycznych krajów europejskich – czytamy w komunikacie.

Na razie Koleje Ukraińskie, w sytuacji wojennej, szacują, że w kierunku Polski są w stanie wysyłać 20 wagonów ze zbożem przez stację Maciejów (ukraińska stacja na linii w kierunku Dorohuska i Chełma) oraz 25 wagonów przez Mościska. To niestety jedyne miejsca, gdzie taki kolejowy eksport jest możliwy.

W kierunku Rumunii, przez stację Reni UZ mogą prowadzić 87 wagonów dziennie, przez Giurgiu 5 wagonów, przez Izmaił 18 wagonów, przez Vadul-Siret - 40 wagonów. Przez wszystkie stacje węgierskie i słowackie: 77 wagonów. 
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5