Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Rozkłady na dwa miesiące niezgodne z prawem

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
13-09-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Rozkłady na dwa miesiące niezgodne z prawem
Fot. PKP Intercity
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że publikacja rocznego rozkładu jazdy pociągów w odcinkach dwumiesięcznych naruszała zbiorowe interesy pasażerów.

O rozstrzygnięciu informuje „Rzeczpospolita”. Chodzi o publikację rozkładu jazdy na 2012/2013. Prezes UTK stwierdził, że PKP PLK nie opublikowała go w całości, czym naruszyła zbiorowy interes pasażerów. Sąd potwierdził, że zarządca infrastruktury opracował roczny rozkład tylko do celów wewnętrznych, a publikacja w internecie i na peronach następowała w sześciu odcinkach. Dodatkowo zdaniem UTK rozkład powinien zostać opublikowany w formie tabel dla poszczególnych linii z wyszczególnieniem kursujących tam pociągów.

PKP PLK zaskarżyła rozstrzygnięcie prezesa UTK. Jak podaje „Rzeczpospolita”, zdaniem zarządcy infrastruktury „wybrana forma publikacji rocznego rozkładu jazdy w odcinkach miała związek z najszerszą w historii kolei w Polsce modernizacją linii kolejowych”, a taki sposób informowania pasażerów „leżał w ich interesie i pozwalał uniknąć chaosu informacyjnego wśród podróżnych”.

Skarga PLK do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego została częściowo uwzględniona. Zdaniem sądu, UTK nie mógł nakazać publikacji rozkładu w formie tabel, ponieważ nie ma przepisu określającego formę wizualizacji rozkładu. Zgodził się za to, że publikując roczny rozkład jazdy w dwumiesięcznych odcinkach, firma naruszyła zbiorowe interesy pasażerów.

Jak podaje gazeta, skargi kasacyjne obu stron oddalił Naczelny Sąd Administracyjny, w pełni podzielając stanowisko sądu pierwszej instancji. Wyrok jest prawomocny.
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5