- W związku z planami restrukturyzacji spółki i utrudniającymi je działaniami związków zawodowych, dziś zwrócę się bezpośrednio do pracowników z pytaniem o to, kto jest w ramach restrukturyzacji za kontynuacją produkcji i chce podjąć pracę w nowej spółce ZNTK - pisze w oświadczeniu Jarosław Dudziak, prezes Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Poznaniu.
Treść oświadczenia zarządu ZNTK SA w Pozaniu:
Z inspiracji związków zawodowych działających na terenie zakładu został złożony wniosek o upadłość ZNTK S.A. Wniosek podpisało około 240 Pracowników. Pracownicy byli informowani przez liderów związków, że po jego podpisaniu i złożeniu, w ciągu kilku dni, otrzymają zaległe wynagrodzenia. Wniosek o upadłość miał więc być elementem nacisku na zarząd, który przyspieszy wypłatę wynagrodzeń.
W minionym tygodniu związki zawodowe złożyły kolejny wniosek o upadłość motywując go, tym razem, zaległościami zakładu pracy w składkach na rzecz tych związków.
Jako Prezes Zarządu ZNTK oświadczam, że bezpośrednio przed datą złożenia wniosków o upadłość, informowałem Pracowników, ale przede wszystkim liderów związkowych, że złożenie tego wniosku nie tylko nie spowoduje wypłaty wynagrodzeń, ale może je utrudnić i opóźnić. Mimo to, takie obietnice i zapewnienia Pracownicy otrzymywali ze strony liderów związkowych.
ZNTK S.A. przy obecnej strukturze zatrudnienia nie jest w stanie być konkurencyjną i rentowną Spółką. Tylko szybka i sprawna restrukturyzacja zakładu i zmniejszenie zatrudnienia, daje szansę na przetrwanie zakładu i jego Pracowników. Wiedzą to dobrze liderzy związkowi. Pogląd ten podziela również wielu Pracowników.
Zarząd ZNTK Poznań S.A., po zakończeniu na przełomie maja i czerwca tego roku dwuletnich zmagań związanych z próbą bezprawnego i wrogiego przejęcia terenów ZNTK Poznań S.A. , podjął konkretne działania restrukturyzacyjne.
W ramach tych działań na dzień 19.08 zwołane zostało WZA ZNTK Poznań S.A. w celu utworzenia nowej Spółki pod nazwą ZNTK Sp. z o.o., która zajmie się kontynuacją produkcji.
W nowej spółce zatrudnienie może znaleźć około 150-180 dotychczasowych pracowników ZNTK Poznań S.A.
W programie restrukturyzacji są również plany powołania nowej spółki SUWTRANS, która zajęłaby się organizacją produkcji z wykorzystaniem systemu SUW 2000.
Także w tej spółce powstaną nowe miejsca pracy.
Po uruchomieniu nowych spółek planujemy formalną likwidację produkcji w ZNTK Poznań S.A. ZNTK Poznań S.A. jako spółka matka, zajmie się spłatą zaległych zobowiązań i uporządkowaniem spraw prawnych.
Podjęcie tych działań daje możliwość kontynuacji produkcji oraz wypłatę zaległych wynagrodzeń.
W ostatnich tygodniach powstał plan restrukturyzacji zakładu i związane z tym propozycje porozumienia w sprawie płac i odpraw. Plan zawiera konkretne rozwiązania i terminy ich wdrożenia. Wszystko zależy jednak od dalszego rozwoju sytuacji, w tym przede wszystkim od postawy związków zawodowych, których, jak wynika z dotychczasowych działań, jedynym planem jest upadłość zakładu i likwidacja miejsc pracy.
W związku z tymi planami i utrudniającymi je działaniami związków zawodowych, dzisiaj zwrócę się bezpośrednio do pracowników z pytaniem o to, kto jest w ramach restrukturyzacji za kontynuacją produkcji i chce podjąć pracę w nowej spółce ZNTK Sp. z o.o. Każdy Pracownik będzie mógł wziąć udział w tym referendum.
Jarosław Dudziak
Prezes Zarządu
ZNTK S.A