Partnerzy serwisu:
Biznes

W 15 dni koleją z Chin do Europy przez Kazachstan

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
LTG Cargo
Harting

Data publikacji:
21-06-2024
Ostatnia modyfikacja:
20-06-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. PAP MediaRoom

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
W 15 dni koleją z Chin do Europy przez Kazachstan
fot. Nikolai Bulykin, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.orgMiasto Szu w obwodzie żambylskim, Kazachstan
Skrócenie do 15 dni tranzytu kolejowego z Chin do państw Unii Europejskiej przez terytorium Kazachstanu - to jeden z celów uruchomionej w stolicy tego kraju Astanie Platformy Koordynacyjnej dla Międzynarodowego Szlaku Transportowego Transkaspijskiego. Do roku 2027 UE zamierza zainwestować do 300 mld euro na projekty dotyczące transportu kolejowego na szlaku przebiegającym przez Kazachstan.

W Astanie 12 czerwca br. uruchomiono Platformę Koordynacyjną dla Międzynarodowego Szlaku Transportowego Transkaspijskiego (TITR). W ub. r. przewozy ładunków na TITR przekroczyły 2,7 mln ton, co oznacza ich wzrost o 86 proc. Prognozuje się, że w tym roku osiągną one poziom 4,2 mln ton.

– Utworzenie Platformy Koordynacyjnej to ważny krok, który daje nam niepowtarzalną szansę na połączenie sił, wymianę doświadczeń i opinii, aby osiągnąć wspólne cele regionów – zauważył podczas uroczystości minister transportu Kazachstanu Marat Karabajew.

Minister podkreślił, że Kazachstan, położony na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, od dawna zdaje sobie sprawę ze znaczenia wydajnego i zrównoważonego systemu transportu.

Międzynarodowy Szlak Transportowy Transkaspijski, zwany także Korytarzem Środkowym, to wielostronny projekt łączący sieci kontenerowego kolejowego transportu towarowego Chin i państw Unii Europejskiej. TITR ma kluczowe znaczenie strategiczne, ponieważ zapewnia krótszą alternatywę dla starszej, biegnącej przez Rosję, kolei transsyberyjskiej, która w świetle trwającej w Ukrainie wojny i sankcji nałożonych z tego powodu na Rosję, ma ograniczone znaczenie.

Najdłuższe odcinki TITR przebiegają przez Kazachstan, co czyni ten kraj kluczowym elementem polityki regionalnej.

– Wszystkie badania [na temat TITR] wskazują na to samo: potrzebne są inwestycje i to już teraz, aby usunąć wąskie gardła w transkaspijskim korytarzu transportowym – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Kazachstanu Roman Wasilenko.

Czas tranzytu z Chin do Turcji, w miarę postępu prac nad TITR, stale się skraca - to obecnie mniej niż 25 dni, w porównaniu z czasem tranzytu morskiego z Chin do Europy, który wynosi 35–45 dni. Ministerstwo Transportu Kazachstanu zakłada, że ostatecznym celem TITR jest skrócenie tranzytu kolejowego przez Kazachstan do 15 dni.

Platforma Koordynacyjna to organ współpracy wszystkich darczyńców, inwestorów, interesariuszy i beneficjentów zaangażowanych w projekt TITR. Jest wśród nich pięć kluczowych państw Azji Środkowej i regionu Kaukazu (Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Kazachstan, Turcja), a także Komisja Europejska, państwa członkowskie UE, Europejski Bank Inwestycyjny, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Bank Światowy i Azjatycki Bank Rozwoju.

Do jej podstawowych zadań należy mapowanie bieżących i planowanych inicjatyw, identyfikacja projektów z zakresu infrastruktury miękkiej, monitorowanie postępów w realizacji projektów oraz koordynacja pomocy technicznej, a wszystko to z myślą o zwiększeniu efektywności TITR.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
LTG Cargo
Harting

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5