Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

35 tysięcy złotych dla koszalińskiej wąskotorówki

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Autor:

simetra

Data publikacji:
31-07-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
UM Woj. Zachodniopomorskiego

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
35 tysięcy złotych dla koszalińskiej wąskotorówki
fot. UM Zachodnipomorskie
Samorząd województwa kontynuuje współpracę z Towarzystwem Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Na zaplanowany w 2022 roku remont kolejnego odcinka trasy Urząd Marszałkowski przeznaczy 35 tys. zł. W czwartek, 28 lipca 2022 roku, umowę wsparcia podpisali w Koszalinie wicemarszałek Tomasz Sobieraj i prezes Towarzystwa KKW Paweł Gajdzica.

Władze samorządu województwa zachodniopomorskiego regularnie wspierają rewitalizację koszalińskiej wąskotorówki. W latach 2016-2021 na renowację torów przekazano stowarzyszeniu w sumie 100 tys. zł. Tegoroczna dotacja wynosi 35 tys. zł. Jest przeznaczona na wykonanie remontu kolejnego odcinka trasy wraz z podtorzem.

– Jako samorząd województwa od lat wspieramy finansowo rewitalizację koszalińskiej wąskotorówki. To cenny zabytek i wyjątkowa atrakcja turystyczna. Jedyna taka kolej w tej części Pomorza – podkreślał wicemarszałek Tomasz Sobieraj, choć należy przypomnieć w tym miejscu także o prężnie działającej Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej działającej między Gryficami, Rewalem i Pogorzelicą (finansuje ją gmina Rewal).

Finansowa pomoc to efekt rozstrzygniętego otwartego konkursu ofert na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach w 2022 roku. TKKW z Koszalina jest 1 z 58 podmiotów, którym przyznano dofinansowanie. W roku bieżącym Urząd Marszałkowski na ratowanie cennej, regionalnej architektury zaplanował we własnym budżecie 2,5 mln zł. To o 700 tys. zł. więcej niż przed rokiem.

Koszalińska wąskotorówka powstała w 1898 roku, jest jedną z najstarszych w Polsce i Europie. W latach 80. i 90. XX w. zamykano jej kolejne odcinki. Jesienią 2001 r. przestała kursować, ale już w 2005 r. lokalni pasjonaci kolejnictwa zarejestrowali Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, uratowali zabytkowy szlak, przeprowadzili niezbędne remonty i w 2008 r. udało się ponownie uruchomić połączenie Koszalin – Manowo, a później także odbudować trasę Manowo – Rosnowo. Kolejka docierająca z Koszalina nad Jezioro Rosnowskie jest atrakcją turystyczną. W ubiegłym, pandemicznym roku kolej przewiozła 13056 pasażerów.

Wielki sukcesem koszalińskich kolejarzy jest remont i wprowadzenie do ruchu wąskotorowego parowozu. Można o nim przeczytać tutaj.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5