Partnerzy serwisu:
Biznes

200 mln euro pożyczki i grant z EBOR dla Kolei Ukraińskich

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Data publikacji:
12-06-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
200 mln euro pożyczki i grant z EBOR dla Kolei Ukraińskich
Fot. M. Szymajda
Ukrzaliznycia otrzymała pożyczkę w wysokości 200 mln euro z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w ramach projektu „Nadzwyczajne wsparcie Kolei Ukraińskich”. Dodatkowe, niewielkie środki, będą przeznaczone na dostosowanie kilku dworców dla osób z niepełnosprawnościami.

Umowa między Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju została podpisana 9 czerwca 2023 r. przez wicepremiera ds. Odbudowy Ukrainy Ołeksandra Kubrakowa, dyrektora EBOR na Europę Wschodnią i Kaukaz Matteo Patrone i prezesa Kolei Ukraińskich Jewhena Laszczenko.

– To już drugi projekt realizowany przez Ukrzaliznycję, który jest finansowany z EBOiR od początku inwazji na pełną skalę. Pierwszy projekt umożliwił wsparcie stabilności firmy w trudnym okresie, a drugi będzie skierowany przede wszystkim na priorytetowe projekty inwestycyjne – powiedział Jewhen Laszczenko, prezes Ukrzaliznyci. Wcześniej UZ otrzymały od EBOR 50 mln euro, pomocne były także większe pieniądze z Banku Światowego, o których piszemy tutaj.

100 mln euro pożyczki zostanie przeznaczone na zakup materiałów do odbudowy korytarzy kolejowych łączących Ukrainę z Unią Europejską, a także na odnowienie taboru. Kolejne 100 milionów euro zostanie przeznaczone na sfinansowanie "krytycznych potrzeb Ukrzaliznyci”, mających na celu zapewnienie stabilnego i nieprzerwanego kolejowego transportu towarowego i pasażerskiego. Mowa tu m.in. o zakup materiałów eksploatacyjnych. Okres spłaty wyniesie do 15 lat, w tym karencja do 3 lat.

Dodatkowo, Koleje Ukraińskie otrzymają grant w wysokości 10 milionów euro na sfinansowanie inwestycji na dworcach kolejowych, które odnoszą się do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (montaż wind i podjazdów). Będzie też zakupiony sprzęt do komunikacji, energooszczędne oświetlenie, agregaty prądotwórcze itd.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5