NUMER 01-02/2023
NUMER 01-02/2023
Temat numeru:
Przewozy kolejowe 2022
szukaj
Śledź nas:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!

WKD w 2014 roku przewiozła więcej pasażerów

| WKD/ms 12.01.2015 131

Archiwum RK
Zaloguj się
OK
Zapomniałem hasła
2015-01-12 17:16:44 Autor: beblin
---.108.152.137.wlantech.pl
No to moi drodzy, zaczynamy. Tylko piszcie do rzeczy bo się zmienię w trolla.
2015-01-12 17:55:59 Autor: Stefan banderą
---.sggw.waw.pl
Linia nie należy do PLK i mimo badziewnego taboru wzrost o 7%.
O proszę jak konkurencja dobrze robi.
2015-01-12 18:20:20 Autor: Huciński (PL)
---.dynamic.chello.pl
Na to wygląda że w SKM, KM, też przybywa pasażerów w rejonie aglomeracji warszawskiej. W samej Warszawie też wzrost przewiezionych pasażerów "notuje' Metro Warszawskie, nie mam danych dt. Tramwajów Warszawskich. Może ktoś coś wie na ten temat, niech napisze.

Czyli transport szynowy, tam, ma szansę dalej się rozwijać, ma jeszcze duży potencjał wzrostowy. Tą radość niestety trochę przysłania fakt, że pojazdy szynowe tych przewoźników mają dobre napełnienia, - też - na skutek ogromnej ilości samochodów na warszawskich drogach, korków w dni robocze na drogach radialnych i z powodu uciążliwości z tym związanych.

Super byłoby, jakby ludzie, chociaż część tak wybierała sobie transport szynowy do przemieszczania się nie z przymusu niewydolności transportu samochodowego z powodu korków, tylko świadomie z własnego wyboru. Choć tacy też pewnie są. Miliardy złotych włożone tam w "komzbiór" szynowy też są ogromne. W sam WWK chyba będzie ze 25 miliardów złotych.

A co z pozostałym terytorium kraju, w tej kwestii ???
2015-01-12 18:38:51 Autor: beblin
---.108.152.137.wlantech.pl
@ Huciński
Byłoby super , jak piszesz. Ale Warszawska aglomeracja przede wszystkim z powodu korków , powoduje przesiadkę na kolej . Gdzie indziej nie ma co na to liczyć ,(no może nie do końca , Trójmiasto , Śląsk czy Poznań)) To kwestia mentalności ludzkiej. Ludzie wybierają wygodnictwo (własne samochody) i taniochę (busy).Zmiana to powolny proces i nie do końca zależy od dobrych chęci samorządów , organizujących kolej jako alternatywę dojazdu. Można napisać że np. w Lublinie czy Olsztynie nie ma dobrej oferty , tylko kto zaryzykuje nie mając pewności sukcesu? No, ale może nie ?
2015-01-12 18:51:32 Autor: Stefan banderą
---.sggw.waw.pl
Pragnę też zauważyć, że EKD była inwestycją prywatną.
Nowoczesna elektryczna kolej 7 lat przed PKP, które przed wojna było taką samą patologia jak dziś.

