| jk, Rynek Kolejowy ⚫ 04.09.2014 ⚫
65
Krótkie linie rosną w siłę
Bardzo amerykański fenomen towarzystw “krótkich linii” (Short Lines), które rozprowadzają i zbierają lokalny ruch towarowy dla wielkich kolei (tzw. Class I) – trwa w najlepsze.
Większość istniejących dziś mini-kolei powstało w latach 80-tych na fali deregulacji amerykańskiego kolejnictwa, gdy dla wielkich przewoźników lokalny ruch zdawczy stawał się kłopotliwą kulą u nogi. „Wielcy” chętnie pozbywali się linii o niewielkich przewozach na rzecz lokalnych podwykonawców, którzy poprowadzili (najczęściej zwiększając) dalszy ruch systemem „gospodarczym”.
W ostatnich latach cały szereg mini-kolei zostało wykupionych przez większe konglomeraty. Największym z nich jest obecnie Genesee & Wyoming, Inc., który w ostatnich trzydziestu latach drogą zakupów i przejęć zgrupował na trzech kontynentach 112 odrębnych kolei o łącznej długości ponad 24 tys. km.
GWRR działa w USA, Kanadzie, Australii oraz prowadzi obsługę portu w holenderskim Rotterdamie. Każda ze 112 kolei jest zarządzana autonomicznie, a ponad 800 klientów GWRR musi być zadowolonych z oferty, skoro opublikowane dane za II kwartał br. wykazały, że łączny ruch (mierzony liczbą obsłużonych wagonów) na wszystkich liniach GWRR wzrósł o 6% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Meksyk: odrodzenie pociągów dalekobieżnych
Dalekobieżne pociągi pasażerskie w Meksyku, niemal zapomniane od lat 90-tych w następstwie podziału i prywatyzacji państwowych kolei Nacionales de Mexico, mogą powrócić w nowym wcieleniu: tamtejsze ministerstwo transportu przygotowuje się do rozpisania przetargu na budowę KDP między stolicą a przemysłowym ośrodkiem Queretaro.
Planowana linia długości 210 km ma pobiec nowym śladem, gdyż istniejące połączenie (pierwotnie zelektryfikowane, ale po prywatyzacji trakcja elektryczna została zdemontowana) jest intensywnie eksploatowane w ruchu towarowym.
Brazylia: 5 tys. km nowych linii kolejowych
W odpowiedzi na zaproszenie do składania ofert projektowych na budowę sześciu kolejowych korytarzy o łącznej długości prawie 5 tys. km - do rządu brazylijskiego wpłynęło 81 opracowań autorstwa 19 międzynarodowych oferentów.
Rozbudowa metra w Panamie
Po niedawnym otwarciu pierwszej linii metra w Panama City tamtejsze władze nie spoczęły na laurach i w lipcu br. konsorcjum projektowo-konsultingowe złożone z jednej amerykańskiej i dwóch hiszpańskich firm zdobyło pięcioletni kontrakt wartości 32 mln dolarów na koordynację przygotowań i przyszły nadzór techniczny nad budową drugiej linii metra.
Panama, choć niewielka rozmiarami, czerpie ogromne dochody z żeglugowych opłat tranzytowych przez swój słynny kanał. To kluczowe od stu lat położenie na gospodarczej mapie świata umożliwia realizację projektów, o których ubożsi sąsiedzi Panamy nie mogą nawet marzyć.
Waszyngton także rozbudował sieć metra
26 lipca w amerykańskiej stolicy została uroczyście udostępniona pasażerom nowa część sieci metra. To podwaszyngtońska Srebrna Linia (Silver Line) długości 19,3 km z 5 nowymi przystankami.
Trwają przygotowania do budowy dalszych 18 km tej linii o 6 przystankach w kierunku lotniska Dullesa.
Więcej z regionu:
Stany Zjednoczone (132)Kraków: Nie będzie podwyżki cen biletów. W zamian ostre cięcia?
672
Zintegrowany transport W środę 11 stycznia krakowscy radni odrzucili prezydencki projekt podwyżek cen biletów. Oznacza to też odłożenie kwestii integracji z koleją oraz – jak zapowiadają władze Krakowa – spore cięcia w połączeniach tramwajowych i autobusowych.
