Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Jesień bez pociągów do Kudowy-Zdroju. Będzie remont linii

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
10-07-2024
Ostatnia modyfikacja:
10-07-2024
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Jesień bez pociągów do Kudowy-Zdroju. Będzie remont linii
Fot. DLStacja w Kudowie i pociąg KD
We wrześniu i październiku pasażerowie będą odczuwać duże utrudnienia związane z realizacją robót w rejonie Kłodzka. Pociągi nie pojadą nie tylko ze Strzelina do Międzylesia i Czech, ale i z Kłodzka do Kudowy-Zdroju. PKP PLK planują remont ok. 10 km trasy.

W zeszłym miesiącu zapowiadaliśmy na naszych łamach przerwę w ruchu pociągów na linii nr 276 na odcinku Strzelin – Kłodzko – granica państwa – Lichkov (Republika Czeska). We wrześniu i październiku zarządca infrastruktury planuje bowiem prowadzić prace na ok. 50-kilometrowym fragmencie międzynarodowej trasy. W tym samym czasie roboty będą toczyć się także na innej linii wybiegającej z kłodzkiego węzła kolejowego.

W przyszłym roku podróże mają być zauważalnie krótsze

– Dzięki planowanym pracom podróże między Kłodzkiem a Kudową-Zdrojem (linia nr 309) skrócą się o ponad dziesięć minut – zapowiada Marta Pabiańska z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Zanim jednak pasażerowie odczują pozytywne efekty inwestycji, będą musieli liczyć się z czasowymi utrudnieniami. Od września do połowy października autobusy mają zastąpić wszystkie pociągi na całym odcinku Kłodzko Miasto – Kudowa-Zdrój.

Na razie spółka nie wyłoniła jeszcze wykonawcy robót i nie zawarła z nim umowy. – Zakładamy, że będzie to miało miejsce na przełomie sierpnia i września – stwierdza nasza rozmówczyni. Znany jest natomiast zakres założonych prac: mają one objąć remont ok. 10 km torów, wymianę jednego rozjazdu w Kłodzku i czterech w Polanicy-Zdroju, zabezpieczenie skarp w miejscach osuwania się skał czy naprawę nawierzchni na dziewięciu przejazdach kolejowo-drogowych, m.in. w Polanicy i Starym Wielisławiu.

Dziesięć lat od dużego remontu trasy

– Po linii do Kudowy nie jeżdżą pociągi towarowe – informuje przedstawicielka PKP PLK. Zmian nie odczują więc przewoźnicy z tego sektora. Zakończenie realizacji zadania planowane jest w grudniu tego roku. Na razie nie ogłoszono konieczności wprowadzania komunikacji zastępczej w okresie od października do końca 2024 r.

Linia nr 309 była kompleksowo modernizowana w latach 2012 – 2014. Jak jednak przypomina Marta Pabiańska, wyremontowano wówczas tylko odcinek Duszniki-Zdrój – Kudowa-Zdrój oraz stację w Polanicy-Zdroju. – Dodatkowo przebudowaliśmy peron nr 2 na stacji Duszniki-Zdrój – usłyszeliśmy. Stąd też teraz miała pojawić się konieczność przeprowadzenia robót na początkowym fragmencie trasy.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5