Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Druga edycja słownika żargonu kolejowego

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
10-09-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Druga edycja słownika żargonu kolejowego
Czy kurczak może być dzięciołem, czemu właściciel kwadratu może zrobić wszystko w wagonie pasażerskim i jak można podkuć pociąg? Ponad 200 takich i podobnych haseł znajdziesz w wydanym przez UTK „Małym słowniku żargonu kolejowego”. Obecnie przygotowujemy nową edycję słownika - informuje Urząd Transportu Kolejowego.

Język kolejarzy, jak każdej grupy zawodowej, zawiera wiele fachowych pojęć. Jednak nie brakuje też określeń, które mogą zadziwić i sprawią, że się uśmiechniemy. Na przykład ortopeda to określenie składów z niewygodnymi plastikowymi siedzeniami (które na szczęście właściwie wyszły już z użycia). A z kolei cegłą nazywane było książkowe wydania sieciowego rozkładu jazdy (objętością i wagą przypominało cegłę).

Dlatego w 2017 roku w Urzędzie Transportu Kolejowego powstał „Mały słownik żargonu kolejowego”. Wiele określeń jest już znana tylko nielicznym. Zmiany pokoleniowe powodują również zmianę języka. Dlatego nasze wydawnictwo, poza rozrywką utrwala też część historii kolei w Polsce.

Pierwszy raz zaprezentowaliśmy go na branżowych targach TRAKO we wrześniu 2017 roku. Później pojawił się na naszej stronie WWW w materiałach do pobrania. Przez trzy lata pobraliście go blisko 20 tysięcy razy - informuje UTK.

- Wsłuchujemy się w głos wszystkich związanych z koleją: zarówno pasażerów, jak i przedsiębiorców i pracowników kolei. By dobrze się rozumieć, ważne jest, aby mówić tym samym językiem – mówi Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. - Dlatego przygotowaliśmy „Mały słownik żargonu kolejowego''. Słowa używane na kolei wyjaśnione są często z przymrużeniem oka i humorem – dodaje z uśmiechem Góra.

Dziś postanowiliśmy odświeżyć i zaktualizować nasz „Słownik”. Zapraszamy wieloletnich pracowników kolei, miłośników oraz wszystkich tych, którzy znają i rozumieją język kolejarzy. Aktualna wersja wydawnictwa dostępna jest pod adresem Mały Słownik Żargonu Kolejowego. Przeczytajcie pierwsze wydanie i prześlijcie nam swoje uwagi do dotychczas zamieszczonych haseł oraz własne propozycje nowych.

Brakujące hasła można wysłać na adres rzecznikprasowy@utk.gov.pl umieszczając słowo „słownik” w tytule wiadomości. Wszystkie propozycje postaramy się uwzględnić w kolejnym wydaniu kolejowego słownika. O nadsyłanie propozycji UTK prosi do 25 września.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5