Łódź: Liczba pasażerów komunikacji miejskiej rośnie, ale częstotliwość bazowa nie
489
Zintegrowany transport Łódzki samorząd poinformował o stałym wzroście liczby podróżujących komunikacją miejską. Ma to swoje odzwierciedlenie w rozkładach jazdy, bo część połączeń kursuje częściej lub na dłuższych trasach. Nie ma natomiast planów powrotu do standardów obowiązujących przed wybuchem pandemii koronawirusa.
GZM: Zmiany w taryfie dopiero pod koniec lutego
504
Zintegrowany transport Nie 16 stycznia, a prawdopodobnie 28 lutego. Intensywne prace nad aplikacją powodem zmiany terminu wejścia w życie nowej taryfy ZTM.
Trzy oferty na naprawy wielkopolskich EN76
1,4k
Tabor i technika Województwo wielkopolskie właśnie otworzyło oferty w przetargu na naprawę P4 swoich Elfów pierwszej generacji. Naprawy jednostek EN76 chcą wykonać trzy podmioty, choć tylko jedna propozycja mieści się w budżecie samorządu.
Kraków: Bliżej przebudowy ulicy Kościuszki
518
Zintegrowany transport Zadanie polegające na opracowaniu dokumentacji projektowej dla przebudowy torowiska tramwajowego w ciągu ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki zostało ujęte w tegorocznym budżecie miasta. W ciągu najbliższych miesięcy spodziewane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, a następnie rozpoczęcie robót budowlanych.
No-show. Czy linie mogą anulować rezerwację? LOT odpowiada Stanowskiemu
4k
Pasażer Niepojawienie się pasażera na pierwszym z wielu lotów zabukowanych pod jednym numerem rezerwacyjnym skutkuje anulacją pozostałej części podróży. Robią tak tradycyjne linie lotnicze. Przewoźnicy budżetowi prowadzą politykę sprzedażową, którą można porównać do kupna biletu do kina. Brak lotu tam, nie oznacza anulacji rejsu powrotnego. Czy działanie tradycyjnych operatorów jest zgodne z prawem? Prawnicy uważają, że nie. A kilka lat temu hiszpański Sąd Najwyższy, w sprawie przeciwko Iberii, orzekł, że takie działania są nielegalne.
Kraków przymierza się do kompleksowych badań ruchu
467
Zintegrowany transport Miasto ogłosiło przetarg w sprawie przeprowadzenia „Badań ankietowych podróży w ramach Kompleksowych Badań Ruchu w Krakowskim Obszarze Metropolitalnym 2023”. Celem badań, które mogłyby zostać zrealizowane w marcu i kwietniu, jest poznanie aktualnych zachowań komunikacyjnych mieszkańców. Ostatni raz w Krakowie badania na tak szeroką skalę przeprowadzono w 2013 r.
Dąbrowa Górnicza: Zmiana nazw i statusu ponad 150 przystanków [lista]
1,4k
Zintegrowany transport Rada Miejska w Dąbrowie Górniczej zdecydowała o zmianie statusu lub nazwy 153 stanowisk przystankowych. Organizator komunikacji miejskiej przyznaje, że skala modyfikacji jest rekordowa.
Wylicytuj prenumeratę „Rynku Kolejowego” i wizytę w siedzibie SKM Warszawa
570
Pasażer Zapraszamy do wzięcia udziału w licytacji trzech rocznych prenumerat „Rynku Kolejowego”. Środki z licytacji zostaną przeznaczone dla fundacji zajmującej się wsparciem osób chorujących na stwardnienie rozsiane. Fundacja ta uruchomiła również inną „transportową” licytację, również na cel charytatywny: jej zwycięzca będzie mógł odwiedzić siedzibę SKM Warszawa.
Umowa na przebudowę torowiska w Zabrzu. Będzie przerwa w ruchu
4,9k
Zintegrowany transport Na tę inwestycję wyczekiwali nie tylko pasażerowie tramwajów, ale także motorniczowie, kierowcy i okoliczni mieszkańcy. W poniedziałek 9 stycznia podpisana została umowa z generalnym wykonawcą prac modernizacyjnych torowiska wbudowanego w jezdnię ulicy Wolności w centrum Zabrza.
jk, Rynek Kolejowy
Wiecej z regionu:
Stany Zjednoczone (132)
Oferty pracy w branżach infrastrukturalnych >