Partnerzy serwisu:
Biznes

Trendy przemysłowe 2024: Oto trendy rozwoju, jakie widzą eksperci i liderzy branży

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
LTG Cargo
Harting

Data publikacji:
20-02-2024
Ostatnia modyfikacja:
15-02-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. Harting

Podziel się ze znajomymi:

Jakie trendy i zmiany będą charakteryzowały branżę w 2024 roku? Po raz trzeci Grupa Technologiczna HARTING zaprasza ekspertów na scenę w dniach 27–29 lutego na trzecie wydarzenie z cyklu Tydzień Ethernetu Przemysłowego HARTING, aby zaprezentować i omówić trendy. Niektórzy z prelegentów już wcześniej podzielili się swoimi poglądami na temat niektórych głównych trendów: Jak postrzegasz rozwój sytuacji wokół koncepcji inteligentnej fabryki? Jakie są kluczowe trendy w przemysłowej sztucznej inteligencji? Co będzie miało trwały wpływ na rozwój urządzeń? Jakie zmiany czekają technologie sieci danych, które pomogą w stworzeniu infrastruktury Przemysłowego Internetu rzeczy IIoT?

– Będziemy nadal czynić postępy w zakresie „aby praca znalazła człowieka”, a nie „aby człowiek znalazł pracę”. W tym celu widzę dalszą i ciągłą ekspansję zarówno cyfrowych bliźniaków (replikujących rzeczywistość fizyczną w cyberprzestrzeni), jak i inteligencji zbudowanej na ich podstawie – z naciskiem na możliwości syntezy wszystkich danych, aby ludzie mogli uzyskać więcej informacji i ostatecznie podejmować lepsze decyzje . Rok 2024 będzie rokiem, w którym technologie pomagające w zrozumieniu człowieka i kontekstualizacji danych – takie jak generatywna sztuczna inteligencja – staną się integralną częścią inteligentnej fabryki i będą powszechne w halach produkcyjnych. Zaobserwujemy także wyraźny podział między producentami, którzy wykorzystują te technologie, a tymi, którzy tego nie robią. Kluczowym trendem w SI jest oczywiście SI Generacyjna!!! Od wielu lat pracujemy nad automatyzacją w celu poprawy wydajności. Rok 2024 to rok poprawy wydajności człowieka, a generatywna sztuczna inteligencja w ogromnym stopniu się do tego przyczyni. W miarę większej dynamiki w miejscach pracy ogólna wydajność linii produkcyjnej jest w coraz większym stopniu ograniczana przez człowieka. Jak poprawić efektywność człowieka? Generatywna sztuczna inteligencja zapewnia mechanizmy szybszego transferu wiedzy instytucjonalnej, zapewniając człowiekowi właściwe informacje we właściwym czasie, aby zmniejszyć tarcia w procesach – zapewniając większą dyspozycyjność i większy zysk! – mówi Danny Smith, główny strateg ds. sztucznej inteligencji, odpowiedzialny za branżę motoryzacyjną, przemysłową i produkcyjną w Amazon Web Services.

– W 2024 r. inteligentne fabryki będą doświadczać ciągłego postępu napędzanego integracją sztucznej inteligencji, Internetu rzeczy i zaawansowanej robotyki. Oczekujemy bardziej połączonego i inteligentnego krajobrazu produkcyjnego, kładącego nacisk na elastyczność, analizy w czasie rzeczywistym i ulepszoną automatyzację wraz z lepszą wydajnością i jakością produktów. Środki cyberbezpieczeństwa będą miały ogromne znaczenie, a siła robocza będzie kształtowana poprzez skupienie się na interakcjach człowieka z robotem. Ogólnie rzecz biorąc, rok 2024 obiecuje transformacyjną zmianę w kierunku bardziej wydajnych, adaptacyjnych i zrównoważonych inteligentnych fabryk. Sztuczna inteligencja będzie w dalszym ciągu otwierać potencjał w wielu obszarach produkcji przemysłowej. Obszary takie jak kontrola jakości, konserwacja predykcyjna czy optymalizacja łańcucha dostaw będą w dalszym ciągu odnosić korzyści z wdrożenia sztucznej inteligencji. Użyteczność technologii będzie kluczowym czynnikiem dla dostawców i użytkowników. Wykorzystanie obliczeń brzegowych do szybszego przetwarzania danych umożliwi podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego zaufania użytkowników do procesu decyzji. Dane i samo zarządzanie nimi są kluczowym atutem dostawców usług biznesowych SI i należy je rozumieć jako potężny element odróżniający je od konkurencji. Z drugiej strony użytkownicy wykorzystają pełny potencjał sztucznej inteligencji tylko wtedy, gdy wykażą się otwartością na technologię, jednocześnie zyskując zrozumienie podstawowych zasad sztucznej inteligencji – tłumaczy Jan Nieswandt, menedżer ds. Rynku Produktów.
 
