Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Europejski pociąg z okazji Roku Kolei przyjedzie do Polski na Trako [aktualizacja]

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
10-05-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Znamy termin przejazdu do Polski pociągu specjalnego, którym Komisja Europejska chce uczcić obchody Roku Kolei. Skład odwiedzi m.in. targi Trako w Gdańsku.

O planach uruchomienia specjalnego pociągu, który przez miesiąc będzie jeździł po Europejskiej sieci transportowej TEN-T, "Rynek Kolejowy" informował już w styczniu. Organizacja pojedynczego pociągu, nawet na tak długiej i skomplikowanej trasie, wydaje się wprawdzie działaniem, które nie zmieni balansu europejskiego sektora transportu, ale wydarzenie na pewno będzie ciekawe. Zgodnie z zapowiedziami Komisji, ma być okazją do szeregu rozmów i debat o przyszłości sektora. Więcej na ten temat piszemy w najnowszym Miesięczniku "Rynek Kolejowy".

Polskie Koleje Państwowe opublikowały dziś aktualny plan przejazdu pociągu, który otrzymał Connecting Europe Express. W Polsce przejazd pociągu planowany jest w dniach 20-23 września, z postojem w Warszawie, Krakowie, a także Gdańsku, przy okazji 14. Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako. 
– To bardzo cenna inicjatywa, w którą zaangażowane są spółki PKP. Pociąg będzie podróżował od Bałkanów przez wschodnie i centralne kraje Unii Europejskiej, również przez Europę Zachodnią aż do Półwyspu Iberyjskiego. Zatrzyma się między innymi w Gdańsku, Krakowie i Warszawie. Będzie można podziwiać różne rodzaje wagonów, między innymi będzie wagon kolei szwajcarskich, tak zwany alpejski, z przeszklonym dachem – powiedział Polskiemu Radiu Tomasz Lachowicz, dyrektor brukselskiego biura Polskich Kolei Państwowych Tomasz Lachowicz.

W 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa nie odbyły się największe europejskie targi kolejowe Innotrans w Berlinie; kolejne odbędą się w 2022 roku. To powoduje, że jesienne targi Trako będą największą kolejową imprezą od 2019 roku

Pociąg wyruszy 2 września z Lizbony i zakończy bieg 7 października w Paryżu. Szczegóły można zobaczyć na interaktywnej mapie poniżej:

Komisja Europejska przedstawiła rozkład jazdy pociągu „Łącząc Europę” - informacja prasowa UTK

Inaugurując uruchomienie pociągu unijna komisarz ds. transportu Adina Vălean powiedziała: Przemierzając kontynent, od Lizbony do Bukaresztu i od Berlina do Paryża, ekspres „Łącząc Europę” będzie podążał trasami, które nas łączą - czy to jako kraje, firmy, czy jako ludzi. Przypomina nam również, jak długa jest jeszcze przed nami droga i jak wiele przed nami pracy, zanim kolej stanie się tym środkiem transportu, który wybierać będzie większość Europejczyków. Pragnę serdecznie Państwa powitać w naszym pociągu „Łącząc Europę”. Zapraszam do dołączenia do nas, jak pociąg zatrzyma się na pobliskiej stacji, i do wszystkich wydarzeń, które odbywają się w tym roku na całym kontynencie.

Inicjatywa uruchomienia pociągu „Łącząc Europę” jest wyjątkowym przedsięwzięciem, w którym uczestniczy Komisja Europejska i wiele organizacji branżowych zrzeszających przewoźników, zarządców infrastruktury i wielu innych partnerów na szczeblu unijnym, krajowym i lokalnym.

Andreas Matthä, przewodniczący CER (Community of European Railway and Infrastructure Companies) i dyrektor generalny kolei austriackich (ÖBB-Holding AG), podkreślił: „Przemierzający 26 krajów europejskich, pociąg „Łącząc Europę” jest symbolem Europejskiego Roku Kolei. Chciałbym podziękować wszystkim członkom CER za zaangażowanie w ten kluczowy projekt, który realizujemy z Komisją Europejską. Aby osiągnąć nasze cele klimatyczne, musimy wzmocnić kolej uruchamiając więcej międzynarodowych dalekobieżnych połączeń pasażerskich, a także konsekwentnie przestawiać transport towarowy z dróg na kolej.”

Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego koordynujący Europejki Rok Kolei w Polsce, zaznaczył: Connecting Europe Train odwiedzi Polskie miasta we wrześniu, jego przyjazd do Gdańska będzie miał miejsce w przeddzień otwarcia Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako 2021. To podkreśla jak dużym wydarzeniem są targi. Wszystkich zachęcam do włączania się w inicjatywy Europejskiego Roku Kolei i śledzenie strony rokkolei.pl

Ze względu na brak pełnej interoperacyjności między niektórymi częściami europejskiej sieci kolejowej i różny rozstaw szyn, ekspres „Łącząc Europę” będzie zestawiany z 3 różnych składów, pasujących do różnych szerokości torów w Europie. W składzie pociągu kursującym na infrastrukturze normalnotorowej znajdzie się sześć wagonów. W dwóch wagonach będą mobilne wystawy poświęcone nowym technologiom i innowacjom w sektorze kolejowym oraz wsparciu projektów infrastrukturalnych przez UE. Skład uzupełni wagon konferencyjny, restauracyjny, wypoczynkowy i sypialny. Inny skład podstawiony zostanie w Portugalii i Hiszpanii, gdzie rozstaw torów wynosi 1 668 mm. Również po szerokim torze w Estonii, Łotwie i Litwie będzie poruszał się trzeci z planowanych składów.

Potwierdzono już pięć konferencji, które odbędą się na trasie pociągu - w Lizbonie, Bukareszcie, Brnie, Berlinie i Bettembourgu. Debaty poświęcone będą celom i planom działania dla sektora kolejowego określonych w unijnej strategii zrównoważonej i inteligentnej mobilności (Sustainable and Smart Mobility Strategy). Tematyka konferencji koncentrować się będzie na polityce infrastrukturalnej UE i roli transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) - poinformował Urząd Transportu Kolejowego.
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Dworzec w Lublinie z patronem

Pasażer

Dworzec w Lublinie z patronem

Redakcja/inf. pras. 22 lipca 2023

Dworzec w Rzepinie jeszcze poczeka na dokończenie robót

Infrastruktura

Łódź Kaliska: Dworzec tymczasowy od września

Pasażer

PKP SA chcą przebudować dworzec w Lubartowie

Infrastruktura

PKP SA chcą przebudować dworzec w Lubartowie

Witold Urbanowicz 12 lipca 2023

Rok 2021 ma być rokiem kolei w całej Unii Europejskiej

Infrastruktura

Zobacz również:

Dworzec w Lublinie z patronem

Pasażer

Dworzec w Lublinie z patronem

Redakcja/inf. pras. 22 lipca 2023

Dworzec w Rzepinie jeszcze poczeka na dokończenie robót

Infrastruktura

Łódź Kaliska: Dworzec tymczasowy od września

Pasażer

PKP SA chcą przebudować dworzec w Lubartowie

Infrastruktura

PKP SA chcą przebudować dworzec w Lubartowie

Witold Urbanowicz 12 lipca 2023

Rok 2021 ma być rokiem kolei w całej Unii Europejskiej

Infrastruktura

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5