Wzrost 7% może być nawet zaniżony, bo sporo pasażerów jeździ na gapę.
MiKoli to zachęcam w nd do wycieczki do Izby Tradycji WKD obok "lokomotywowni".
2015-01-12 19:05:25 Autor: Stefan banderą
---.sggw.waw.pl
@beblin
Busy są tańsze, bo są prywatne.
Szkoda, że Wy tylko widzicie samorząd/państwo jako właściciela kolei. Struzik nigdy nie będzie tańszy i lepszy od Soutera.
EKD, wróć!
2015-01-12 19:32:53 Autor: beblin
---.108.152.137.wlantech.pl
@Stefan
Piszesz EKD wróć ! No , tak ... ale jak to niby miałoby wyglądać. Budujemy drogę żelazną w dzisiejszych realiach , jako prywatny podmiot . Tanio i szybko. Eliminujemy konkurentów i wszyscy zadowoleni ? Tak ? (a może się mylę). Żaden Struzik czy inny cymbał nie będzie tańszy w tym sensie. Postaw się jako inwestor prywatny ,np.firma "STEFAN & SONS" , i buduj kolej, choćby i w Warszawie. Sukces nie jest pewny.
2015-01-12 19:39:56 Autor: busiarzewon
---.centertel.pl
@Stefan banderą
Busy są tańsze bo mają prawie darmowy dostęp do infrastruktury. To dostawczaki z wspawanymi sekcjami w garażu u szwagra i przykręconymi krzesłami. Widziałeś kiedyś fabrycznego busa?
2015-01-12 19:44:22 Autor: Stefan banderą
---.sggw.waw.pl
Budować to nie ma już gdzie, ale WKD można sprywatyzować. Struzik chciał sprzedać KM, aby spłacić janosikowe. Nie było chętnych i nie ma co się dziwić jak się jeździ po PLK.
WKD ma swoje tory i chętni by się znaleźli na kupno/dzierżawę.
2015-01-12 19:50:57 Autor: Stefan banderą
---.sggw.waw.pl
@busia rze won
Znowu..
Ręce opadają.
2015-01-12 19:57:29 Autor: beblin
---.108.152.137.wlantech.pl
@Stefan
Myśleli budować do Mszczonowa , (chyba po starym śladzie , są pozostałości ,można obejrzeć całkiem ciekawe rzeczy). Ale to nic. Prywatyzacja.. Były już takie zakusy. Załórzmy że się stało. WKD kupiła firma "STEFAN & SONS"( sorry że tak mówię , ale to tylko przykład). No i co? Zostawi tyle pociągów ile teraz?Nie sądzę. Policzy koszta i zostawi te najbardziej rentowne (szczyty przewozowe) , resztę zlikwiduje , bo się nie opłaci. A funkcja społeczna? Niech się buja i jeździ busem lub własnym autem. Skąd my to znamy? A może źle gadam?
2015-01-12 20:10:12 Autor: busiarzewon
---.centertel.pl
@Stefan banderą
Mnie też:)
Wskaż proszę państwo w Europie, w którym jest prywatna infrastruktura kolejowa. Tylko Wielka Brytania poszła tą drogą i źle się to dla nich skończyło, więc rakiem się z tego wycofali.

WKD chciał kupić busiarski przewoźnik Polski Express, ale jakoś im nie wyszło. I całe szczęście bo jakiś czas później ta firma z hukiem zbankrutowała.
2015-01-12 20:17:07 Autor: Frog
---.opera-mini.net
Zeby ludzie jezdzili zbiorkomem potrzebna jest dobra taryfa przewozowa. W Warszawie jezdza bo musza z powodu korkow w tygodniu. Bilety jednorazowe sa za drogie i przez to nieoplacalne. W weekend chcielismy z zona pojechac autobusem do znajomych. Bilet 20 min kosztuje 3.40 pln, laczny koszt T/P dla dwoch osob 13.60 pln. Zrezygnowalismy, pojechalismy samochodem za polowe tej ceny. Teraz prawie wszyscy maja auta i potrafia liczyc koszty. Trzeba zmienic nastawienie w ustalaniu cennikow. Oplaca sie kupowac miesieczne i kwartalne, ceny jednorazowych biletow odstraszaja bo po przeliczeniu kosztow transport zbiorowy niczym nie zacheca...
2015-01-12 20:47:00 Autor: Stefan banderą
---.sggw.waw.pl
@beblin
WKD do Mszczonowa po starym śladzie?!
Co to znaczy?

I znowu ta funkcja społeczna, misja publiczna, troska o biednych, wykluczonych komunikacyjnie...
Tylko czemu nie za swoje pieniądze?

@busiarze won
Europa przestała być wzorem dla świata ponad pół wieku temu i chyli się ku upadkowi. Prywatne linie kolejowe są w Ameryce i tylko dzięki temu jeżdżą tam pociągi jeszcze.

