350 więźniów znajdzie zatrudnienie przy sprzątaniu wagonów PKP Intercity na terenie całej Polski. Inicjatywa wpisuje się w przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości program „Praca dla więźniów”, którego celem jest zmniejszenie kosztów systemu penitencjarnego i stworzenie skazanym szansy na skuteczną resocjalizację – podała Służba Więzienna.
30 stycznia 2020 r. w warszawskiej Hali Całopociągowej PKP Intercity gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej oraz Artur Kowalczyk, prezes Wars podpisali umowę wykonawczą na zatrudnienie osadzonych przy sprzątaniu wagonów. W konferencji wzięli udział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik i wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski. – To kolejne nasze przedsięwzięcie w ramach programu „Praca dla więźniów”. To jest społeczna odpowiedzialność biznesu. W ramach tego programu resocjalizujemy i pomagamy w jednostkach samorządu terytorialnego. Teraz będziemy rozwijali tę działalność razem ze spółką Wars. Moją intencją jest, aby 17 proc. osadzonych, którzy jeszcze nie pracują, jak najszybciej znalazło zatrudnionych – podkreślał wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik cytowany w komunikacie.
– Deklaruję, że program będzie rozszerzany na inne spółki. Współpraca Służby Więziennej ze spółką Wars jest innowacją na skalę europejską. Ma wymierny aspekt biznesowy, bo obecnie wielu przedsiębiorców boryka się z brakiem rąk do pracy, ale też resocjalizacyjny, aktywizujący osadzonych. Jestem przekonany, że za kilka, kilkanaście miesięcy o tym autorskim przedsięwzięciu ministra Wójcika będzie mówiła cała Europa – dodał wiceminister resortu aktywów państwowych Janusz Kowalski.
Gen. Kitliński zauważył, że rolą Służby Więziennej jest to, aby osoby przychodzące do więzienia wychodziły z niego lepsze. – Człowiek, który popełnił przestępstwo kiedyś wróci do społeczeństwa. Staramy się dawać mu najlepsze instrumenty do życia na wolności. W warunkach więziennych to praca. Program „Praca dla więźniów” jest potrzebny i dobry, przynosi same korzyści. Budzi duże zainteresowanie wśród naszych europejskich partnerów – mówił gen. Jacek Kitliński. Przypomniał również o porozumieniu z Pocztą Polską, która od kilku lat zatrudnia prawie 500 skazanych.
– Mam nadzieję, że to będzie owocna współpraca. Wszystko na to wskazuje, ponieważ od października ub.r. w ramach programu pilotażowego do sprzątania wagonów wychodzi już 17 osadzonych. Docelowo zatrudnienie znajdzie 350 skazanych z 12 okręgowych inspektoratów – powiedział prezes spółki Wars Artur Kowalczyk.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.