W krótkim wywiadzie dla „Rynku Kolejowego” rzecznik prasowy prezydenta miasta Zawiercie Łukasz Czop zwraca uwagę opinii publicznej na problemu, które równolegle do przygotowań kursowania pociągów Pendolino, powinny zostać jak najszybciej rozwiązane.
Zdaniem władz miasta Zawiercie, jednym z bardzo istotnych elementów w obecnym systemie transportowym jest możliwość dobrej i niezawodnej komunikacji w trakcie podróży, zwłaszcza koleją. Nie bez znaczenia jest tutaj zapewnienie pasażerom usługi Internetu oraz dążenie do wzmocnienia zasięgu sieci telefonii komórkowej zarówno w składach już kursujących, jak również w pociągach Pendolino. Obecnie, podróżując np. Centralną Magistralą Kolejową, występują liczne problemu z utrzymaniem ciągłości transferu czy przeprowadzeniem rozmowy przez telefon komórkowy bez zakłóceń i przerywania połączenia.
Rynek Kolejowy: Zawiercie to obecnie ponad pięćdziesięciotysięczne miasto. Jaka jest Państwa opinia na temat założeń PKP Intercity związanych z postojami pociągów Pendolino w Zawierciu?
Łukasz Czop, rzecznik prasowy prezydenta miasta: Zawiercie nazywane jest miastem dobrych połączeń. Nie ulega wątpliwości, że postój pociągów Pendolino wzmocni ten wizerunek. Dzięki nowym składom jeszcze szybciej będzie można dojechać do naszego miasta czy do stolicy. Jest to ważne dla naszych mieszkańców, turystów odwiedzających Jurę Krakowsko – Częstochowską, a także dla naszego rozwoju, ponieważ dysponujemy ciekawą ofertą skierowaną do inwestorów, którzy chcieliby rozkręcać swój biznes w Zawierciu.
Pojawienie się nowoczesnych składów w Państwa mieście oraz zaoferowanie krótkich czasów podróży w różnych relacjach, wpłynie na ofertę w Zawierciu i co to przyniesie dla mieszkańców?
Mieszkańcy zyskają możliwość szybszej komunikacji kolejowej na trasach obsługiwanych przez nowoczesne składy pociągów, a także inwestorzy, szczególnie z Warszawy, będą mogli pokonać trasę ze stolicy do Zawiercia krócej niż w dwie godziny, a nasze miasto staje się dzięki temu pierwszym po Warszawie przystankiem kolejowym. Położenie Zawiercia na Jurze może także sprawić, że wspinaczką skałkową, malowniczymi ostańcami i ciekawymi jaskiniami jeszcze bardziej interesować się będą turyści z poza województwa.
Co należy zrobić, by połączenia obsługiwane tymi składami stały się popularne i chętnie wybierane przez mieszkańców?
Na to pytanie powinna odpowiedzieć sobie spółka obsługująca takie połączenia. Z pewnością z pociągów korzystać będą osoby, dla których cenny jest czas. Ważna będzie tu jakość świadczonych usług i możliwość swobodnej komunikacji z całym światem. Dziś już nikt nie traci czasu na rozwiązywanie krzyżówek w pociągach.
Pendolino jest w stanie poprawić wizerunek kolei zarówno w Polsce jak i w obszarze miasta Zawiercie?
Sporo mieszkańców Zawiercia korzysta z połączeń kolejowych na krótszych dystansach obsługiwanych przez Koleje Śląskie, a te w ostatnim czasie nie cieszyły się zbytnim uznaniem wśród pasażerów. Samo Pendolino z pewnością nie wpłynie na wizerunek całej kolei. By ten uległ zmianie, powinno pojawić się więcej połączeń z miastami regionu, a także więcej połączeń na obszarze Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Dziś, by pokonać ją od Częstochowy – przez Zawiercia – do Krakowa pociągiem, trzeba się przesiadać, a podróż jest męcząca i zbyt długa. Bez wprowadzenia tych zmian, samo Pendolino, nie poprawi wizerunku kolei wśród mieszkańców Ziemi Zawierciańskiej.