WKD nie ma nic wspólnego z PLK i to już jest coś, ale droga do normalności jeszcze daleka..

2015-01-12 21:07:34 Autor: beblin
---.108.152.137.wlantech.pl
@Stefan
Śpieszę wyjaśnić. Linia WKD przed wojną była rozbudowywana w kierunku Mszczonowa. Nie zrobiono dużo , ale są pozostałości ( obejrzyj na you tube) , i to jest ten stary ślad , miejscami widoczny do dzisiaj bo teren był wykupiony. A dalej to już cię nie rozumiem , czego Ty chcesz ? Prywatnej WKD ? To już Ci napisałem co będzie. ( możesz się nie zgadzać , tylko napisz dlaczego). Czepiasz się o misję publiczną. Państwowa kolej ma taka misję. A prywatna , czyli Twoja na przykład , to jak będziesz nią zarządzał , to liczyłaby się tylko kasa, zresztą ten przypadek też opisałem. A ludzie za swoje na busy i auta. Czego jeszcze chcesz?
2015-01-12 22:24:34 Autor: Stefan banderą
---.sggw.waw.pl
Przecie spółka Siła i Światło zbudowała EKD dla kasy, dla maksymalizacji zysku.
Państwowa kolej ma szlachetne zamiary i jakieś misje, a w praktyce wychodzi "Ch.., d.pa i kamieni kupa".
WKD zlikwidowała odcinki torów do stacji (tfu!) PKP w Grodzisku i Milanowku bo kupiła tabor, który się wykolejal w ciasnych zakrętach miejskich.
Czy jakikolwiek prywaciarz zrobiłby taką głupotę? Stracić działki warte setki milionów zł?
Tera kupili EZT ze "ślepą" kabina sterownicza w 2.jednostce. Po co to? Ani tam biletu kupić ani przejść do maszynisty po bilet, który niechętnie go sprzedaje, bo zwiększa opóźnienie. Na połowie przystanków nie da się kupić biletu w ogóle.
Czy jakikolwiek prywaciarz utrudniałby klientowi wykładanie kasy na jego produkty?
2015-01-12 22:46:36 Autor: beblin
---.108.152.137.wlantech.pl
Drogi Stefanie. Spółka Siła i Światło budowała EKD w 1927 roku. Jakieś prawie 90 lat temu. Wizyta w izbie tradycji WKD powinna Ci wyjaśnić powody tej budowy. Ja za względu na brak miejsca na tym forum nie będę tego robił (zresztą nie po to ono jest). Pragnę zauważyć że skróty trasy i pozbycie się działek odbywało się w systemie słusznie minionym, i nikt wtedy nie sądził że on minie. Robił więc to i owo , co dzisiaj nazywamy głupotą , nie biorąc pod uwagę ówczesnego kontekstu. Co kiedyś było nic nie warte , dzisiaj jest majątkiem. Temat rzeka też nie na tym forum. EZT ze ślepą kabiną , bilety u maszynisty, niechętnego zresztą. No cóż , tak musi być ze względów technicznych ( nie przywołuj EN 95 , bo też dyskusja nie na teraz), bilet kupisz w biletomacie . Jest na każdym przystanku. I ostatnie: Żaden prywaciarz DZISIAJ nie zrobiłby takiej głupoty . I WKD raczej jej nie robi. Chociaż ma swoje wady , to chyba jednak więcej plusów.
2015-01-12 22:53:46 Autor: busiarzewon
---.centertel.pl
@Stefan banderą
Chyba nie chcesz powiedzieć, że USA zadłużone na gigantyczne sumy w Chinach są wzorem dla świata i nie chylą się ku upadkowi:)) To kraj który z różnych powodów przegrał rozwój pasażerskiego transportu kolejowego. Przypomnę też, że Amtrak, ichniejszy największy przewoźnik pasażerski, jest firmą panstwową, która przez kilkadziesiąt lat swojego istnienia nie przyniósła ani centa zysku i funkcjonuje wyłącznie dzięki dotacjom rządowym.
