– Koleje Śląskie rozwiązały problem biletomatów otrzymany w spadku po zarządzie z 2012 r. Mamy nową, racjonalną ekonomicznie umowa z podwykonawcą i nowe oprogramowanie do biletomatów – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik przewoźnika.
W 2012 roku ówczesny zarząd Kolei Śląskich zaplanował uruchomienie 32 biletomatów, które miały stanąć w kilkudziesięciu miejscach województwa. Do feralnego grudnia 2012 r. ustawiono kilkanaście z nich, z pozostałymi był duży problem.
Problem ciągnął się przez trzy lata
– Nie przygotowano wówczas rzetelnych planów montażu tych urządzeń. Nie przeprowadzono rozmów z wszystkimi właścicielami obiektów, w których miały stanąć. Jednak największym problemem była kwestia oprogramowania – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich. – Szczegóły, niestety, są objęte tajemnicą handlową pomiędzy nami a firmą, która dostarczała i serwisowała oprogramowanie. Jednak mogę powiedzieć, że w Kolejach Śląskich odetchnęliśmy z ulgą w momencie, gdy przestała obowiązywać dotychczasowa umowa – dodaje.
Nowy wykonawca odpowiedzialny jest za stworzenie i serwisowanie oprogramowania, ustawienie 14 znajdujących się dotychczas w magazynie biletomatów oraz bieżące utrzymanie wszystkich urządzeń. Nowy partner oraz zmiany warunków umownych spowodowały, że Koleje Śląskie będą sumarycznie ponosiły dużo mniejsze koszty, niż dotychczas.
Gdzie staną nowe biletomaty?
Nowe biletomaty stanęły już na stacjach: Dąbrowa Górnicza, Dąbrowa Górnicza Ząbkowice, Bielsko-Biała Główna, Łodygowice Górne, Tychy Lodowisko, Ustroń Zdrój, Racibórz, Gliwice, Bytom. Natomiast w kolejnych tygodniach sukcesywnie rozmieszczane będą w Żarkach Letnisko, Myszkowie, Rudzie Chebzie, Rudzie Śląskiej i Zabrzu.
– Zgodnie z naszymi założeniami, do końca sierpnia zamontowanych będzie już 31 biletomatów. Ostatnie urządzenie ulokowane zostanie we wrześniu. Tym samym ilość stacji na których będą się one znajdować zwiększy się z 15 do 28, a ilość miejscowości z 14 do 24. Od teraz większe grono naszych pasażerów będzie mogło skorzystać z wygodnego i prostego sposobu zakupu biletu – mówi Michał Wawrzaszek.
Automaty biletowe to trzeci pod względem popularności, po kasach biletowych i terminalach mobilnych, kanał sprzedaży biletów Kolei Śląskich.
Zapraszamy na V Kongres Kolejowy, który odbędzie się 28 października 2015 roku w Katowicach. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi analiza polskiego rynku kolejowego oraz kwestia przygotowania inwestycji w infrastrukturze kolejowej.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz TUTAJ.
