Partnerzy serwisu:
Biznes

Grupa PKP rozwija współpracę transatlantycką

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Data publikacji:
14-06-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. PKP SA

Podziel się ze znajomymi:

Budowanie relacji transatlantyckich i rozmowy o współpracy w obszarze innowacji oraz bezpieczeństwa to główne tematy spotkania Grupy PKP z Federalną Administracją Kolei (FRA) Departamentu Transportu USA - informuje państwowa grupa.

13 czerwca br. na zaproszenie Krzysztofa Mamińskiego, prezesa zarządu PKP S.A. i przewodniczącego UIC (Międzynarodowego Związku Kolei), Grupa PKP gościła w siedzibie Centrali PKP S.A. delegację Federalnej Administracji Kolei (FRA) z Departamentu Transportu USA.

Jak informuje spółka, uczestnicy spotkania rozmawiali o pogłębieniu współpracy transatlantyckiej oraz wymianie doświadczeń z obszaru sektora kolejowego, bezpieczeństwa, projektów strategicznych i inwestycji. Główne tematy dyskusji koncentrowały się również wokół innowacji w sektorze kolejowym, dotyczyły obszarów badań i rozwoju oraz cyberbezpieczeństwa na kolei, a także omówieniu przewag struktur zintegrowanych dla prowadzenia efektywnej działalności kolejowej.

Delegacja Federalnej Administracji Kolei, na czele z Barbarą Klein Barr, dyrektor Programów Międzynarodowych, przewodniczącą Regionu UIC Ameryki Północnej, przedstawiła także główne założenia ustawy infrastrukturalnej (tzw. Infrastructure Bill) administracji Prezydenta Bidena, modelu rynku amerykańskiego oraz wyzwań stojących przed sektorem kolejowym.

– Federalna Administracja Kolei jest zachwycona wizytą w Polsce i spotkaniem ze spółkami Grupy PKP w celu produktywnej wymiany informacji o naszych organizacjach i potencjalnej identyfikacji obszarów przyszłej współpracy w obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania – powiedziała Barbara Klein Barr cytowana w komunikacie.

W spotkaniu udział wzięli Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz prezesi i członkowie zarządów spółek Grupy PKP: PKP CARGO S.A., PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o., PKP Intercity S.A., PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o. i PKP Informatyka Sp. z o.o., którzy przedstawili kluczowe obszary działalności spółek oraz zaangażowanie polskiej kolei na rzecz wsparcia humanitarnego i strategicznego Ukrainy w związku z rosyjską agresją na ten kraj. Delegacja FRA odwiedziła również Centrum Bezpieczeństwa Operacji Kolejowych spółki PKP Informatyka.

Ważnym elementem wizyty zorganizowanej przez Przedstawicielstwo PKP S.A. w Brukseli będzie także spotkanie delegacji FRA z ministrem Andrzejem Bittelem w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury, gdzie omawiane będą strategiczne kwestie związane z projektami kolejowymi.

Spotkanie z udziałem delegacji FRA potwierdza determinację Grupy PKP w budowaniu strategicznych relacji transatlantyckich, podnoszeniu standardów w sektorze kolejowym oraz wzmocnieniu pozycji Polski jako partnera o ugruntowanej wiedzy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa na kolei i innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych.

– Dzisiejsza wizyta przedstawicieli Departamentu Transportu USA w siedzibie PKP SA. stanowi ważny krok w umacnianiu współpracy między naszymi krajami, zwłaszcza w kontekście roli kolei i bezpieczeństwa. W obliczu obecnej sytuacji w Ukrainie rozwój infrastruktury kolejowej oraz zabezpieczenie transportu stają się jeszcze bardziej kluczowe. Wierzę, że nasze wzajemne zaangażowanie w projekty międzynarodowe przyczyni się do wzmocnienia stabilności i bezpieczeństwa w regionie. Koleje odgrywają istotną rolę w tym procesie – podkreślił minister Maciej Małecki.

– Ta historyczna wizyta przedstawicieli Departamentu Transportu USA i idące w ślad za tym możliwe zaangażowanie w projekty realizowane w środowisku międzynarodowym daje szansę na wsparcie naszych naukowców i polskiej myśli technicznej, a także rozwiązań i inicjatyw realizowanych przez spółki Grupy PKP. Jestem przekonany, że relacje transatlantyckie są również istotne w kontekście budowy bezpieczeństwa i odporności Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym rozwoju przewozów wojskowych w Europie organizowanych przez NATO, przy wsparciu cywilnym koordynowanym dla Sojuszu ze strony PKP S.A. – powiedział prezes Krzysztof Mamiński.

Krzysztof Mamiński podkreślił znaczenie spotkań transatlantyckich dla rozwoju całej branży kolejowej. Współpraca pomiędzy Grupą PKP a Federalną Administracją Kolei USA stanowi istotny krok w kierunku budowania silnych więzi międzynarodowych i wymiany know-how na najwyższym poziomie.

Wynikiem spotkania Grupy PKP z Federalną Administracją Kolei USA jest dalsze pogłębianie współpracy transatlantyckiej, wzmacnianie pozycji Polski jako partnera o ugruntowanej wiedzy branżowej i technologicznej, a także tworzenie warunków dla rozwoju innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych i bezpieczeństwa sektora kolejowego na świecie - podsumowuje PKP SA.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

PKP SA przedstawiają uniwersalny biletomat. Bilety różnych przewoźników

Innowacje

PKP SA przedstawiają uniwersalny biletomat. Bilety różnych przewoźników

inf. pras. / oprac. WU 29 września 2023

PKP SA: Przekazujemy linie do Lwówka i Stronia w zarząd Dolnego Śląska

Infrastruktura

Gdańsk Główny. Dwie spółki podają dwa różne rozkłady jazdy

Infrastruktura

PKP SA uczciła drugą rocznicę nadania patrona dla dworca

Pasażer

Łódź Kaliska: Dworzec tymczasowy od września

Pasażer

Zobacz również:

PKP SA przedstawiają uniwersalny biletomat. Bilety różnych przewoźników

Innowacje

PKP SA przedstawiają uniwersalny biletomat. Bilety różnych przewoźników

inf. pras. / oprac. WU 29 września 2023

PKP SA: Przekazujemy linie do Lwówka i Stronia w zarząd Dolnego Śląska

Infrastruktura

Gdańsk Główny. Dwie spółki podają dwa różne rozkłady jazdy

Infrastruktura

PKP SA uczciła drugą rocznicę nadania patrona dla dworca

Pasażer

Łódź Kaliska: Dworzec tymczasowy od września

Pasażer

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5