Wczoraj mimo bardzo trudnych warunków prowadzenia ruchu, punktualnie do celu przybyło 84% pociągów - informuje zarządca infrastruktury. Dziś ponad godzinne opóźnienia mają pociągi m. in. z Wrocławia i Zakopanego, a na Mazowszu jest dużo awarii składów.
Według PKP PLK, po wczorajszej śnieżycy ruch pociągów w odbywa się bez poważniejszych zakłóceń. Dziś rano na linii Kraków – Zakopane w pobliżu Chabówki uległy awarii dwa pociągi. Po usunięciu ich ze szlaku nastąpi wznowienie ruchu.
Ponad godzinne opóźnienia kilku pociągów
Na największych stacjach w kraju, ponad 60 minut opóźnienia mają pociągi: TLK z Zakopanego do Gdynii (94 minuty), z Wrocławia do Przemyśla (66 mnut), oraz z Gdynii do Krakowa (70 minut) - przyczyną opóźnienia tego ostatniego jest obsunięcie przęsła mostowego we Wrzeszczu, o którym piszemy tutaj. Opóźniony o 55 minut jest pociąg Regio ze Zwardonia do Krakowa. O godzinie 7:30 z powodu defektów pociągów na odcinku Jordanów - Raba Wyżna nastąpiła przerwa w ruchu pociągów.
Awarie pociągów Kolei Mazowieckich
Również z powodu awarii pociągu - tutaj Kolei Mazowieckich ruch na szlaku Mińsk Mazowiecki - Sulejówek Miłosna odbywa się po jednym torze.Z powodu awarii i chwilowego zablokowania kolejnego pociągu Kolei Mazowieckich na odcinku Radom - Warszawa, pociągi na tym odcinku mogą być opóźnione około 20 minut. Z powodu awarii taboru pociąg Sochaczew (6:36) - Mińsk Mazowiecki (8:24) został odwołany na odcinku Warszawa Rembertów - Mińsk Mazowiecki.
Wczoraj 84% pociągów punktualnie
Największe utrudnienia wystąpiły wczoraj na niektórych liniach przebiegających przez tereny górskie, m.in. na liniach: Wałbrzych – Kłodzko, Ustroń – Wisła, Żywiec – Zwardoń i Szklarska Poręba – Jakuszyce (linia samorządu woj. dolnośląskiego). W usuwaniu skutków zimy w ciągu całej doby wzięło udział ok. 5,5 tys. pracowników. Najczęściej występującymi usterkami były awarie taboru, urządzeń sterowania ruchem i rozjazdów. Pracował cały pozostający w dyspozycji PLK sprzęt odśnieżny. Odśnieżenia wymagało prawie 300 km linii kolejowych. Ponad 420 km szlaków kolejowych były w nocy przecieranych przez dyżurne lokomotywy i sprzęt odśnieżny.
Poważne skutki przyniosły usterki wywołane innymi przyczynami: kradzież sieci trakcyjnej na linii Kępno – Herby Nowe spowodowała opóźnienie pociągu Szczecin – Zakopane o prawie 3 godziny, a inne pociągi musiały być kierowane objazdami. Odnotowano także przypadki dewastacji urządzeń sygnalizacyjnych na przejazdach kolejowo-drogowych, zatarasowania przejazdów przez samochody oraz dwa wypadki na przejazdach.