NUMER 03/2018
NUMER 03/2018
JUŻ W SPRZEDAŻY
Temat numeru:
Taki był rok 2017
szukaj
Śledź nas:

Brak Śląskiej Kolei Aglomeracyjnej to wina Kolei Śląskich? KŚ odpowiadają ministerstwu

| Michał Szymajda 22.08.2017 33

Brak Śląskiej Kolei Aglomeracyjnej to wina Kolei Śląskich? KŚ odpowiadają ministerstwu
Fot. PKP PLK
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa odpowiedziało na obszerną interpelację śląskich posłów dotyczącą braku realizacji inwestycji związanej ze Śląską Koleją Aglomeracyjną. Częścią winy za ograniczenie zakresu projektu obarczono Koleje Śląskie. Publikujemy odpowiedź przewoźnika na zarzuty MIB.
– Przykro nam, że winą za nierealizowanie części projektu pn. „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich na obszarze Śląska, etap I: linia E65 na odcinku Będzin – Katowice – Tychy – Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice” próbuje się obarczyć Koleje Śląskie. Wydaje nam się, że powinniśmy w tym miejscu jasno podkreślić pewien fakt: Koleje Śląskie są przewoźnikiem pasażerskim, a zarządcą infrastruktury odpowiadającym m.in. za realizację inwestycji są PKP Polskie Linie Kolejowe – czytamy w odpowiedzi na stanowisko Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, które publikujemy tutaj.

Niedopatrzenie MIB czy przekłamanie?

– Mamy nadzieję, że stwierdzenie, iż nasz zamiar co do przeniesienia zaplecza w rejon stacji Katowice nie był zgłaszany, wynika z niedopatrzenia po stronie autorów pisma, a nie celowego przekłamania. Koleje Śląskie zgłaszały bowiem fakt najmu bazy przy ulicy Raciborskiej w lutym 2016 roku – kierując pismo do Biura Planowania Strategicznego PKP Polskie Linie Kolejowe SA – ocenia przewoźnik i dodaje, że taka informacja została przekazana również do innych podmiotów, dla których ten fakt mógł być znaczący z racji planowania przestrzennego – jak np. Urząd Miasta Katowice.

Ponadto przedstawiciele Kolei Śląskich odbyli w 2016 roku kilka spotkań z przedstawicielami Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK w celu uzgodnienia wspólnej koncepcji takiej przebudowy stacji Katowice, która nie zmniejszałaby funkcjonalności bazy KŚ (drastycznego ograniczenia możliwości dojazdu do peronów).

"Prezes Mamiński musiał wiedzieć o planach Kolei Śląskich"

– W rozmowach brali udział również przedstawiciele Przewozów Regionalnych (właściciela nieruchomości), Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Sosnowcu (na którego terenie planowany jest projekt) oraz Miasta Katowice. 18 października 2016 roku Koleje Śląskie poinformowały w piśmie do PKP Polskich Linii Kolejowych, że akceptują koncepcję układu torowego stacji Katowice opracowaną przez projektanta Dariusza Szczepińskiego – opisuję sprawę Michał Wawrzaszek, rzecznik samorządowego przewoźnika.

– W całej sprawie dziwi nas dodatkowo, że tezę jakoby Koleje Śląskie nie informowały o swoich zamiarach co do bazy w Katowicach przedstawia Pan Krzysztof Mamiński, prezes Zarządu PKP SA, który w ub. roku sprawował funkcję Prezesa Zarządu Przewozów Regionalnych. A ten właśnie podmiot był jedną ze stron, która była aktywnie zaangażowana w rozmowy na temat przebudowy stacji Katowice w ramach omawianego projektu. Przewozy Regionalne podzielały wówczas zdanie Kolei Śląskich, co do zasadności podtrzymania funkcjonalności bazy. Co więcej, Przewozy Regionalne jako właściciel nieruchomości jeszcze w 2012 roku zgłaszały do Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK, że zaplecze przy ulicy Raciborskiej będzie nadal eksploatowane – dodaje rzecznik.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej z regionu:

Katowice (0)
 
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Infrastruktura
PARTNERZY DZIAŁU


Wiecej z regionu:

Katowice (0)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
RYNEK KOLEJOWY 03/2018
NUMER 03/2018
To był udany rok dla naszego wydawnictwa. W połowie roku do rodziny naszych portali internetowych składającej się dotąd z Rynku Kolejowego, Rynku Infrastruktury i Transportu Publicznego dołączył Rynek Lotniczy. O najważniejszych wydarzeniach mijającego w świetle całego rynku kolejowego roku piszemy w najnowszym Raporcie. Polecamy także m. in. rozmowę z nowym Prezesem Pesy oraz długi wywiad z szefem Przewozów Regionalnych.

 

współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS