Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

CBA zatrzymało 9 osób. Podejrzewa usiłowanie oszustwa na szkodę PLK na miliard złotych

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
25-06-2019
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
CBA zatrzymało 9 osób. Podejrzewa usiłowanie oszustwa na szkodę PLK na miliard złotych
fot. archiwum
Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu 9 osób w związku z próbą utrudniania przetargu publicznego ogłoszonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Chodzi o największe postępowanie w historii spółki, na montaż systemu GSM-R. 

Jak informuje CBA, 9 osób zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Wśród nich są kierownik i zastępca kierownika Zakładu Instytutu Łączności we Wrocławiu, pięciu przedstawicieli spółki starającej się o uzyskanie kontraktu oraz radca prawny i przedsiębiorca współpracujący z tą spółką. Do zatrzymań doszło na terenie Mazowsza, Górnego i Dolnego Śląska oraz na Pomorzu Zachodnim.

PLK narażona na miliard złotych straty

Prowadzone przez funkcjonariuszy CBA postępowanie dotyczy próby utrudniania przetargu publicznego ogłoszonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe pod nazwą „Budowa infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach NPW ERTMS”. Zamówienie to dotyczyło funkcjonującego w większość państw Unii Europejskiej systemu bezpiecznej kontroli jazdy pociągów - pisze CBA.

Zatrzymane przez CBA osoby są podejrzane o podjęcie próby utrudnienia zamówienia publicznego, usiłowanie oszustwa na szkodę PKP PLK  na ponad miliarda złotych, a także podjęcie próby działania na szkodę konkurencyjnego oferenta, a w przypadku funkcjonariuszy publicznych – pracowników Instytutu Łączności, także przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Wszyscy zostaną doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, gdzie usłyszą zarzuty.

Największa umowa w historii PLK, dwie opinie Instytutu Łączności

Umowa na budowę systemu ERTMS/GSM-R na prawie 14 tys. km linii kolejowych została podpisana w marcu 2018 roku z konsorcjum Nokii i SPC. To największe pojedyncze zlecenie w historii PKP PLK, warte 2,1 mld złotych netto. Podpisanie umowy poprzedził rekordowo długi przetarg, rozpisany we wrześniu 2015 roku. Bardzo długo trwało postępowanie odwoławcze, w którym konsorcjum Kapsch i Porr twierdziło że konsorcjum Nokii nie będzie w stanie zrealizować prac o miliard złotych taniej od kosztorysu. Oferta Kapsch-Porr była z kolei bardzo zbliżona do budżetu zamawiającego. KIO ostatecznie oddaliła odwołanie.

Podczas postępowania przed KIO głos w sprawie zabrał Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy (IŁ-PIB). Dwie jednostki Instytutu (w tym jedna z Wrocławia) przedstawiły wówczas odmienne zdanie w kluczowej dla realizacji projektu sprawie. Dokładnie pisaliśmy o tym tutaj.
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5