Partnerzy serwisu:
Biznes

CER: Transport kolejowy w Europie odradza się

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

egoe
EIB
Kolster
SKODA
PCC Intermodal

Data publikacji:
11-04-2011
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
CER/łp, Rynek Kolejowy, 11 kwietnia 2011

Podziel się ze znajomymi:

Analizy CER wykazują, że przewóz towarów koleją za cały rok 2010 wzrósł o 5,4% w Europie Zachodniej oraz o 7% w Europie Wschodniej w stosunku do roku 2009. W sektorze przewozów pasażerskich również odnotowano wzrost o 2% w Europie Zachodniej oraz o 4,5% w Europie Wschodniej.

Silny wzrost w sektorze przewozów towarowych

Wyniki przewozowe za ostatni kwartał 2010 r. pokazują różne oblicza rynku przewozów towarowych. W porównaniu do tego samego okresu roku 2009, praca przewozowa wyrażona w tonokilometrach na zachodzie Europy spadła o 5,5%. Obniżona wydajność przewozów towarowych może być spowodowana m. in. dużą liczbą operatorów na rynku. Jednak za cały rok 2010 praca przewozowa wzrosła o 5,4% z powodu dużego wzrostu w pierwszych trzech kwartałach roku 2010.

W Europie Centralnej i Wschodniej nadrabianie strat w roku 2010 było bardziej wyraźne w ostatnim kwartale, kiedy to praca przewozowa wzrosła o 4,2% w stosunku do tego samego okresu w roku 2009. Wyniki przewozowe budowane na mocnej pozycji w pierwszej połowie roku 2010, musiały być dobre i za cały rok, a w sumie wzrost na rynku przewozów towarowych za cały okres ukształtował się na poziomie 7,6%. Jest to szczególnie obiecujące, ponieważ w latach dziewięćdziesiątych następował spadek wyników przewozowych przewoźników towarowych, a lata dwutysięczne przyniosły raczej stagnację.

Ruch pasażerski

Sektor przewozów pasażerskich w Europie Zachodniej wypracował wzrost we wszystkich kwartałach roku 2010. Czwarty kwartał roku 2010 przyniósł wzrost pracy przewozowej o 1,9% w stosunku do tego samego okresu za rok 2009, a za cały rok wzrost utrzymał się na poziomie 3,1% i zbliżył się do poziomu z roku 2008.

W Europie Wschodniej sektor przewozów pasażerskich odnotował spadek pracy przewozowej o 0,8% za ostatni kwartał 2010 r. w porównaniu do tego samego okresu z roku 2009. Tak niski spadek jest istotną zmianą, ponieważ w tych samych okresach zarówno w roku 2009, jak i w 2008 odnotowywano dużo większe spadki. Za cały rok 2010 praca przewozowa wykazała spadek w wysokości 4,5% w porównaniu do roku poprzedniego.

- Transport towarowy w Europie znów rośnie w siłę. Jest to jasny znak, że sektor uwalnia się od negatywnych wpływów kryzysu. Jeśli chodzi o transport pasażerski w Europie Wschodniej, to wyniki przypominają nam o ciężkich problemach finansowych, z jakimi borykają się firmy kolejowe w tym regionie. W Europie Wschodniej tylko 70% kosztów świadczeń usług publicznych jest pokrywane przez rząd, a infrastruktura kolejowa wiecznie boryka się z problemem niedofinansowania. Prowadzi to nie tylko do ograniczeń prędkości pociągów oraz problemów z jakością świadczonych usług przewozowych, lecz także generuje wysokie opłaty za dostęp do infrastruktury, czyniąc transport kolejowy w Europie Wschodniej mniej konkurencyjnym w stosunku sektora w Europie Zachodniej i w innych ośrodkach - powiedział dyrektor CER Johannes Ludewig.

Partnerzy działu

egoe
EIB
Kolster
SKODA
PCC Intermodal

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5