Partnerzy serwisu:
Pasażer

Kiedy koniec prac między Mielcem a Dębicą? Ile pociągów pojedzie po linii?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
21-01-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Kiedy koniec prac między Mielcem a Dębicą? Ile pociągów pojedzie po linii?
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Zarówno Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, jak i PKP Intercity zapowiedziały powrót pociągów do Mielca. Jak przebiegają prace modernizacyjne na linii 25 od strony Dębicy i kiedy ruszą po niej pociągi pasażerskie?

Wiosną 2019 roku rozpoczęły się prace modernizacyjne na podkarpackim odcinku linii 25 między Mielcem a Dębicą. Po zdegradowanej linii kolejowej od lat nie kursowały żadne pociągi pasażerskie, choć trasa między 44-tysięczną Dębicą a 60-tysięcznym Mielcem z pewnością ma potencjał. Zapytaliśmy PKP Polskie Linie Kolejowe, kiedy uda się uruchomić przewozy na linii. 

– W połowie grudnia dokonano odbiorów technicznych peronów na przystankach Tuszyma, Dąbie i Pustków. Obecnie trwa przebudowa peronów w stacji Kochanówka Pustków oraz Pustynia. Są już ścianki peronowe, przygotowywana będzie nawierzchnia. W kilku lokalizacjach trwa min. wzmocnienie podtorza, prowadzone są roboty wykończeniowe przy obiektach inżynieryjnych oraz na przejazdach kolejowo-drogowych – poinformowała „Rynek Kolejowy” Dorota Szalacha z biura prasowego PKP PLK.

Ile pociągów pasażerskich pojedzie do Mielca?

Zarządca infrastruktury przypomniał, że pociągi towarowe, obsługujące bocznice Zakładów Chemicznych w Pustkowie, już od września 2020 korzystają z nowego toru na odcinku Mielec – Kochanówka Pustków. Cały modernizowany odcinek linii 25 na Podkarpaciu ma być przygotowany do kursowania pociągów w połowie roku.

Po 32-kilometrowym odcinku linii najpierw mają jeździć pociągi regionalne uruchamiane na zlecenie podkarpackiego urzędu marszałkowskiego. W dokumentacji przedprojektowej inwestycji założono, że marszałek zamówi 6 par pociągów regionalnych na dobę na odcinku Dębica – Mielec, z których dwie pary pojadą dalej – do Tarnobrzegu. Urząd poinformował nas w kwietniu 2019 roku, że „może stanowić to punkt wyjściowy do opracowania faktycznej oferty przewozowej”. Do obsługi tego połączenia przeznaczone mają być dwa autobusy szynowe serii SA109, które właśnie przechodzą naprawę główną z modernizacją w SPS Mieczkowski. Przewozy na linii miały ruszyć w marcu, ale stanie się to dopiero we wrześniu. Przypomnijmy, że od stycznia działa już na Podkarpaciu Kolej Aglomeracyjna, dzięki czemu w Dębicy możliwe będzie zorganizowanie dogodnej przesiadki na szybkie i nowoczesne pociągi w kierunku Rzeszowa.

Aktualizacja. Najnowsze informacje dotyczące wznowienia przewozów na linii 25 dostępne są w tekście: Linia Dębica – Mielec. Fatalna oferta pociągów po zakończeniu drogiego remontu

PKP Intercity w Mielcu?

Również PKP Intercity zapowiedziało, że pociągi dalekobieżne wrócą do Mielca. Deklaracja taka padła podczas podpisania wieloletniej umowy na świadczenie międzywojewódzkich przewozów, którą spółka podpisała z Ministerstwem Infrastruktury. Na razie jest za wcześniej by mówić o dacie powrotu pociągów do Mielca, zwłaszcza w obliczu niedostatku lokomotyw spalinowych w spółce (w związku z modernizacją nie ma miejsca elektryfikacja linii). Dotychczasowy Krajowy Plan Transportowy w scenariuszu podstawowym zakładał kursowanie dwóch par codziennych pociągów międzywojewódzkich przez Mielec.

Zakres projektu dla linii 25

Inwestycja „Rewitalizacja linii kolejowej nr 25, na odcinku Padew – Mielec – Dębica” wpisana jest w Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to 296 717 022,32 zł, kwota dofinansowania unijnego – 209 063 173,35 zł.

Warto przypomnieć, że w ramach Programu Polska Wschodnia, PKP PLK modernizuje także odcinek linii 25 pomiędzy Sandomierzem a Skarżyskiem-Kamienną.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5