Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Z Hajnówki do Siemianówki po piętnastu latach powróciły pociągi

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
01-07-2019
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Malownicza trasa, bilet w znakomitej cenie, wygodny i bezpieczny środek transportu – od 28 czerwca do 1 września mieszkańcy powiatu hajnowskiego i turyści mają możliwość podróżowania z Hajnówki do Siemianówki wakacyjnym pociągiem Polregio. Połączenie kolejowe na tej trasie zostało ponownie uruchomione po piętnastu latach od zawieszenia ruchu. Przywrócenie pociągu było możliwe dzięki dotacji z budżetu samorządu województwa podlaskiego, a w inauguracyjnym przejeździe wzięli udział m.in. wicemarszałek Stanisław Derehajło, radny wojewódzki Mikołaj Janowski, dyrektor podlaskich przewozów regionalnych Janina Wilczewska, lokalni samorządowcy i mieszkańcy powiatu,

Uruchomienie przewozów weekendowych na trasie Hajnówka – Siemianówka było możliwe dzięki dofinansowaniu przez zarząd województwa kwotą ponad 52 tys. zł. Marszałek Stanisław Derehajło podczas konferencji prasowej zorganizowanej na stacji w Hajnówce podkreślał, że są to pieniądze niewielkie w stosunku do spodziewanego efektu, którym jest ożywienie powiatu hajnowskiego. – Dbamy o mieszkańców powiatu, chcemy aby mieli warunki życia takie jak w całej Polsce. To jest cel Zarządu Województwa Podlaskiego – mówił. – Linie kolejowe są odnawiane, uruchamiane są też nowe połączenia kolejowe – powiat hajnowski odzyskuje swój blask.

Jak informowała dyrektor podlaskiego oddziału Przewozów regionalnych Janina Wilczewska, rozkład jazdy został skonstruowany w taki sposób, aby do Siemianówki można było dojechać z kierunku Czeremchy i Siedlec bez konieczności przesiadania się. Zaplanowano dogodne przesiadki w Siedlcach czyli z kierunku Warszawy i w Czeremsze – z kierunku Białegostoku i Bielska Podlaskiego. – Liczymy, że będzie to atrakcja nie tylko dla mieszkańców województwa ale i dla turystów odwiedzających nasz tereny – dodała dyrektor Wilczewska.

Trasa Hajnówka – Siemianówka, łącznie z Czeremchą, została włączona do promocyjnej oferty „Połączenie w dobrej cenie”. Dzięki temu przejazd będzie niemal o połowę tańszy niż w taryfie podstawowej. Na trasie honorowane są także ustawowe uprawnienia do ulg na przejazd koleją. Z uruchomienia pociągu zadowoleni są mieszkańcy powiatu, którzy do tej pory aby dojechać do Siemianówki musieli korzystać z transportu drogowego.

– To bardzo praktyczne połączenie dla nas, mieszkańców Hajnówki – mówiła Wrotom Podlasia pani Marta Zaniewska jadąca z rodziną do Siemianówki. – Odwiedzamy moich rodziców w Siemianówce i wybraliśmy pociąg, bo jest to połączenie bezpieczniejsze niż samochód, tym bardziej że lokalne drogi nie są w najlepszym stanie.

Natomiast pan Bartosz Zaniewski cieszy się, że w atrakcyjny sposób będzie można dojechać nad Zalew Siemianówka. – Bardzo fajna sprawa, mam zdjęcia sprzed wielu lat, że z rodzicami jeździliśmy do Siemianówki nad wodę, a teraz ta linia znowu rusza.  W podróż koleją nad Zalew wybrała się też pani Janina Skok, emerytowana nauczycielka, mieszkanka Czeremchy. – To znakomite przedsięwzięcie. Z pewnością pozytywnie odbije się na całym środowisku mieszkańców, amatorów kąpieli i wędkarzy  oraz całej lokalnej społeczności. Możemy sobie życzyć aby ten pociąg kursował cały rok.

Marcin Wróbel z Podlaskiego Centrum Kolejowego, jednego z inicjatorów uruchomienia połączenia Hajnówka Siemianówka ma nadzieję, że nowoczesne, wygodne szynobusy zachęcą podróżnych do częstszego korzystania z pociągów. Zwraca też uwagę na turystyczny aspekt uruchomionego właśnie połączenia. – To jest piękny region, do którego przyjeżdża mnóstwo turystów. Mamy tory, a do tej pory nie przyjeżdżał tutaj pociąg, więc żal było patrzeć, że jest tylko możliwość dojazdu samochodem – mówił. – Cieszymy się, że każdy mieszkaniec Białegostoku, Hajnówki, Czeremchy, a też turyści z całej Polski mają możliwość dojazdu nad zalew Siemianówka, jeden z większych akwenów wodnych w Polsce właśnie pociągiem.

Pociągi Polregio w relacji Hajnówka – Siemianówka będą kursowały od 28 czerwca do 1 września 2019 r. Zaplanowano dwie pary pociągów w soboty i niedziele, a także po jednym kursie w piątki wieczorem do Siemianówki i w soboty rano do Hajnówki. Dodatkowe pociągi będą kursowały również 15 sierpnia.

Warto przypomnieć, że to nie jedyny wakacyjny pociąg Polregio w Podlaskiem. Weekendowy pociąg w okresie od maja do września łączy także Białystok i Waliły (Pociągiem do Puszczy Knyszyńskiej).
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5