NUMER 03/2018
NUMER 03/2018
JUŻ W SPRZEDAŻY
Temat numeru:
Taki był rok 2017
szukaj
Śledź nas:

Łódź: Przetarg na Pryncypalną wstrzymany. Co z chińskim terminalem?

| Roman Czubiński 05.01.2017 181

Łódź: Przetarg na Pryncypalną wstrzymany. Co z chińskim terminalem?
fot. Hatrans
Pod koniec listopada Agencja Mienia Wojskowego wstrzymała przetarg na sprzedaż terenu dawnej jednostki wojskowej przy ul. Pryncypalnej w Łodzi. Terenem interesowała się polsko-chińska spółka planująca budowę terminalu intermodalnego dla pociągów do i z Chengdu. Dziś nie wiadomo, czy Chińczycy nie poszukają nowego miejsca dla inwestycji poza regionem łódzkim, a nawet poza Polską.
– Przetarg na sprzedaż działki został ogłoszony pod koniec lipca 2016 roku. Nieprzekraczalny termin wpłaty wadium wyznaczono na 1 grudnia. Odwołanie przetargu nastąpiło zaledwie o tydzień wcześniej – przypomina członek zarządu Hatrans Polska Jarosław Żak. Hatrans jako operator logistyczny połączenia zawiązał z chińskim partnerem spółkę joint venture w celu budowy terminala dedykowanego wyłącznie połączeniom kontenerowym między Polską a Chinami. – Przedstawiciele strony chińskiej, którzy mieli już wynajęte w Łodzi mieszkania, natychmiast po usłyszeniu tej wiadomości spakowali się i pojechali – kontynuuje Żak.

Hatrans: próbujemy łagodzić sytuację

Jego zdaniem, decyzja AMW poważnie utrudni dalsze zabiegi o powstanie tej inwestycji. Polska firma stara się jednak łagodzić konflikt. – Robimy wszystko, by ich nie zniechęcić. Zapewniamy, że klimat dla inwestowania w Polsce jest nadal dobry, a decyzja AMW i termin jej ogłoszenia były efektem nieporozumienia. Szanse, że wrócą, oceniam na 80% – twierdzi członek zarządu Hatrans.

Operator proponuje też budowę terminalu na innym terenie. – Staramy się, by nowa lokalizacja też znajdowała się na terenie województwa łódzkiego. Mamy jednak świadomość, że tak dobrych terenów, jak ten przy Pryncypalnej (30 hektarów z istniejącą już bocznicą kolejową) nie ma – przyznaje. Zmiana lokalizacji musiałaby też opóźnić powstanie obiektu (w odniesieniu do terenu przy Pryncypalnej spółka ma już prawomocną decyzję o warunkach zabudowy).

Macierewicz: „socjalistyczne imperium”

Jako powód wstrzymania procedury AMW podaje konieczność przeprowadzenia dodatkowych analiz. Część komentatorów sugeruje jednak, że duże znaczenie mogą mieć tu poglądy ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. W opublikowanym w październiku 2015 r. wywiadzie dla „Gońca TV Toronto” (zapis rozmowy jest łatwy do znalezienia w Internecie) obecny minister, wówczas tylko poseł PiS, mówił między innymi, że Jedwabny Szlak i ekspansja gospodarcza Chin to „część szerszej koncepcji porozumienia Europy Zachodniej z Chinami celem wyeliminowania z obszaru euroazjatyckiego wpływu Stanów Zjednoczonych oraz zlikwidowania jako niepodległego podmiotu Polski”.

Zdaniem Macierewicza to Polska, jako największy kraj na styku wpływów rosyjsko-chińskich i niemieckich, „jest w stanie zorganizować alternatywę wobec eurazjatyckiej superpotęgi”. Minister – zastrzegając wprawdzie, że nie mówi w imieniu swojej partii – dodał też, że „jeśli byłyby korzyści gospodarcze, jesteśmy gotowi wziąć udział i je promować, ale z punktu widzenia budowy naszej siły, a nie budowy jakiegoś nowego socjalistycznego imperium łączącego Niemcy, Rosję i Chiny”. Towarzyszący mu Marcin Gugulski dodał, że polski interes strategiczny wymaga tworzenia raczej południkowych, niż równoleżnikowych szlaków transportowych.

Jeśli nie Polska, to...

W ocenie Hatransu tego rodzaju nieuzasadnione obawy mogą doprowadzić do zniweczenia czterech lat wysiłków firmy na rzecz zbliżenia gospodarczego Polski i Chin oraz ekonomicznego rozwoju Łodzi i regionu. – Gdyby nie nasze działania, nikt w Chinach nie wiedziałby o Łodzi. Dziś w branży logistycznej to Łódź jest pierwszym skojarzeniem, kiedy mówi się o Polsce – twierdzi członek zarządu spółki. Co ważne, budowa terminalu doprowadziłaby do powstania wielu nowych miejsc pracy – nie tylko przy przeładunku, ale także np., przy odbywającym się w tym samym miejscu konfekcjonowaniu towarów (według Hatransu najwłaściwsza nazwa dla projektu to „multimodalny park technologiczny”).

W rozmowie z „Rynkiem Kolejowym” jesienią bieżącego roku Żak zwracał uwagę, że nie brakuje miast w Polsce i za granicą, które chętnie zaprosiłyby Chińczyków do budowy terminalu u siebie. Łódź ma więc groźnych konkurentów. – Czas gra na naszą niekorzyść. To samo przedsięwzięcie chcą przyciągnąć Niemcy, Holendrzy i Czesi. Zwłaszcza ci ostatni, z racji położenia bliżej południa i zachodu Europy, są groźnym konkurentem – mówił członek zarządu Hatrans. Dziś dodaje: – Przykład uruchomionego w ostatnich dniach pociągu z Chin do Londynu pokazuje, że nasi sojusznicy nie mają oporów. To samo dotyczy Rosjan czy Białorusinów – zaznacza.

Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej z regionu:

Łódź (0)
 
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Biznes
PARTNERZY DZIAŁU


Wiecej z regionu:

Łódź (0)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
RYNEK KOLEJOWY 03/2018
NUMER 03/2018
To był udany rok dla naszego wydawnictwa. W połowie roku do rodziny naszych portali internetowych składającej się dotąd z Rynku Kolejowego, Rynku Infrastruktury i Transportu Publicznego dołączył Rynek Lotniczy. O najważniejszych wydarzeniach mijającego w świetle całego rynku kolejowego roku piszemy w najnowszym Raporcie. Polecamy także m. in. rozmowę z nowym Prezesem Pesy oraz długi wywiad z szefem Przewozów Regionalnych.

 

współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS