Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Bittel na Kongresie Kolejowym: Wydać 67 mld na kolej tak, by były efekty

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
23-11-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Bittel na Kongresie Kolejowym: Wydać 67 mld na kolej tak, by były efekty
Fot. Piotr KałaAndrzej Bittel
Wiceminister Andrzej Bittel podczas inauguracji Kongresu Kolejowego podkreślił konieczność wydania całej kwoty 67 mld złotych przyznanej na unijne inwestycje kolejowe. – Prawdziwym osiągnięciem będzie jednak dopiero przedstawienie społeczeństwu odpowiednich efektów tych wydatków – stwierdził przedstawiciel rządu.

Andrzej Bittel, odpowiedzialny za kolej podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa podczas wystąpienia inaugurującego VI Kongres Kolejowy zwrócił uwagę na szybkie przygotowanie nowelizacji pakietu ustaw (w skrócie nazwanej przez MIB “specustawą”), której celem było uproszczenie przygotowania i realizacji inwestycji kolejowych oraz na październikową nowelizację Ustawy o Transporcie Kolejowym. – Stanowi ona największą zmianę przepisów od 2003 roku. Te dwa przykłady pokazują, jak wielka waga jest przywiązywana przez rząd do transportu kolejowego – powiedział wiceminister infrastruktury.

Nie wydawać pieniędzy dla samego wydawania

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa podkreślił w swoim wystąpieniu konieczność zagospodarowania 67 mld złotych na inwestycje kolejowe z funduszy unijnych. – Chodzi jednak nie tylko o to, żeby wydać te pieniądze, ale żeby przyniosło to odpowiedni skutek dla pasażerów i firm. Prawdziwym osiągnięciem będzie dopiero przedstawienie społeczeństwu odpowiednich efektów tych działań – zapewnił.

Jak wyjaśnił, podstawowym powodem niedawnej aktualizacji Krajowego Programu Kolejowego był brak przygotowanych projektów na nową perspektywę unijną oraz zgoda KE na “fazowanie projektów” inwestycyjnych. – Dodatkowo zaktualizowano kosztorysy oraz przeprowadzono analizę potencjału PKP PLK. W efekcie podczas aktualizacji osiągnięto spłaszczenie wydatków planowanych na lata 2019–2020. Górkę inwestycyjną zmniejszono z 17 do 13 miliardów złotych. Ten poziom oceniamy jako możliwy do zagospodarowania przez polski rynek, którego chłonność oceniamy na 10 mld złotych rocznie – powiedział Bittel.

Wyrównać warunki konkurencji

– W celu realizacji zagospodarowania środków inwestycyjnych potrzebujemy nie tylko średniookresowego programu jakim jest KPK, ale i długofalowej strategii. O ile optymizmem napawa bowiem powrót pasażerów do pociągów dalekobieżnych, to dynamika wzrostu połączeń regionalnych na poziomie 3 proc. jest niezadowalająca. Jeszcze gorsza sytuacja jest w przewozach towarów – przyznał minister.

– Oznacza to, że podstawowym wyzwaniem staje się wyrównanie warunków konkurencji pomiędzy transportem kolejowym a drogowym oraz optymalizacja działań PKP PLK w taki sposób, by inwestycji nie powodowały aż tak dużych utrudnień w przewozach towarów – ogłosił Andrzej Bittel.
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5