Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Jak podzielono rekompensaty za przewozy uchodźców?

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
05-05-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Jak podzielono rekompensaty za przewozy uchodźców?
fot. UM Krakówzdjęcie ilustracyjne
Przed rokiem kolej zorganizowała wielką akcję przewozu uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Obiecane przez rząd rekompensaty za poniesione przez spółki kolejowe koszty akcji miały zostać wypłacone szybko, ale stało się to dopiero po roku. Podział pieniędzy był inny, niż pierwotnie zaproponowano.

Znaczenie kolei w transporcie uciekających na początku wojny ukraińskich cywili było kluczowe. Przewoźnicy kolejowi wzięli na siebie duże koszty akcji, a 23 marca 2022 roku przyjęta została specustawa gwarantująca im rekompensaty. Zapowiadano szybkie wypłacenie ok. 130 mln złotych. Stało się zupełnie inaczej - wnioski zbierano bardzo długo, by na koniec roku… zmienić ustawę i rozpocząć proces od nowa.

Ministerstwo tłumaczyło zmianę przepisów koniecznością zapewnienia zgodności ze wspólnotowymi przepisami o pomocy publicznej. Środki zostały ostatecznie wypłacone na przełomie marca i kwietnia - ponad rok po rozpoczęciu akcji przewozowej. Jak je podzielono?

Mniejsze środki na rekompensatę

Jak informuje rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś, ostatecznie pieniądze na rekompensaty były mniejsze niż zapowiadano - limit wynosił 116,9 mln zł. Wsparcie to zostało wypłacone przed 31 marca 2023 roku. Pieniądze podzielono na dwie części.

Pierwsza część, to rekompensata poniesionych kosztów w związku z uruchomieniem dodatkowych pociągów nieujętych w rozkładzie jazdy od wybuchu wojny do końca 2022 roku - uruchomiono 270 dodatkowych pociągów uruchamianych taborem PKP Intercity i 373 pociągi uruchamiane taborem przewoźników regionalnych.

 Wnioski do resortu przekazało 13 przewoźników kolejowych (w tym 2 przewoźników czeskich i 1 przewoźnik niemiecki) na łączną kwotę 37,8 mln zł. Co ciekawe, największe koszty poniosło tu nie PKP Intercity (9,9 mln zł) a prywatny SKPL (11 mln zł). Na trzecim miejscu był również prywatny, czeski RegioJet (8,4 mln zł) a na piątym - Polregio (4,4 mln zł). Wsparcie w tej części zostało wypłacone w pełnej wysokości. Podział był następujący:
Większość dla PKP Intercity

Pierwotnie zakładano powyższy podział pieniędzy, ale po grudniowych zmianach wprowadzono jeszcze drugą część rozliczeń - środki z Funduszu Pomocy w związku z przychodami utraconymi lub dodatkowymi kosztami poniesionymi przez operatorów w ramach przewozów służby publicznej (PSC). Założenie jest takie, że aby przewieźć uchodźców wzmacniano rozkładowe połączenia, a koszty dostawienia dodatkowych wagonów czy zespołów trakcyjnych rekompensowali organizatorzy połączeń (marszałkowie i Ministerstwo Infrastruktury) w ramach umów z przewoźnikami.

W związku z tym, wnioski o wypłaty złożyło 12 Marszałków Województw oraz PKP Intercity (choć teoretycznie powinno być to samo ministerstwo). Opiewały one na kwotę aż 166,1 mln zł, ale wsparcie wyczerpało dostępną kwotę i skończyło się na 79,1 mln zł. Jak wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury, wypłacono pieniądze “proporcjonalnie (...) do udziału każdego z tych przewoźników” - według naszych informacji, chodziło o liczbę wydanych bezpłatnych biletów. Prawie wszystkie pieniądze - 69,7 z 79,1 mln złotych - otrzymało PKP Intercity. Łącznie przewoźnik otrzymał zatem 79,7 mln złotych rekompensat. Do marszałków trafiło od 43 tys zł (Pomorze) do 2,3 mln złotych (Dolnośląskie).
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5