Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

W których województwach najczęściej jeździmy koleją?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
15-10-2019
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

W 2018 roku, statystycznie każdy Polak 8 razy jechał pociągiem. Są jednak cztery województwa, których mieszkańcy podróżują dużo częściej. Jednak w niektórych regionach liczba podróży koleją nie przekracza dwóch rocznie – podsumowuje Urząd Transportu Kolejowego.

W czołówce województw pod względem wykorzystania kolei są: pomorskie, mazowieckie, dolnośląskie i wielkopolskie. W tych regionach podróżuje się częściej niż średnio w całej Polsce. Mieszkaniec województwa pomorskiego wsiadał do pociągu ponad 20 razy w roku.

Na Pomorzu 93% podróży stanowią przejazdy regionalne i aglomeracyjne. To najwyższy współczynnik w Polsce. Pokazuje to, że codzienne dojazdy do pracy czy szkoły stanowią o sile transportu kolejowego w tym regionie. W Trójmieście kolej współdziała z transportem miejskim. Podobnie jest w mazowieckim. Tu działa jedyny w Polsce należący do miasta przewoźnik kolejowy – SKM.
 
W raporcie „Kolej w województwach” przygotowanym przez Urząd Transportu Kolejowego przedstawione są również zmiany w korzystaniu z kolei w 16 regionach. Tylko w dwóch – w mazowieckim i lubelskim – liczba podróży koleją minimalnie spadła. Wpływają na to z pewnością długotrwałe remonty szlaków kolejowych: między Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim oraz między Warszawą a Lublinem.

– Nie ma wątpliwości, że kolej jako środek transportu, którego rola jest podkreślana w polityce transportowej Unii Europejskiej, powinna stanowić ważny punkt w planach transportowych jednostek samorządu terytorialnego – mówi dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – W tym przypadku bardzo ważna jest współpraca władz z przewoźnikami, a także wsłuchanie się w głos mieszkańców – informuje.

Tegoroczne wydanie raportu uzupełnione zostało o prezentacje polityk transportowych poszczególnych województw w zakresie wykorzystania kolei. Od zdefiniowania i późniejszej realizacji takiej polityki zależy, czy rola kolei w życiu społeczności lokalnych będzie wzrastać. Ważna jest również współpraca między zarządcą infrastruktury a samorządami. To tu pojawia się najwięcej konfliktów i nieporozumień, które powodują, że oferta kolejowa nie zwiększa swojej atrakcyjności dla mieszkańców wielu regionów.
 
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5