Partnerzy serwisu:
Innowacje

Formuła 1: Ferrari na tory

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Partner działu:
GMV

Data publikacji:
31-10-2023
Ostatnia modyfikacja:
31-10-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INNOWACJE
Formuła 1: Ferrari na tory
fot. Iveco
Firma Ceva Logistics przygotował dla zespołu Formuły 1 Scuderia Ferrari transport sprzętu koleją. To pierwszy przypadek w Ameryce Północnej. Roczne emisje CO2 z cyklu Formuły 1 organizator szacuje na ćwierć miliona ton, ale chce je zmniejszyć do zera już do 2030 roku. 

W bardzo ciekawej informacji prasowej firma logistyczna Ceva Logistics podsumowała współpracę z zespołem Formuły 1 Scuderia Ferrari. Jak podkreśla, to pierwszy przypadek w historii F1, kiedy do przewozu sprzętu Ferrari na trzy imprezy Grand Prix w Ameryce Północnej są wykorzystywane pociągi. 

Greenwashing czy realna zmiana? 

Projekt ma za zadanie obniżyć emisje gazów cieplarnianych w transporcie zespołu Scuderia Ferrari. Jak czytamy, transport lotniczy, wykorzystywany w przewozach sześciu zestawów sprzętu o wadze 45 ton do różnych miejsc na świecie, zastąpiono kombinacją transportu morskiego i drogowego. W sezonie 2023 operator logistyczny zaproponował nowe rozwiązanie - dostawę sprzętu na miejsca wyścigów w Ameryce Północnej transportem kolejowym, tak aby zmniejszyć emisję CO2. Części, załadowane do 6 kontenerów o długości 16 m, zostały przewiezione na trasie liczącej ok 3218 km z Montrealu (Kanada) do Austin (USA, Teksas), a kolejnym etapem będzie licząca ponad 3200 km trasa z Austin do Las Vegas w Nevadzie.

Zespół projektowy Ceva  obliczył, że rozwiązanie, wykorzystujące połączenia kolejowe między trzema miastami, gdzie organizowane są wyścigi F1, zmniejszyło emisję CO2 o 90 proc. w porównaniu z równoważnym transportem lotniczym i o 32 proc. względem rozwiązań opartych na dostawie autami ciężarowymi. Firma podkreśla, że logistykę w przypadku Stanów Zjednoczonych ułatwiła rozbudowana sieć połączeń kolejowych - ładunki w terminalach trzeba jeszcze przeładować na tiry. Na przykład, sprzęt dostarczany z Montrealu do Las Vegas via Austin wymagał magazynowania i przewiezienia na kołach między centrum przeładunkowym Ceva w Dallas a torem Grand Prix Austin. W podobny sposób będzie realizowana dostawa sprzętu pomiędzy oddziałem CEVA w Los Angeles a torem, gdzie będzie odbywać się GP Las Vegas.

Formuła 1 chce być zeroemisyjna

Frédéric Vasseur, dyrektor zespołu&dyrektor generalny Scuderia Ferrari, podkreśla w komunikacie, że zmniejszenie emisji CO2 w łańcuchu logistycznym sportów motorowych jest trudny, a projekt pilotażowy "jest bardzo interesujący pod względem dekarbonizacji transportu". Organizator wyścigów postawił sobie za cel osiągnięcie zeroemisyjności w 2030 roku. 

Według raportu Formuły 1, roczne emisje wywołane przez ten sport motorowy to ok. 256 tys. ton CO2 - to ok. 1% emisji całej Danii; Za ten wynik w 73% odpowiada transport - w tym drużyn z ogromną masą sprzętu pomiędzy 23 torami na różnych kontynentach. Nie jest to rekord, szacuje się bowiem że piłkarskie Mistrzostwa Świata w Rosji przyczyniły się do emisji ponad 2 milionów ton CO2. 
Partnerzy działu

Partner działu:
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5