Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Chińczycy jednak nie zmodernizują linii 447 do Grodziska

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
18-10-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Chińczycy jednak nie zmodernizują linii 447 do Grodziska
Fot. Mateusz PawłowiczChińczycy jednak nie zmodernizują linii 447 do Grodziska
PKP Polskie Linie Kolejowe przeszły już do drugiego etapu przetargu na wybór wykonawcy modernizacji linii kolejowej 447 z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego. Obawy budziło odwołanie chińskiego konsorcjum, które nie zgadzało się z zamawiającym, który odrzucił ich ofertę. Sprawa otarła się o Krajową Izbę Odwoławczą. Wiadomo już, że formalnie Chińczycy nie będą mieli związku z linią 447. Ich drugie odwołanie zostało wycofane.

Chińczycy się odwołują

W kwietniu poznaliśmy listę dziewięciu firm, które zgłosiły się do prekwalifikacji w przetargu na modernizację linii kolejowej 447 z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego. To kluczowy odcinek z punktu widzenia obsługi pasażerów aglomeracji warszawskiej. Dziennie korzysta z niego kilkanaście tysięcy pasażerów, dodatkowo jest to najbardziej zatłoczony odcinek linii kolejowej w kraju.

Wśród chętnych oferentów znalazło się chińskie konsorcjum China National Technical Import&Export razem z China Railway 15 Bereau i Beijing National Railway Research&Design Institute of Signal & Communication. PKP PLK uznały podczas sprawdzania nadesłanych dokumentów, że firma nie spełnia stawianych przed nią wymagań dotyczących dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia i wykluczyły konsorcjum z postępowania. Chińczycy odwołali się od tej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej.

Zamieszanie ze strony Chińczyków

– Zgodnie z decyzją KIO zwróciliśmy się do konsorcjum o złożenie wyjaśnień w niezbędnym zakresie. Komisja przetargowa ponownie stwierdziła, że wymagania nie zostały spełnione – wyjaśnia Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK.

Od tej decyzji chińskie konsorcjum także odwołało się do Krajowej Izby Odwoławczej. Jednak, jak wyjaśnia Magdalena Grabarczyk, wiceprezes KIO, sprawa ta nie doczeka się rozstrzygnięcia merytorycznego. – Odwołanie chińskiego konsorcjum ma braki formalne, gdyż odwołujący nie dołączył kopii pełnomocnictwa oraz dokumentów rejestrowych. Ponadto odwołujący 12 października złożył pismo o wycofaniu odwołania – dodaje. W takiej sytuacji, jeżeli konsorcjum uzupełni braki formalne pierwszego wniosku, to Izba będzie mogła orzec oficjalnie o umorzeniu postępowania. Jeżeli jednak to nie nastąpi, to odwołanie zostanie zwrócone na podstawie postanowienia prezesa Izby.

Czas na drugi etap przetargu

W obu przypadkach i tak oznacza to, że, że PKP PLK mogą zakończyć wreszcie pierwszy etap przetargu na modernizację linii 447. – Sześciu wybranych wykonawców otrzymało od nas zaproszenia do składania ofert – mówi Jakubowski. Jak podkreśla, odwołanie chińskiego konsorcjum nie będzie miało wpływu na terminy inwestycji.

W czerwcu PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że wspólnie z gminami podjęły ostateczną decyzję, by zamknąć linię nr 447 do Grodziska Mazowieckiego na czas robót. W myśl wybranego wariantu PLK zakładają, że prace potrwają 21 miesięcy, natomiast samo zamknięcie torów potrwa tylko 15 miesięcy. Piszemy o tym tutaj.
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

LTG Cargo kupuje nowe lokomotywy elektryczne za 100 mln euro

Przetargi

Koleje Mazowieckie z wielkim przetargiem. Kupią do 50 ezetów

Tabor i technika

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

LTG Cargo kupuje nowe lokomotywy elektryczne za 100 mln euro

Przetargi

Koleje Mazowieckie z wielkim przetargiem. Kupią do 50 ezetów

Tabor i technika

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5