Partnerzy serwisu:
Pasażer

Duże utrudnienia w Warszawie, pasażerowie skarżą się na tłok i brak informacji

Dalej Wstecz
Data publikacji:
07-12-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Duże utrudnienia w Warszawie, pasażerowie skarżą się na tłok i brak informacji
Fot. Tomasz Jeżewski/SKM Warszawazdjęcie ilustracyjne
PKP PLK wróciła do prac nad sterowaniem ruchem w Warszawie Zachodniej, których nie udało się wykonać podczas zamknięcia torowego latem. Utrudnienia są bardzo dokuczliwe, na linii średnicowej pozostały nieliczne, przepełnione pociągi. Pasażerowie skarżą się na tłok i chaos na dworcach. 

Kolejne zmiany rozkładu jazdy na stołecznej kolei są spowodowane trwającymi pracami przy przebudowie i modernizacji stacji Warszawa Zachodnia. Sytuację pogarsza opóźnienie modernizacji a także to, że poprzednie duże zamknięcie torowe latem zostało zmarnowane bez wykonania zakładanych prac.

Obecnie właściwie co kilka dni mamy do czynienia z kolejnymi zmianami rozkładu. Od poniedziałku, 28 listopada większość pociągów S1 jeździła w skróconej relacji Otwock – Warszawa Wschodnia, a do i z Pruszkowa docierało 7 par pociągów w ciągu dnia. Od dziś (7 grudnia) do soboty, 10 grudnia wszystkie pociągi SKM S1 jadą wyłącznie w skróconej relacji Otwock – Warszawa Wschodnia. Natomiast pociągi SKM łączące Sulejówek Miłosną z Lotniskiem Chopina zostaną podzielone na dwie linie. Pociągi linii S2 będą kursowały w relacji Lotnisko Chopina – Warszawa Zachodnia, natomiast w relacji Warszawa Wschodnia – Sulejówek Miłosna pojadą składy linii S20.

Pasażerowie skarzą się na tłok i chaos

Zmienił się również rozkład jazdy Kolei Mazowieckich, ale szczegółów tych zmian tych próżno szukać na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego. Na stronie KM znajdziemy je w informacji o dodatkowym honorowaniu biletów. – Na skutek modernizacji stacji Warszawa Zachodnia, od 2 grudnia 2022 r. do 10 marca 2023 r. niektóre pociągi Kolei Mazowieckich uruchamiane na linii nr 8 Skarżysko Kam. – Warszawa kursują do/z/przez stację Warszawa Gdańska z pominięciem odcinka Warszawa Rakowiec/Warszawa Służewiec – Warszawa Zachodnia/Warszawa Wschodnia (w obu kierunkach). W związku z powyższym, ze względu na dogodność dojazdu, od 2 grudnia 2022 r. do 10 marca 2023 r. podróżni posiadający ważne bilety na przejazdy pociągami KM wydane do/z stacji położonych na odcinku Warszawa Służewiec – Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia mogą na ich podstawie, odbyć przejazd do/z stacji Warszawa Gdańska – podał przewoźnik. 

[Uzupełnienie] W innym miejscu strony przewoźnika jest informacja o szczegółach utrudnień - choć niełatwo ją znaleźć bo komunikat jest z... 24 października o zmianach rozkładu jazdy od 6 listopada 2022 r. Jak czytamy, "na linii średnicowej w dniach 7-10 grudnia przejadą zaledwie 3 pociągi w godzinie (wcześniej 16), dlatego część pociągów kursowała będzie w relacji skróconej do/z Warszawa Wschodniej lub Warszawy Zachodniej, część zostanie odwołana lub będzie kursować w innej relacji. Dodatkowo od 2 grudnia w godzinach 22:15 – 4:15 obowiązywała będzie nocna przerwa technologiczna na stacji Warszawa Zachodnia. Część pociągów KM pojedzie trasami okrężnymi, a część zostanie zastąpiona przez ZKA".

Pasażerowie masowo skarżą się na dzisiejsze podróże przez Warszawę. Twierdzą, że informacje o odjazdach pociągów na Warszawie Zachodniej i Wschodniej nie były zgodne z prawdą a w pociągach jest ogromny tłum. "Pociąg jedzie do wschodniej i tam trzeba się przesiąść aby dojechać do śródmieścia ale to horror bo pociągi do których się przesiadasz są bardzo zatłoczone to istny horror. Czy nie można puścić dodatkowych które dojdą do Śródmieścia?". |To co się dzieje na Warszawie Wschodniej to zgroza, godzina czekania na przesiadkę na mrozie, ludzi tyle ze nie można wsiąść do pociągu. Do tego opóźnienia. Gdzie jest komunikacja zastępcza?". "Chaos, 30 minut na zachodniej, żadnego komunikatu, nie wiadomo co robić" – to tylko część głosów, które dotarły do naszej Redakcji. Pasażerowie zwracają też uwagę, że skala utrudnień nie była odpowiednio mocno akcentowana w zapowiedziach.

PLK: Pociągi kursują zgodnie z zapowiedziami


Na nasze pytania w tej sprawie odpowiedziała spółka PKP PLK. – Ruch pociągów na podmiejskiej linii średnicowej w Warszawie jest ograniczony według zapowiedzi lecz odbywa się bez przeszkód, zgodnie z założonym rozkładem jazdy. W ramach prac na Warszawie Zachodniej, w związku z podłączaniem nowych urządzeń systemu sterowania ruchem kolejowym od 7 do 10 grudnia wprowadzono telefoniczne zapowiadanie pociągów. W obu kierunkach zaplanowane są w godzinie odjazdy 3-4 pociągów – tłumaczy Martyn Janduła z biura prasowego spółki. 

– Prace uwzględniono w rozkładzie jazdy i przyjęto maksymalną, możliwą liczbę składów. Informacje były z wyprzedzeniem kilku dni przekazywane podróżnym i nadal są przekazywane na stacjach i przystankach na wyświetlaczach i w formie komunikatów głosowych. O zmianach informowali również przewoźnicy. Komunikaty głosowe o zmianach w komunikacji nadawane są ze zwiększoną częstotliwością – kilka razy na godzinę – zapewnia przedstawiciel spółki, dodając, że zarządca infrastruktury ze względu na znaczenie Warszawskiego Węzła Kolejowego stara się maksymalnie nadzorować infrastrukturę i zapobiegać usterkom. - Wprowadzono dodatkowe działania monitorujące w branży sieciowej, toru oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowym. W gotowości są zespoły do szybkiego usuwania awarii. Działania mają na celu eliminowanie usterek oraz maksymalne skrócenie czas ew. napraw – zapewnił Janduła. 
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5