– To będzie dobry i pracowity rząd. Będę bezwzględnie wymagać ciężkiej pracy od siebie i od ministrów – zapowiedziała w poniedziałek Ewa Kopacz, krótko po tym, jak została ona zaprzysiężona na nową premier. Przysięgę w Pałacu Prezydenckim złożyli też wszyscy ministrowie, w tym Maria Wasiak, nowa minister infrastruktury i rozwoju.
– Dziękuję za zaufanie, którym pan mnie obdarzył – zwróciła się Ewa Kopacz do prezydenta Bronisława Komorowskiego. – O to zaufanie już dzisiaj będę prosić Polaków – dodała, apelując jednocześnie do wszystkich parlamentarzystów o współpracę. Z kolei Bronisław Komorowski dodał, że „ten, kto dobrze życzy Polsce, musi dobrze życzyć rządowi. Sukcesy rządu będą bowiem sukcesami nas wszystkich”. Nowej premier życzył „powagi i rozwagi w podejmowaniu decyzji ważnych dla kraju”. Zasygnalizował, że musi zostać zainicjowana dyskusja w kwestii przystąpienia Polski do strefy euro.
Następczynią Elżbiety Bieńkowskiej w MIR została Maria Wasiak, która złożyła przysięgę jako ostatnia. Wasiak ma 54 lata, ostatnio była członkiem zarządu PKP SA, a w przeszłości także m.in. prezesem PKP SA oraz PKP Przewozów Regionalnych, natomiast pierwsze doświadczenia w branży transportowej zbierała pod koniec lat 90. XX w. jako szefowa Gabinetu Politycznego Tadeusza Syryjczyka, ministra transportu i gospodarki morskiej w rządzie Jerzego Buzka. Z Grupą PKP związana była od 2000 roku.
Opinie na temat nowej minister, zgodnie z przewidywaniami, są ściśle uzależnione od reprezentowanej opcji politycznej.
– To jest osoba bardzo dobrze merytorycznie przygotowana do tej funkcji. Kompetentna, pracowita, doskonale zna się na ekonomii. Na forum komisji bardzo dobrze się nam współpracuje. Zawsze jest perfekcyjnie przygotowana, nie unika kontaktu z posłami – twierdzi Stanisław Żmijan, poseł PO, szef sejmowej Komisji Infrastruktury. Natomiast poseł Jerzy Szmit (PiS), członek Komisji Infrastruktury, zauważa np., że „Maria Wasiak to osoba silnie związana z kolejnictwem, na pewno ma tu ogromną wiedzę. Ale jeśli spojrzymy na stopień zaniedbań w tym segmencie transportu, to są wątpliwości, czy powinna zajmować się całą infrastrukturą”.
Głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu jest zaplanowane na przyszłą środę 1 października. Politycy i eksperci pytani w ostatnich dnia przez naszą redakcję podkreślają, że główne zadania stojące przed Wasiak to przede wszystkim przyspieszenie prac inwestycyjnych na kolei, dokończenie budowy autostrad A1, A2 i A4 oraz wzmocnienie konkurencyjności najważniejszych polskich portów.