Partnerzy serwisu:
Pasażer

Będą Dolnośląskie Koleje Aglomeracyjne, będą pociągi do Jelcza [mapa połączeń]

Dalej Wstecz
Data publikacji:
01-12-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Będą Dolnośląskie Koleje Aglomeracyjne, będą pociągi do Jelcza [mapa połączeń]
fot. Jakub RöslerWnętrze dolnośląskie hybrydy, która pojedzie do Jelcza
Zarząd województwa dolnośląskiego podpisał dziś porozumienie z przedstawicielami gmin Wrocław, Czernica i Jelcz-Laskowice. Dzięki temu 12 grudnia ruszą Dolnośląskie Koleje Aglomeracyjne. Przez gminy, które dopłacą do projektu, przejedzie 7 par pociągów, które, zatrzymując się w nich, dotrą do Jelcza. Jest to możliwe dzięki zakończeniu remontu linii 292 i szeregu kroków, które podjął samorząd województwa i Koleje Dolnośląskie.

Transport kolejowy jest ważnym elementem w układach komunikacyjnych dużych miast, a potrzebę utworzenia kolei aglomeracyjnych, oprócz samorządów, zauważa w ostatnim czasie wiele środowisk obywatelskich. Dzisiejsze porozumienie jest efektem licznych konsultacji prowadzonych przez marszałka Cezarego Przybylskiego zarówno z samorządowcami, ale także przedstawicielami ruchów miejskich m.in. Akcji Miasto i Bezpartyjny Wrocław.

– Od wielu lat trwa dyskusja na temat powstania Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej. Wspólnie z dolnośląskimi gminami dążymy do tego, aby ten plan zrealizować. Często kursujące pociągi kolei aglomeracyjnej będą ważnym uzupełnieniem połączeń regionalnych – powiedział Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Najpierw 7, później 15 pociągów

Ostatecznie samorządy lokalne przystały na propozycję przedstawioną przez marszałka co do zasad funkcjonowania i finansowania połączeń pasażerskich na linii kolejowej Jelcz-Laskowice przez Czernicę do Wrocławia. Pasażerowie pojadą na tej trasie nowym pociągiem hybrydowym Kolei Dolnośląskich, na co wyraziło zgodę Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Według przyjętych zasad połączenie do końca roku będzie finansowane przez samorząd województwa. Natomiast od stycznia roku 2022 połowę kosztów pokryje województwo, a druga połowa zostanie podzielona pomiędzy samorządy, przez które przechodzi trasa – proporcjonalnie do długości linii w poszczególnych gminach. Zgodnie z umową we wrześniu przyszłego roku liczba kursów zostanie podwojona do 15 par każdego dnia, co w efekcie umożliwi stworzenie gęstszej siatki połączeń, zwłaszcza w godzinach szczytu.Wspólny sukces samorządowców

– Bardzo się cieszę, że budujemy kolej aglomeracyjną na Dolnym Śląsku. Mam wielką nadzieję, że już po uruchomieniu linii kolejowej do Świdnicy przez Sobótkę oraz po uruchomieniu linii do Piławy Górnej przez Niemczę i Łagiewniki, również na tych trasach mieszkańcy będą mieli możliwość regularnego, częstego dojeżdżania do Wrocławia, a kolej aglomeracyjna będzie się rozwijała w kierunku południowym – w kierunku Sudetów – podsumowuje Grzegorz Macko, radny sejmiku.

– Dziękuję wszystkim, którzy stoją za tym samorządowym sukcesem. To jest nasz wspólny sukces, do którego doprowadziło nas wiele rozmów i wiele lat różnych inwestycji. Rozszerzamy naszą umiejętność tworzenia tego bardzo skomplikowanego mechanizmu, jakim jest rozwijanie sieci połączeń na poziomie metropolii wrocławskiej – mówił Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

– W imieniu mieszkańców dziękuję marszałkowi i zarządowi województwa. Jesteśmy pierwszą gminą w Polsce pod względem wysokości współczynnika migracji i wiele osób mieszkających w naszej gminie dojeżdża codziennie do Wrocławia. To połączenie aglomeracyjne z pewnością to ułatwi. Życzymy kolejnych takich otwieranych linii – mówi Włodzimierz Chlebosz, wójt gminy Czernica.

Więcej na temat pociągów do Jelcza piszemy tutaj.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5