Partnerzy serwisu:
Pasażer

Świętokrzyskie: Pociągi do Buska od Sitkówki bez postoju [AKTUALIZACJA]

Dalej Wstecz
Data publikacji:
27-06-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Świętokrzyskie: Pociągi do Buska od Sitkówki bez postoju [AKTUALIZACJA]
fot. Roman Czubiński
Weekendowe pociągi Kielce – Busko-Zdrój, które wyjadą na tory w najbliższą sobotę, poza terenem Kielc zatrzymają się tylko w Sitkówce Nowinach i Busku. PKP PLK tłumaczą to niskim standardem pozostałych stacji i przystanków. Warunkiem przywrócenia ich do eksploatacji ma być uruchomienie pociągów kursujących codziennie. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego zapowiada dalsze działania w celu modernizacji linii.

O planach reaktywacji połączeń pasażerskich na linii nr 73 pisaliśmy w kwietniu. Dwie pary pociągów Przewozów Regionalnych będą kursować w soboty i niedziele od 30 czerwca do 2 września. Przyciągnięciu podróżnych ma służyć atrakcyjna taryfa (bilet Kielce – Busko ma kosztować 6,20 zł) oraz obsługa połączenia nowoczesnym taborem (niskopodłogowy elektryczny zespół trakcyjny Impuls). Z rozkładu jazdy na stronie PKP PLK wynika, że w stosunku do kwietniowych zapowiedzi nieznacznemu skróceniu uległ czas przejazdu (50 lub 49 minut zamiast zapowiadanych 53).

Okazało się jednak, że na ofercie nie skorzystają mieszkańcy większości miejscowości położonych przy trasie: postoje poza Buskiem wyznaczono tylko w Sitkówce Nowinach oraz na stacji Kielce Białogon i przystanku Kielce Słowik. Bez dostępu do pociągów nawet w weekendy pozostają mieszkańcy: Brzezin, Nidy, Dębskiej Woli, Włoszczowic, Kijów, Stawian Pińczowskich, Szarbkowa i Grochowisk. Jak twierdzi w wiadomości do nas nasz Czytelnik, budzi to w ludności powiatów: buskiego i pińczowskiego rozczarowanie.

PKP PLK: Najpierw zmodernizujmy perony

– Po dłuższym czasie wyłączenia linii z obsługi przez pociągi pasażerskie poza Buskiem pozostałe stacje i przystanki na trasie nie maja warunków do oczekiwanego standardu obsługi podróżnych – tłumaczy rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec. Jak przypomina, zarządca infrastruktury wykonał na trasie Kielce – Busko-Zdrój prace warte ponad 600 tysięcy złotych. – Dzięki temu zapewniony jest przejazd pociągów linią, na której nie prowadzono ruchu pasażerskiego. Zgodnie z ustaleniami z urzędem marszałkowskim przygotowano perony w Busku-Zdroju. Pasażerowie będą mogli bezpiecznie wsiąść do pociągów – dodaje.

Być może brak postojów na większości stacji i przystanków pośrednich okaże się tylko stanem przejściowym w pierwszym okresie funkcjonowania połączenia. – Obecnie przewoźnik zapewnia tylko kursy weekendowe, jednak już linia jest przygotowana do uruchomienia większej liczby pociągów, także w dni powszednie. Rozwój połączeń i gwarancja codziennego wykorzystywania trasy będzie się też łączyła z kolejnymi pracami na linii – deklaruje Siemieniec. Nie precyzuje jednak, jaki czas upłynie, zanim zostaną uruchomione pozostałe punkty handlowe.

UMWŚw: Inwestujemy w kolej

Informacje PKP PLK jeszcze w poniedziałek potwierdziła rzecznik prasowy UMWŚw Iwona Sinkiewicz-Potaczała. - Sytuacja [jest] podyktowana stanem infrastruktury kolejowej, który w chwili obecnej uniemożliwia zatrzymywanie się pociągów na wszystkich przystankach i stacjach kolejowych linii nr 73. W miarę podejmowania kolejnych prac i ich postępu możliwe będzie wprowadzanie dodatkowych przystanków pomiędzy stacją Sitkówka Nowiny a Buskiem-Zdrój - zapewnia. Jak dodaje, na wymienionych stacjach i przystankach trzeba przeprowadzić prace remontowo-modernizacyjne, konieczne dla bezpieczeństwa pasażerów.

Sinkiewicz-Potaczała przypomina, że zadanie modernizacji linii Sitkówka Nowiny – Busko Zdrój zostało zgłoszone przez samorząd województwa do PKP PLK S.A. jako inwestycja z dofinansowaniem RPO w kolejnej perspektywie finansowej. Kolejny projekt, „Modernizacja istniejących i budowa nowych przystanków kolejowych”, został wpisany na listę projektów kolejowych do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 z budżetem w wysokości ok 32 mln zł. - Z uwagi na poziom wykorzystania alokacji na projekty kolejowe jego realizacja w bieżącej perspektywie nie dojdzie jednak do skutku. Województwo prowadzi działania w kierunku pozyskania środków na opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla inwestycji z bieżących środków programu - zaznacza rzecznik. Jak zapewnia, opracowanie dokumentacji ma stanowić priorytet. Powinno to umożliwić realizację inwestycji do RPO WŚ 2021-2027.

- W tym kontekście stopniowe rozszerzanie siatki połączeń kolejowych w kierunku Buska Zdroju będzie uzasadniać inwestycje zarządcy dedykowane tej linii - podsumowuje Sinkiewicz-Potaczała. Zwraca też uwagę na plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i służącej dowozowi pasażerów infrastruktury kolejowej, której jednym z elementów ma stać się nowa linia Busko-Zdrój - Żabno.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Powstaną kolejne przystanki na linii do Buska. Po co?

Infrastruktura

Powstaną kolejne przystanki na linii do Buska. Po co?

Jakub Madrjas 18 listopada 2022

PLK odbudowuje przystanki na linii do Buska

Infrastruktura

PLK odbudowuje przystanki na linii do Buska

inf. pras oprac. JM 14 czerwca 2022

Linia 73: Powiat buski też chce remontu pozostałych stacji

Pasażer

Świętokrzyskie: Wakacyjne połączenia wracają do Buska

Pasażer

Zobacz również:

Powstaną kolejne przystanki na linii do Buska. Po co?

Infrastruktura

Powstaną kolejne przystanki na linii do Buska. Po co?

Jakub Madrjas 18 listopada 2022

PLK odbudowuje przystanki na linii do Buska

Infrastruktura

PLK odbudowuje przystanki na linii do Buska

inf. pras oprac. JM 14 czerwca 2022

Linia 73: Powiat buski też chce remontu pozostałych stacji

Pasażer

Świętokrzyskie: Wakacyjne połączenia wracają do Buska

Pasażer

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5