Przyszłość unijnej polityki spójności po 2013 roku oraz polsko-brytyjskie doświadczenia we wdrażaniu projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego to główne tematy wizyty minister Elżbiety Bieńkowskiej w stolicy Wielkiej Brytanii.
29 października 2012 r. minister Bieńkowska spotkała się z przedstawicielami kancelarii prawnej Eversheds i banku inwestycyjnego UBS. Rozmowy dotyczyły systemu partnerstwa publiczno-prywatnego w Wielkiej Brytanii oraz brytyjskich i polskich doświadczeń we wdrażaniu projektów w formule PPP. Od 2009 r. tj. wejścia w życie nowych aktów prawnych regulujących ppp podpisano w Polsce 22 umowy na realizację projektów w tej formule. Wartość podpisanych umów to około 1, 28 mld zł. Dotyczą one sektora ochrony środowiska, ochrony zdrowia, sportu i turystyki, drogi, rewitalizacji, efektywności energetycznej, parkingi, sieci szerokopasmowe. - Wielka Brytania zbudowała jeden z największych rynków partnerstwa publiczno-prywatnego na świecie. Mam nadzieje, że moja wizyta przyczyni się do rozwinięcia współpracy polsko-brytyjskiej w zakresie ppp – podsumowała Bieńkowska
Drugiego dnia wizyty, minister wzięła udział w seminarium: Cohesion Policy: how Europe can grow out of the crisis? Uczestnicy spotkania zgodzili się, że w czasach oszczędności budżetowych i negocjacji przyszłego budżetu unijnego, UE powinna wykorzystywać swoje istniejące polityki. Wśród nich najbardziej przyczyniającą się do pobudzania wzrostu gospodarczego jest polityka spójności.
Minister Elżbieta Bieńkowska spotkała się również z ministrem ds. biznesu i przedsiębiorczości Michaelem Falkonem. Rozmowy dotyczyły przyszłości polityki spójności. - Oprócz prowadzonych negocjacji pakietu legislacyjnego podjęliśmy prace nad programowaniem funduszy unijnych w perspektywie finansowej 2014-2020 – poinformowała Bieńkowska. Przekazała także ministrowi raport dotyczący korzyści jakie odnosi Wielka Brytania dzięki realizacji polityki spójności w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Z każdego euro netto zainwestowanego przez Wielką Brytanię w realizację polityki spójności w państwach Grupy Wyszehradzkiej wraca do niej 41 centów w postaci dodatkowego eksportu. Jego wartość w okresie 2004-2015 szacowana jest na ok. 4,8 mld euro.