Skarb Państwa nie wyklucza szybkiej sprzedaży udziałów w Warsie. Byłoby to na rękę PKP Intercity, które już teraz chcą je odkupić.
- W najbliższych tygodniach określimy warunki, na jakich chcielibyśmy przejąć 100 proc. akcji w spółce Wars i przedstawimy Ministerstwu Skarbu - zapowiada Czesław Warsewicz, prezes PKP IC. Przewoźnik chce jak najszybciej odkupić mniejszościowy pakiet w Warsie od Skarbu Państwa, by stać się jedynym właścicielem spółki przed swoim giełdowym debiutem zaplanowanym na 2009 r.
Co na to resort skarbu? Do niedawna planował prywatyzację Warsu dopiero w 2010 r. Na razie na mniejszościowy pakiet nie było chętnych. Jednak, jak się dowiedzieliśmy, MSP nie wyklucza teraz wcześniejszego rozpoczęcia procedury pozbycia się swoich akcji, jeśli wpłynęłaby nanie oferta. PKPIC planują złożyć ją jeszcze we wrześniu.
Kolejowa spółka ma w tej chwili w Warsie 50,1 proc. akcji. Reszta, czyli 49,9 proc. akcji o nominalnej wartości ponad 10,1 mln zł, należy do Skarbu Państwa. 15 proc. akcji zgodnie z prawem powinno trafić w ręce pracowników.
Biznes za 70 mln złSpółka Wars, jak oceniają eksperci, może być warta ok. 70 mln zł (szacunkowa wycena na podstawie jej przychodów i wyników giełdowych firm AmRestu i Sfinksa). - Negocjując przejęcie udziałów od Skarbu Państwa, będziemy się opierać na wartości bilansowej - mówi prezes PKP IC.
Już teraz IC, posiadając pakiet większościowy, ma też decydujący wpływ na podejmowanie decyzji w Warsie, który po kilku latach strat od zeszłego roku jest już na plusie. Miniony rok spółka zakończyła z ok.400 tys. zł zysku netto. 2007 rok ma zakończyć z podobnym rezultatem.
Dwie trzecie przychodów Warsu pochodzi z obsługi wagonów sypialnych, a jedna trzecia z tego, z czym klientom kojarzy się ona najbardziej, czyli obsługi wagonów restauracyjnych i barowych. Umowy zawarte z PKP Intercity zapewniają dziś Warsowi ponad 90 proc. przychodów. Praktycznie jest od nich uzależniony, odkąd na początku tego roku z usług Warsu zrezygnowała inna firma z grupy PKP -Przewozy Regionalne. Zdaniem prezesa Warsewicza uregulowanie spraw własnościowych poprawi przejrzystość umów zawieranych przez PKP IC, co, biorąc pod uwagę giełdowy debiut przewoźnika planowany na pierwszy kwartał 2009 r., nie jest bez znaczenia. Do końca tego roku PKP IC zostaną przekształcone w spółkę akcyjną i wpisane do KRS. Wartość ich oferty publicznej ma wynieść około 400 mln zł.
Tysiące ajentów rozliczają się z przewoźnikiem za pośrednictwem Warsu. Ten za wynajęcie wagonu płaci PKP IC miesięcznie ok 1,5 tys. zł, a inkasuje zań od ajentów 3 - 15 tys.
Nowa jakość pod znaną markąKoncepcje rozwoju Warsu opracowywane przez ekspertów zalecają m.in. otwarcie sieci punktów gastronomicznych na dworcach kolejowych i zmianę nazwy. -Wars się źle kojarzy - z fatalnym jedzeniem i wagonami rodem z PRL - mówi Adrian Furgalski, dyrektor zespołu doradców gospodarczych TOR.
Prezes PKPIC zapowiada jednak walkę o odbudowanie wizerunku Warsu. - Nie chcemy się pozbywać marki, jest rozpoznawalna, będziemy odbudowywać jej renomę jako produktu ekskluzywnego, na miarę XXI wieku -deklaruje Warsewicz.
Niewykluczone, że obok Warsu pojawi się nowa marka, pod jaką będą sprzedawane posiłki w pociągach - IC Cafe. - Ma być skierowana do ludzi młodych, biznesmenów, którzy chcą zjeść szybko i dobrze. Wars będzie dobrej klasy restauracją w pociągach - deklaruje Czesław Warsewicz. Jak dodaje, to, czy powstaną bary dworcowe pod tą nazwą, będzie już samodzielną decyzją władz Warsu. -W grupie każdy ma swoje zadanie, my świadczymy usługi przewozowe i na tym chcemy się skupić -podsumowuje.
Spółka nie zostanie jednak zlikwidowana, a PKP Intercity nie zamierzają samodzielnie zajmować się kateringiem w swoich pociągach. A właśnie na taki krok jako bardziej opłacalny już dawno zdecydowali się przewoźnicy z Francji czy Niemiec.
Grażyna Magdziak, ekspert ds. przekształceń własnościowych BCC: - Przejęcie Warsu w całości przez PKP IC to dobry krok. Choć przewoźnik ma w tej chwili decydujący głos w spółce, Skarb Państwa może wciąż opóźniać lub utrudniać podejmowanie niektórych decyzji. Stając się jedynym właścicielem, PKP IC mogą podnieść wartość Warsu i po jakimś czasie sprzedać część lub całość udziałów inwestorowi branżowemu, który znajdzie sposób, by odpowiednio wykorzystać potencjał tej spółki. Szkoda tylko, że do sprzedaży mniejszościowego pakietu nie doszło wcześniej: przecież PKP IC są akcjonariuszem Warsu już od dwóch lat.
* Na warszawską giełdę trafi mniejszościowy pakiet PKP IC. Zgodnie z rządową strategią dla kolei do 2010 roku co najmniej 51 proc. akcji pozostanie w rękach Skarbu Państwa (grafika: Rzeczpospolita).