2015-01-12 22:59:14 Autor: Stefan banderą
---.sggw.waw.pl
Na każdym przystanku biletomat? Dawno nie jechałem WKD..
Oczywiście, że WKD ma więcej plusów niż wad i jest unikatowa w skali kraju, ale to nie jest zasługa ani PKP, ani Struzika i obecnego prezesa.
Obecny system też zostanie nazwany "słusznie minionym" i chciałbym, aby kolej tego doczekała, ale szanse maleją..
2015-01-12 23:10:54 Autor: Stefan banderą
---.sggw.waw.pl
@busiarze won
Amtrak wozi turystów MiKoli przez kontynent i nie ma torów poza kilkoma podmiejskimi szlakami.
Ameryka to też Argentyna, gdzie kolej po nacjonalizacji upadła. Linie dano na 30 lat w dzierżawę towarowym prywaciarzom konkurujących że sobą i odżyła.
Oczywiście tam są inne odległości, inna gestosc zaludnienia i wszyscy siedzą na wybrzeżu. Przy okazji WKD nie warto aż tak daleko sięgać, bo to podmiejska kolejka.
2015-01-12 23:22:49 Autor: beblin
---.108.152.137.wlantech.pl
@Stefan
No tak, biletomaty już są od mniej więcej roku. Generalnie nie wdaję się w dyskusje polityczne i staram się na forum nie pisać o tym. Dzisiaj tak jakoś wyszło. Nie wiem jaki niby system miałby zastąpić obecny , no ale wtedy też nie wiedziano. Niektórym marzy się nowy , ale nie zdają sobie sprawy że może być podobny do tamtego (te hasła o równości i wspieraniu wykluczonych ,w przewadze nieudacznych leni tzw. polska solidarna, jako żywo się kojarzą z czymś co kiedyś było). No ale cóż, żyjemy w wolnym kraju , każdy może mieć swoje poglądy. Mam nadzieje ze te nie są Twoje. Życzę dobrej nocy i dziękuję za dyskusję.
2015-01-12 23:40:39 Autor: Stefan banderą
---.sggw.waw.pl
@beblin
Niestety kolej w Polsce jest zbyt mocno związana z polityką i temu kuleje. Temu także trudno od polityki uciec mówiąc o kolei. Nie będę mówił o moich poglądach, bo większość czytających i tak mnie zaszufladkuje tam gdzie widzą swoich wrogów.
Mam do WKD duży sentyment i życzę jej jak najlepiej. Dobranoc i takoż dziękuję!
2015-01-13 11:46:32 Autor: Pasażer_z_321
---.tktelekom.pl
Kiedy nareszcie będzie podwyższenie napięcia w trakcji do 3kV i składy zaczną jeździć częściej i 15 minut krócej?
Kiedyś WKD miała na swojej stronie opublikować licznik odliczający wstecznie czas do tej chwili i gdzie on jest?
2015-01-13 18:05:08 Autor: beblin
---.108.152.137.wlantech.pl
@Pasażer
A gdzieś ty to biedaku wyczytał ? Chyba w internecie.
2015-01-14 15:28:58 Autor: Pasazer_321
---.centertel.pl
Chociaż podwyższenie napięcia kiedy będzie napiszcie. Może być bez licznika.
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Biznes
PARTNERZY DZIAŁU


KATALOG KOLEJOWY
BĄDŹ NA BIEŻĄCO:
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
RYNEK KOLEJOWY 01-02/2023
NUMER 01-02/2023
W najnowszym numerze miesięcznika szczegółowo podsumowaliśmy udany dla kolei rok 2022. Oprócz tego na tapet wzięliśmy temat inflacji, kryzysu gospodarczego i podwyżek cen biletów. Jak zawsze polecamy ciekawe rozmowy, w tym z. A. Popko, T. Myrdą, M. Rodkiem, K. Skorikiem i W. Jurkiewiczem, R. Mordak, T. Lehnertem czy P. Czekałą i T. Prejsem.

 

Śledź nasze wiadomości:

Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5