– Problem kury i jajka w inteligentnej fabryce obsługiwanej przez IIoT w 2024 r. rodzi pytanie: co jest pierwsze – przypadek zastosowania biznesowego czy łączność? To jasne, że jedno i drugie muszą iść w parze. Wzajemne oddziaływanie tych elementów, w tym aspektów kulturowych, w coraz większym stopniu będzie determinować sukces w cyfrowym świecie produkcji. Na rok 2024 prognozuję zwiększone wykorzystanie rozwiązań, w których dane IoT i algorytmy ML idą w parze. Projekty pilotażowe już w coraz większym stopniu rozpoczynają się od integracji dużych modeli językowych (LLM). Te zaawansowane algorytmy umożliwiają nowy rodzaj interakcji i kontroli procesów w środowisku przemysłowym. Jednym z przykładów jest coraz częstszy pilotaż systemów takich jak „shopfloor.GPT” – wykorzystują one możliwości LLM do upraszczania procesów produkcyjnych poprzez wprowadzanie języka naturalnego. Użytkownicy mogą używać poleceń głosowych do wyszukiwania instrukcji, planowania konserwacji oraz analizowania i interpretowania danych maszyny. Umożliwia to firmom szybką identyfikację przyczyn usterek i szybkie rozwiązywanie problemów za pomocą asystentów AI – wyjaśnia Madeleine Mickeleit, CEO & i założycielka sieci ekspertów z siedzibą w Berlinie. – Moim zdaniem kluczowe jest zidentyfikowanie rozwiązań, które już sprawdzają się w konkretnych przypadkach użycia i wybranie technologii, które mają dojrzałość rynkową i realny potencjał monetyzacji. Zmiany te będą miały znaczący wpływ na przyszłe przemysłowe modele biznesowe i będą je kształtować.

– Inteligentna fabryka odgrywa kluczową rolę w transformacji cyfrowej, płynnie łącząc sferę cyfrową ze światem fizycznym. W 2024 r. rozwój inteligentnych fabryk prawdopodobnie będzie nadal ewoluował, napędzany postępem w technologiach takich jak Internet rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja (SI), uczenie maszynowe i robotyka. Będąc częścią Siemens Digital Thread, Supplyframe wnosi swój wkład w rozległy, wzajemnie powiązany krajobraz znany jako Industrial Metaverse. W tej dziedzinie Cyfrowy Bliźniak wykracza poza pojedyncze produkty i obejmuje cały cykl życia, od projektu i zaopatrzenia po procesy produkcyjne i łańcucha dostaw – mówi Sascha Bütterling, dyrektor sprzedaży DACH - Enterprise SaaS. – Ewolucja węzłów technologicznych w elektronice stwarza zarówno istotne wyzwania, jak i mnóstwo nowych możliwości. Jednocześnie jedno z najbardziej wpływowych osiągnięć jest w mniejszym stopniu zakorzenione w aspektach technicznych, a w większym stopniu pod wpływem zmian w metodologiach projektowania. Dziś jeszcze ważniejsze jest posiadanie wszechstronnego, 360-stopniowego spojrzenia na produkty, a integrowanie komponentów w projekty wymaga dokładnego zrozumienia dynamiki cyklu życia i łańcucha dostaw. Takie podejście ma kluczowe znaczenie, aby zapobiec kosztownym przeprojektowaniom i zabezpieczyć ogólną marżę w cyklu życia produktu. Sukces w tym dynamicznym krajobrazie zależy od przyjęcia nowatorskich praktyk współpracy i spostrzeżeń w czasie rzeczywistym, co powoduje zasadniczą zmianę w sposobie, w jaki jednostki podchodzą do swojej pracy.

– Widzimy, że w nadchodzących latach zmiany w branży skupią się na Ethernecie Przemysłowym i na zwiększeniu prędkości transmisji danych. Zwiększa to wyraźnie ryzyko awarii sieci. Zapotrzebowanie na kwalifikowane metody testowania i sprzęt będzie rosło w zależności od poziomu rozwoju sieci Ethernet – tłumaczy Thomas Hüsch z działu wsparcia technicznego i szkoleń. – Wszystkie przyszłe instalacje fabryczne sieci powinny być przystosowane do wyższych prędkości (4 pary przewodów). Dodatkowo Instalacje te należy przetestować pod kątem możliwości transmisji z szybkością do 10 Gbit/s. . Powinno to być certyfikowane przez Certyfikującego Okablowanie - minimum kwalifikujące przez Certyfikującego Okablowanie, a nie tylko testera map połączeń oraz należy właściwie sporządzić odpowiednią dokumentację tych instalacji”.

– Rozwój, a co za tym idzie zwiększona świadomość w zakresie generatywnej sztucznej inteligencji, prowadzi również do wspierania rozwoju inteligentnych fabryk. Możliwości, jakie dają generatywne narzędzia SI, zwiększają zapotrzebowanie na podobne możliwości w przemyśle. Aby to osiągnąć potrzebny jest cyfrowy cień fabryki. To zależy od danych. W tym przypadku rozwój ostatnich lat pomaga w gromadzeniu większej ilości danych i łączeniu ich w kompleksowe modele danych. W tym roku będziemy świadkami coraz większej liczby przypadków zastosowań, w których zebrane dane będą oceniane przez klasyczne algorytmy lub sztuczną inteligencję, co doprowadzi do wymiernych usprawnień procesów – dodaje Dr. Stephan Middelkamp, dyrektor generalny ds. jakości i technologii.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
LTG Cargo
Harting

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5