Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Forum Bezpieczeństwa Kolejowego 2023

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
05-04-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
rynek kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

Forum Bezpieczeństwa Kolejowego to coroczna konferencja poświęcona bezpieczeństwu transportu kolejowego w Polsce organizowana przez Tor-Audytor. W X konferencji wzięli również udział reprezentanci Urzędu Transportu Kolejowego z Prezesem dr inż. Ignacym Górą na czele. Przedstawiciele sektora kolejowego dyskutowali nad stanem bezpieczeństwa kolejowego i problemami bezpieczeństwa w trakcie realizacji inwestycji infrastrukturalnych.

Kolej jest bezpieczna ale to nie znaczy, że nie trzeba rozmawiać co robić by była bezpieczniejsza. To, zasługa wszystkich uczestników rynku, że miernik wypadkowości od kilku lat jest na niskim poziomie zbliżonym do 2. Jednak potrzebne są takie projekty jak automatyczny monitoring przejazdów kolejowo-drogowych czy instalacja systemów ETCS i ETCS Limited Supervision, by miernik spadł znacznie poniżej 2” – powiedział dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego otwierając tegoroczne Forum Bezpieczeństwa Kolejowego. W uroczystym otwarciu konferencji uczestniczył również Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który również podkreślił wagę jaką należy na kolei przykładać do bezpieczeństwa, budowy kultury bezpieczeństwa i działań zmniejszających ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń.

Prezes UTK uczestniczył też w debacie w formule „Wszyscy na jednego” – Modernizacja i rozbudowa sieci kolejowej w Polsce. Jakie wyzwania przed nami? Dr inż. Ignacy Góra odpowiadał na pytania mec. Michała Zięby oraz osób zgromadzonych na sali. Omówił m.in. rolę Urzędu w finalnym etapie modernizacji infrastruktury kolejowej. Zakończenie inwestycji kolejowych i rozliczenie przyznanych środków wiąże się z obowiązkiem uzyskania zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji podsystemów infrastruktura, energia i sterowanie dla modernizowanych odcinków. W celu zakończenia inwestycji konieczne jest skuteczne procedowanie wniosków o wydanie zezwoleń dla wskazanych inwestycji objętych dofinansowaniem ze środków UE i prowadzenie skutecznego dialogu z narodowym zarządca infrastruktury oraz instytucją nadzorującą i pośredniczącą. Prezes UTK podał, że w latach 2023 i 2024 do UTK wpłynie 165 nowych wniosków dotyczących wydania zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji podsystemów strukturalnych instalacji stałych, z czego 113 jest finansowanych z funduszy europejskich z perspektywy na lata 2014-2020.

Forum rozpoczęto od omówienia problemów bezpieczeństwa transportu kolejowego w 2022 r. Według wstępnych szacunków UTK miernik wypadkowości w ubiegłym roku wyniósł 2,02, czyli nieznacznie wzrósł w porównaniu z 2021 r. Na sieci kolejowej i bocznicach doszło do 677 wypadków. Niezmiennie ok. 70-75% wszystkich wypadków na liniach kolejowych stanowią zdarzenia z udziałem strony trzeciej, spoza systemu kolejowego. Na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 181 wypadków, z 41 ofiarami śmiertelnymi. 206 zdarzeń to wypadki na tzw. dzikich przejściach, w których zginęły 152 osoby. Pozytywnym zjawiskiem są nieznaczne spadki zarówno liczby wypadków, jak i liczby poszkodowanych na przejazdach.

Poruszone były również tematy cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa w realizacji inwestycji kolejowych, zarządzania zmianą i zasad kultury bezpieczeństwa.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5